IPHaber

Genel


Zenium İstanbul One Veri Merkezi Açıldı

Kasım 18, 2015 by admin in Genel with 0 Comments

Zenium Technology Partners tarafından 160 milyon dolar yatırım ile Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’nde hizmete sokulan Istanbul One tesisi Türkiye’de toptan satış hizmeti veren ilk veri merkezi oldu.

Veri merkezi uzmanı Zenium Technology Partners İstanbul’da en gelişmiş teknolojiler ile donatılmış veri merkezini hizmete açtı. Stratejik açıdan yeni İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’ne yakın bir konumda bulunan Zenium İstanbul One, Türkiye’de toptan satış veri merkezi hizmeti sunan ilk veri merkezi tesisi olarak yepyeni bir sektör yaratıyor. Müşterilerine, talebe özel geliştirilen en az 500 metrekarelik veri süitlerinde operatör bağımsız hizmet verecek olan tesisin, bölgede ana bağlantı merkezi olması bekleniyor. 160 milyon dolar yatırım ile faaliyete geçirilen İstanbul One tesisi kendine yetebilen amaca özel tasarlanmış toplam 12.000 metrekare yüksek özellikli teknik alana ve çeşitli kaynaklardan sunulabilen rakipsiz 30MVA güç kaynağına sahip üç binadan oluşuyor. Şirketlere misyon-kritik alanlarda hizmet verecek olan tesis, Türkiye’de en üst seviye deprem yönetmeliğine uygun inşa edilen ilk veri merkezi olarak dikkat çekiyor. Böylece tesis olası bir deprem durumunda anında kullanıma ve operasyonların devamına olanak sağlayacak.

Veri merkezi pazarına yeni bir yaklaşım
Zenium’un veri merkezi tasarımına benzersiz yaklaşımı sayesinde, müşterilerin veri süitleri sadece ilk günkü güç ve
soğutma gereksinimlerini karşılayacak şekilde değil, ileride gereksinimler arttıkça ölçeklenebilir şekilde inşa edilebiliyor. Böylece kurumlar, ilk günden itibaren operasyonel masraflarını öngörebilecekleri enerji etkin bir veri merkezine sahip oluyor. İstanbul One, Zenium’un bölgede toptan satış çözümleri alanında standardı belirlemeye yönelik açmayı planladığı veri merkezi serisinin ilki olma özelliğini taşıyor. Maliyet verimliliğini ve BT altyapıları tarafından yoğunlukla ihtiyaç duyulan erişilebilirliği artıran toptan satış veri merkezi hizmeti halihazırda daha gelişmiş pazarlarda kullanılıyor. Bugüne kadar kaliteli veri merkezi alanı eksikliği bulunan Türkiye’de daha önce toptan satış veri merkezi hizmeti verilmiyordu.

Gelecekteki ihtiyaçlara bugünden çözüm
Türkiye’de karşılanamayan yoğun bir talep olduğuna dikkat çeken Zenium Türkiye Ülke Müdürü Aslıhan Güreşcier, “Zenium Türkiye’ye sadece toptan satış veri merkezi hizmeti standardını belirlemek için değil, aynı zamanda veri merkezi altyapılarındaki büyüme ve erişilebilirliği desteklemek amacıyla da yatırım yapıyor” diye konuştu.
Güreşcier,“Esnek şartlardan, operatörden bağımsız hizmetten, ölçeklendirilebilir güç ve soğutma sistemlerinden faydalanmak isteyen kurumlar için denenmiş ve test edilmiş çözümler sunuyoruz. Böylece kurumlar gelişmiş seçeneklerden faydalanabiliyor ve gelecekte ihtiyaç duyacakları veri merkezi gereksinimlerini ilk günden garanti altına alabiliyorlar. Tedarik hızı ve müşterilerimizin büyüyen ve değişen ihtiyaçlarına destek verme becerisini bir araya getiren toptan satış veri merkezi hizmet kalitemiz, veri merkezi seçimlerinde Zenium’u ilk sıraya taşıyacak.
İlk müşterimiz olan KoçSistem, İstanbul One üzerinden kendi müşterilerine BT ve bulut servisi hizmeti vermeye şimdiden başladı” dedi.

Zenium İstanbul One: Türkiye’nin en dayanıklı ve verimli veri merkezi çözümü
İstanbul One tesisini oluşturan özel çelik giydirmeli betonarme çerçeveden inşa edilen üç bina, deprem durumunda anında kullanıma ve operasyonların devamına izin veren en yüksek seviye depremden korunma yönetmeliğine uygun inşa edildi. Dayanıklılık gözetilerek tasarlanıp inşa edilen İstanbul One’ın özellikleri arasında, depreme dayanıklı acil durum jeneratörleri tarafından desteklenen çift besleme kaynaklı 30MVA güç kaynağı, birden fazla fiber bağlantı sağlayıcısına erişim sağlayabilen farklı bağlantı seçenekleri ve sektör lideri, çok seviyeli güvenlik
bulunuyor. Istanbul One, dedike mekanik ve elektrik tesis tarafından desteklenen ve tamamen özelleştirebilen veri merkezi hizmetleri sunuyor. Her bir veri süiti, ölçeklenebilme özelliği sayesinde ilk günkü enerji ve soğutma ihtiyacını karşılayacak şekilde tasarlanıp inşa edilebiliyor ve gün geçtikçe artan ek gereksinimlere uyum
sağlayabiliyor.Böylece kurumlar ekonomik ve başlangıç anından itibaren operasyonel masraflarını tahmin edebildikleri enerjietkin bir veri merkezine sahip oluyorlar. Ayrıca Zenium, ‘telekom operatörü bağımsız'(carrier neutral) çalışma politikası ile, çeşitli fiber bağlantı sağlayıcılarına erişim olanağı vererek kurumların kendi ihtiyaçlarına en iyi çözüm sağlayan telekomünikasyon operatörü ile çalışmalarına imkan tanıyor.

Türkiye veri merkezi pazarı
Türkiye’de takribi yüzde 60’ı İstanbul ve çevresinde konuşlanan yaklaşık 30 veri merkezi bulunuyor. Aktif veri merkezi operatörlerine rağmen kaliteli hizmet veren tesis sayısı çok azlığı ile dikkat çekiyor.Daha gelişmiş pazarlarda veri merkezlerinin ortalama kapasitesi 2.000 metrekare iken, Türkiye’deki veri merkezleri ortalama 700
metrekare alanları ile geride kalıyorlar. Yerel ve uluslararası servis sağlayıcılar tarafından işletilen veri merkezlerinin kapasiteleri 1.000 metrekarenin altında ve bu veri merkezlerinin çok azının Tier 3 seviye tesis sertifikası için gereken standartları bulunuyor. Eylül ayı itibariyle hizmete giren İstanbul One, Türkiye’de veri merkezi alanında toplam kapasiteyi iki katına çıkarıp ve pazara toptan satış veri merkezi hizmeti ilk sunan şirket olarak yeni bir sektör yarattı.

The post Zenium İstanbul One Veri Merkezi Açıldı appeared first on ITNetwork.

Source:: itnetwork

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Kadın Girişimciler E-Ticarete Erkeklerden Önce Giriyor

E-ticaret yazılımları alanında Türkiye'de lider konumda olan IdeaSoft, Global Girişimcilik Haftası kapsamında 2015'in başından bugüne kadar e-ticarete atılan girişimciler üzerinde...

Kapat