Youtube fena kaşınıyor

0
20

Hatırlanacağı gibi , Türkiye’de 2 yıldır devam eden YouTube’a erişim yasağı, geçtiğimiz hafta sonu sürpriz bir biçimde sona ermişti. Özel bir şirketin yasaklamaya neden olan videoları sahiplenmesi ve bu videoları kaldırmasının ardından yaşanan bu gelişme ile ilgili YouTube ilk açıklamasını yapmış ve herkesi şaşırtmıştı. Açıklamada kısaca “biz bir şey yapmadık ki” diyen Google ve YouTube yetkilileri, konuyu araştırdıklarının altını çizmişti.

Ve bu araştırma sona ermiş olacak ki, bugün YouTube’dan yeni bir açıklama daha geldi. Ama baştan uyaralım, bu açıklamayı okuduğunuzda küçük dilinizi bile yutabilirsiniz. Herkes, “Evet, videolar kaldırıldı” açıklamasını beklerken, YouTube’un sözleri hiç de böyle olmadı.

Kısacası YouTube, 2.5 yıllık yasağa neden olan videoları incelemiş, bu videolarda telif hakları politikasına aykırı bir noktaya rastlamamış ve silinen videoları bir kez daha siteye yüklemiş. Yani bahsi geçen videolar şu anda YouTube üzerinde varlıklarını sürdürüyorlar. Siz onları göremiyorsunuz, çünkü bu videolar sadece Türkiye’den ulaşılamıyor, Dünya’nın diğer her yerinden rahatlıkla izlenebiliyor.

Açıklamanın sonundaki dileğe dikat etmekte yarar var: “YouTube’a sorunsuz bir şekilde erişmeye devam edebilmelerini diliyoruz.” Sanıyoruz YouTube yetkililerinin bu dileği, özellikle bu şok eden açıklamadan sonra biraz havada kalmış durumda. Şimdi tüm gözler Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a ve Internet Kurulu’na çevrilmiş durumda. Çok yakın bir tarihte, 2.5 yıl sonra özgürlüğüne kavuşan YouTube tekrar yasaklanırsa hiç şaşırmayın. Çünkü bu, hiç de küçük bir ihtimal gibi görünmüyor. Sonuçta 1 hafta öncesinde neredeysek, bugün de aynı noktadayız. Videolar yerli yerinde duruyor, sadece biz göremiyoruz. Tek fark, YouTube şu anda açık. Ama bu fark da yakında ortadan kalkacak gibi görünüyor…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.