IPHaber

Telekom


Yeni bulut bazlı bir müzik servisi; BBM Music

Ağustos 28, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Research In Motion (RIM) bugün müziksever için yepyeni bir BBM (BlackBerry® Messenger) hizmeti olan BBMTM Music’i duyurdu. Kullanımı kolay ve bulut üzerinden çalışan bir hizmet olan BBM Music, kullanıcıların BBM Music kullanan arkadaşları ile müzik arşivlerini büyütebildikleri ve paylaşabildikleri, sürekli gelişen, sosyal ve viral bir müzik keşfetme hizmeti. Kullanıcıların müzik arşivlerinin büyüklüğü, yeni arkadaşlarının topluluğa katılımıyla büyüyor ve her kullanıcı aralarında Universal Music Group, Sony Music Entertainment, Warner Music Group ve EMI gibi dev müzik şirketlerinin sunduğu milyonlarca şarkı kataloğu arasından arşiv oluşturabiliyor.

RIM Başkan ve Co-CEO’su Mike Lazaridis, “45 milyondan fazla kullanıcı, BBM’in sağladığı sosyal iletişim avantajlarını seviyor ve biz de bu deneyimi benzersiz bir sosyal ve interaktif müzik hizmetiyle bir adım öteye taşımaktan büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi. Lazaridis sözlerine şöyle devam etti: “Kullanıcılara, talep ettikleri kaliteli müziğe erişim ve arkadaşlarıyla farklı bir iletişim imkanı sunan yepyeni bir müzik keşfi ve paylaşım deneyimi sunmak için önde gelen müzik şirketleriyle ortaklıklar kurduk” dedi.

BBM Music’in temel özellikleri:

 • En sevdiğiniz 50 şarkıdan oluşan kişisel bir müzik profili oluşturabilirsiniz. Her ay 25 adete varan şarkınızı değiştirerek profilinizi güncelleyebilirsiniz.
 • BBM arkadaşlarınızı BBM Music’e kaydolmaları için davet ederek BBM müzik topluluğunuza katılmalarını sağlayabilirsiniz.
 • BBM Music’e eklenen her arkadaşınızla birlikte müzik koleksiyonunuz genişliyor çünkü  BBM Music arkadaşınızın profilinde bulunan şarkılara istediğiniz her an erişebiliyorsunuz.
 • Kişisel profilinizde bulunan 50 şarkıyı BBM Müzik Topluluğu’nuzla paylaşabiliyorsunuz. Topluluğunuzda bulunan her arkadaşınız ise profillerinde bulunan 50 şarkıyı sizlerle paylaşabiliyor.
 • Tamamıyla sosyal olan topluluğa dayalı müzik deneyiminin keyfini çıkarın – topluluğunuza ne kadar fazla arkadaşınız katılırsa, o kadar fazla şarkıya erişebilirsiniz.
 • BBM Music ile arkadaşlarınızın dinlediği şarkıları kolayca keşfedebiliyor ve arkadaşlarınızın şarkılarına ve şarkı listelerine yorum yapabiliyorsunuz.
 • Kendi profilinizde ve arkadaşlarınızın profillerinde bulunan şarkılarla birden fazla müzik listesi oluşturabilirsiniz ve sadece bir tıkla BBM Music Topluluğunuz içinde bulunan tüm arşivinizi karışık sırayla dinleyebilirsiniz. Şarkının çaldığı sırada, şarkının aslında hangi arkadaşınızın profilinde olduğunu dahi görebilirsiniz.
 • BBM Music uygulamasında topluluğunuzda bulunan her kullanıcının son güncellemelerini de gösteren görsel bir zaman çizelgesi bulunuyor. Bu zaman çizelgesi ile topluluğunuzda kimin yeni arkadaş eklediği, hangi şarkıların eklendiği veya çıkarıldığı, hangi müzik listelerinin oluşturulduğu ve hangi BBM Music arkadaşlarınızın hangi yorumları yaptığı dâhil olmak üzere, güncellemelerin tümünü kronolojik sırada görüntüleyebilirsiniz
 • Şarkıların tamamını dinleyin – BBM Music aboneleri arkadaşlarının profillerindeki şarkıları yalnızca önizleme olarak değil tamamını dinleme olanağına sahip
 • Çevrimdışıyken Dinleme – Kablosuz bağlantı kullanmıyorken de kullanıcıların şarkılarına erişebilmeleri için müzikler akıllı telefona kaydedilebiliyor.
 • Top Liste oluşturmak  – Parçalarınızı kaç arkadaşınızın dinlediğini takip edebilirsiniz.
 • Sosyalleştirilmiş Müzik – BBM Music, bulut üzerinden çalışan, müzik keşfetme ve arkadaşlarınızla paylaşma imkanı sağlayan ve sürekli gelişebilen bir müzik arşivi oluşturan bir sosyal müzik hizmetidir.

BBM Music hizmetinin kapalı beta deneme sürümü bugün Kanada, ABD ve İngiltere’de kullanıma sunuluyor. BBM Music hizmetinin, bu yılın ilerleyen zamanlarında Avustralya, Kanada, Kolombiya, Fransa, Almanya, Endonezya, İtalya, Malezya, Meksika, Hollanda, Suudi Arabistan, Singapur, İspanya, Tayland, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere ve Amerika’da  ayda  $4.99* kayıt ücretiyle  kullanıcıların hizmetine sunulması bekleniyor. Önde gelen bulut müzik servis sağlayıcısı Omnifone, RIM’e BBM Music için ödüllü teknolojisine dayalı içerik yönetimi, müzik sağlama ve raporlama bildirimi gibi çeşitli destek çözümler sağlıyor.  RIM’in tescilli hizmeti kapsamında, Omifone’un destek çözümleri, BBM Music kullanıcılarına kapsamlı bir müzik kataloğu, hak sahiplerine de telif raporlaması sağlıyor.

Universal Music Group, Global Dijital İşletme Müdürü Rob Wells, “Online müziğin temel parçası topluluk üzerinden ve kulaktan kulağa yayılan yeni sanatçı ve şarkı keşfetme olanağı ile ilgili olmaya devam ediyor” dedi. Wells sözlerine şöyle devam etti: ” BBM Music, sosyal müzik keşfetme olanağı ile yüksek kalitede müzik hizmetini bir arada sunuyor ve böylece milyonlarca BlackBerry kullanıcısının yeni şarkıları deneyimlemesine ve bunları istedikleri zaman istedikleri yerde arkadaşlarıyla paylaşmalarına imkan sağlıyor.”

Sony Music Entertainment Amerika Satış ve Kurumsal Strateji Global Dijital İşletme Başkanı Thomas Hesse “BBM Music hizmetinde RIM’le işbirliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. RIM ve geniş BlackBerry Messenger kullanıcı tabanı, dünyada ticari dijital müzik erişimini geliştirmek için heyecan verici bir platform. Gelişmiş bir müzik platformunun anlık mesajlaşma hizmetiyle birleşmesi viral müziğin keşfedilmesini ve dijital müziğin sosyal gücünün vurgulanmasını sağlayacak. Müziği genç müşteriler için büyük öneme sahip dijital faaliyetlere entegre edebilmek, gençlere ulaşabilmenin bir başka yolunu sunuyor.” Warner Music Group Dijital Strateji&İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Michael Nash “Dinamik bir sosyal müzik deneyimi sanatçılarımızın hayranlarıyla buluşması ve müzikseverlerin birbirleriyle iletişim kurarak müziği keşfetmeleri için önemli bir yol oluşturuyor. 45 milyondan fazla BlackBerry Messenger kullanıcısına, bu mobil topluluk için özel olarak geliştirilmiş BBM Music geniş ve ilgili bir kitleye ulaşma fırsatını sağlıyor” dedi.

EMI Music Global İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Mark Piibe “BBM’in geniş ve sadık kullanıcı kitlesine sanatçılarımızın müziklerini sunmak için Research In Motion ile işbirliği yapmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Sanatçıların müziklerini getirmekten heyecan duyuyoruz” dedi. Piibe sözlerine şöyle devam etti “BBM Music’in kendine has sosyal keşif deneyimi müzik severlere müziği keşfetmek, arkadaşlarıyla en sevdikleri şarkıları paylaşmak ve hayranı oldukları sanatçılarla güçlü bir bağ kurmak  için yeni bir yol sunuyor” dedi. Lopez Araştırma ve Constellation Research Group Müdürü Maribel Lopez “Mobil cihazların kullanım yaygınlığı müzik dinlemek ve paylaşmak için uygun bir altyapıyı sunuyor.  Kendine özgün interaktif bir deneyim sunmak isteyen markalar mobil, sosyal ve içeriğe dayalı hizmetler sunmalılar” dedi.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
AveaZero ile tüm sosyal ağ hesaplarınızı tek yerden yönetin

Akıllı telefon ve mobil internetin yaygınlaşmasıyla birlikte büyük bir kullanıcı kitlesi sosyal ağlara girmek için bilgisayar yerine akıllı telefonlarını kullanır...

Kapat