IPHaber
Son Yazılar

Telekom


Yerli Google Earth: İMİGİ

Ocak 24, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, NATO’nun İstanbul’daki kolordusunda kullanıma sunulan İMİGİ sisteminde, dünyanın uydudan çekilmiş görüntüsü üzerine, Piri Reis’in ünlü haritası adapte edildiğinde, ünlü denizcinin gerçeğe çok yakın harita oluşturduğu da görülüyor.
SADECE 70 BİN LİRAYA TAMAMLANDI

Dünya ve uzayla ilgili coğrafi bilgi ve yerleşkeleri sanal ortamda sunmasıyla bilişim dünyasında çığır açan ‘Google Earth’ün yerli versiyonu görücüye çıktı. Sanayi Bakanlığı’nın desteğiyle geliştirilen İnternet Tabanlı Mekansal İçerikli Görüntü İletimi (İMİGİ), Google Earth’ün aksine denetime ve yeni eklentilere açık hale getirilebiliyor. İMİGİ, ODTÜ’den Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şebnem Düzgün’ün başkanlığında, yüksek lisans öğrencisi Erdem Türker Kıvcı ve sistemi kuran BİLGİ GIS’in yetkililerinin ortaklaşa çalışması sonucu oluşturuldu.

Şimdilik sadece askeri kurumlarca kullanılan sistem, başta doğal afetlerle mücadele amaçlı olmak üzere giderek yaygınlaştırılacak. İMİGİ projesi, 1.5 yıllık bir çalışmanın neticesinde tamamlandı ve sadece 70 bin lirayla mal oldu.

Tagged , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat