IPHaber

Telekom


Yoruma açık: CDR saklamak suç mu?

Eylül 14, 2010 by admin in Telekom with 0 Comments

Gündemde Yargıtay’daki 640 dahili telefonun kayıtlarının tutulduğu ile ilgili haberler yer almakta. Santrallerin bazılarında bu özellik dahili olarak sunulurken kimilerinde de harici bir depolama sistemine de kayıt edilebiliyor. CDR(Call Detail Record) arayan ve aranan numara, arama zamanı ve süresi, çağrı bağlantı durumları gibi sayısal veriler içeriyor.

Haberlerde ses kayıtları ile CDR raporları karıştırılarak teknik bir ayrıntı göz ardı ediliyor. Ses kayıtları yalnızca Telekomunikasyon İletişim Başkanlığı yetkisinde mahkeme kararıyla Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından dinlenerek kayıt altına alınabiliyor.

Bir çok şirket santralinin kullanmakta olduğu bu sistemin Yargıtay çalışanlarının telefon raporlarının kayıt altına alınması ile suç unsuru oluşturduğu gündeme düştü. Zira bildirilen açıklama şöyle:

Üye ve çalışanların telefon trafiğinin kaydedilmesi, TCK’nın “haberleşmenin gizliliğini ihlal” maddesini düzenleyen 132, “kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması” maddesini düzenleyen 133 ve “özel hayatın gizliliği” hükmünü düzenleyen 134. maddesine aykırılık teşkil ediyor. TCK uyarınca bu kayıtlar ancak mahkeme kararıyla ve kuvvetli suç şüphesi hallerinde yapılabiliyor.

Bugüne kadar yerli ve yabancı bir çok santral markası ve yazılımı tarafından uygulanan bu sistem gerçekten suç unsuru mu oluşturuyor? Kaydedilen verilerin güvenliğin sağlanamaması yine tartışılması gereken  başka bir konu. Uzmanlığımız gereği “CDR saklamak suç mu?” başlıklı konuyu Telekom Sektörü Çalışanlarına ait Facebook grubunda ele almayı ve değerlendirmeyi uygun buluyoruz. Yorumlarınızı editoryal değerlendirme sonucunda yine IPHaber.com’dan okuyabileceksiniz.

http://www.facebook.com/iphaber

Tagged , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Acil çağrılar artık cepten yapılıyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Tayfun Acarer, acil aramaların cep telefonlarına yöneldiğini vurgulayarak, şöyle konuştu: “112 gibi acil numaralara en...

Kapat