IPHaber

Donanım


Yeni Google Telefonu Nexus One – Hızlı Bakış

Ocak 6, 2010 by admin in Donanım, Mobil with 0 Comments

Android işletim sistemli telefonlarla ilk tanışıklığım HTC Dream ya da G1 adıyla bilinen telefonun2008 yılının son ayında Google tarafından hediye olarak dağıtılmasıyla başladı. Eski bir iphone kullanıcısı da olmadığımdan dokunmatik ekran ve fiziksel klavyeyi barındıran bu akıllı telefon iletişim ve mobil internet süreçlerimi devrim denilecek ölçüde değiştirdi. Telefon işlevsel olarak tatmin edici olsa da tasarımı kullanıcılarını ya da en azından beni memnun etmemişti. Bununla birlikte, artan ihtiyaçlar, gelişen uygulamalar ve donanımı zorlayan yazılım güncellemeleri de eklenince artık G1′ım tüm bunlara cevap verme noktasında yavaşlamaya başlamıştı.

Tüm bunlara rağmen şikayet etmeden kullanmaya devam ediyordum ki geçtimiz Aralık ayında yani G1 kullanmaya başlayalı tam 1 yıl olmuşken bu seneki yeni yıl hediyemiz Nexus One ile tanıştım. Tüm özellikleri üzerinden geçmek yerine göze çarpan ve beni etkileyen bir kaç noktadan bahsedip, sizi fotoğraflarla başbaşa bırakmak istiyorum:

  • G1 ile kıyaslanmayacak derecede hızlı, bugüne kadar (yaklaşık 25 gündür) Nexus One’ı yavaşlatan herhangi bir uygulama ya da işlem görmedim. Yeri gelmişken Qualcomm Snapdragon ( 1 GHz) işlemci bulundurduğundan da bahsetmekte fayda var.
  • Bulundurduğu iki mikrofon ile (Sesi iletmek için önde ve arka plan gürültüsünü minimize etmek için arkada) konuşma kalitesi artırılmış.
  • Fiziksel klavyesi yok ve bu durumun beni zorlayacağını düşünsem de İngilizce ve Türkçe klavyeleri rahatlıkla kullanabiliyorum.
  • Bir diğer güzel özellik ise ekrandaki klavyeye bile gerek bırakmayan sesli yazma özelliği. Örneğin Google Talk üzerinden chat yaparken klavyeyi kullanmak yerine sesinizi yazıya dönüştürebiliyorsunuz. Tabi ki Türkçe’de bu özelliğin iyi çalışmadığını eklemek gerekiyor.
  • Telefonda arka plan olarak artık dinamik görseller kullanabiliyorsunuz. Şu anda kullandığım arka planda bir su birkintisi üzerinde sonbaharda sararmış yapraklar var ve ekrana her dokunduğumda su dalgaları oluşuyor, yapraklar hareket ediyor vs.
  • 3 boyutlu imaj galerisi bulunduruyor.
  • En çok sevdiğim özelliklerden bir tanesi ise kontaklarınız ve e-postanız için birden fazla Gmail ya da Google Apps hesaplarınızı senkronize edebiliyor olmanız. Üstelik mevcut Gmail uygulaması üzerinden eklediğiniz hesapların e-postalarına ulaşabiliyorsunuz. Eğer siz de benim gibi Gmail’in ileti dizileri (conversation view) görünümü olmadan yapamayanlardansanız bu özelliği seveceksiniz. Bu özelliğin tek eksiği takvim ve Google Talk uygulamaları için sadece primer hesabı (telefonu aktifleştirirken girmiş olduğunuz Google hesabı) kullanabiliyor olmanız, ancak bu da gelecek yazılım güncellemeleri ile giderilecektir diye düşünüyorum.

Fotoğraf, ekran görüntüsü, özellikler vb. hakkında merak ettiğiniz başka noktalar varsa yorum bırakabilirsiniz. Ve diğer fotoğraflar:

HTC G1, Nexus One ve iPod Touch bir arada

Ayrıca fotoğrafları indirmek isterseniz Picasa albüm linki:http://picasaweb.google.com/cdemirezen/GooglePhoneNexusOne
Nexus One Ana Sayfa: http://www.google.com/phone

Alıntı: http://www.candemirezen.com/yeni-google-telefonu-nexus-one-inceleme/

Tagged , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Global İletişim 2010 Yılında % 75 Büyüme Hedefliyor

Yıldız Bilişim Grubu şirketlerinden Global İletişim, küresel kriz yılı olmasına rağmen 2009 yılında belirlediği hedeflere ulaştığını açıkladı. Datacenter ve Metro...

Kapat