IPHaber

Genel


Yusuf Ata Arıak : Fiberi 10 Sene Önce Yapan Ülke ile Yapmayan Ülke Arasındaki Fark Artacak, Bu Cari Açığı da Büyütecek – III

Eylül 15, 2014 by admin in Genel with 0 Comments

Telkoder Başkanı Yusuf Ata Arıak : “Çok gelişmiş ülkeler bile yeni yatırımların önündeki engelleri kaldırırken, yeni yatırım yapacaklara teşvikler verirken, ta 10 sene evvel Amerika’nın açtığı kamu arazilerinden geçecek fiber şebekeler için ödenen bedelleri sıfırlarken, –altını çizerek söylüyorum– ‘sıfırlarken,’ geçiş hakkını yani bir yerden ister özel mülkten, ister devlet mülkünden geçişi çok kolaylaştırıp çok ucuzlatırken biz şimdi bu hakkı bir sürü ön şarta bağlayıp ‘git önce başkasıyla konuş, onunla anlaşamaz isen buraya gel, ondan sonra buraya yazı yaz’ filan gibi engellerse, 10 sene önce bunu yapanla, 10 sene sonra bunu yapmayan arasında bir fark olmayacak mı? O gelişecek, biz gelişmeyeceğiz.

O nedenle bu konu sadece bir ulusal mesele de değil. Sonuçta, devletler de ekonomik birimler gibi, bunlar da birbirleriyle yarışır halde. Çünkü telekomünikasyon başka işe benzemiyor. Bir hizmeti vermek için illa fiziken başka bir ülkede olmanız gerekmiyor, değil mi?

Şimdi internet diyoruz. İnternet üzerinden izlediğimiz şeylerin büyük bir kısmı yurt dışında bulunan kaynaklardan geliyor değil mi o bilgiler? Eğer siz burayı geliştirmez iseniz, giderek daha fazla dışarıdan almaya devam edeceksiniz.

Yani telekomünikasyon alanında bilgi iletişim alanında, internet alanın da da cari açık sürekli büyür. Yani, tırnak içinde “cari açık daha çok büyür”.”

Source: turk-internet

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Tuba Güvenir Teradata Türkiye’ye katıldı

Teradata Türkiye ekibine katılan Tuba Güvenir, Finans Sektöründen Sorumlu Satış Yöneticisi olarak görev yapacak. 1975 yılında İstanbul'da doğan Tuba Güvenir,...

Kapat