IPHaber
Son Yazılar

IPTV


Yeni başlayanlar için IPtivibu

Kasım 9, 2010 by admin in IPTV, Telekom with 1 Comment

Yaklaşık 2 yıldır büyük bir ekiple beraber üzerinde çalıştığım IPtivibu servisi artık tüketicilerin beğenisine sunuldu. Aslında bu yeni nesil TV platformunun saha testleri uzun süredir yaklaşık 3000 kullanıcı ile devam ediyordu. Geçtiğimiz yıl boyunca test kullanıcılarından gelen geri beslemeler sonucunda servis kalitesindeki eksiklikler giderilmeye çalışıldı ve önemli iyileşme gerçekleşti. Nihayetinde IPtivibu, 24 Eylül 2010 tarihinde İstanbul, Ankara ve İzmir’de pilot uygulamaya geçildi. Bu lansmanı uzun zamandır çalışma arkadaşımla beraber heyecanla bekliyordum.

Artık önümüzdeki günlerde tüketicilerin ürünü nasıl bulduğunu, yorumlarını, önerilerini ve eleştirilerini ilgiyle takip ediyor ve servis kalitesini iyileştirmeye çalışıyor olacağız. Bu yazımda IPtivibu’nun ne olduğunu, TV sektörü ve teknolojileri ile hiç ilgisi olmayan birine anlatır gibi anlatmaya çalışacağım.

IPtivibu, aslında çoğumuzun aşina olduğu Digiturk, DSmart, Teledünya ve benzerleri gibi bir TV platformu.
Halihazırda kullanılan uydu ve kablo sistemlerinden temel farkı ise video yayınını -TV kanallarını – IP tabanlı olarak alıyor olması. Mevcut sistemlerde olduğu gibi uydu alıcısı benzeri bir cihaz kullanılıyor. Digiturk cihazına çanak antanden gelen kabloyu takarken IPtivibu alıcısına ise evinizdeki modemden gelen kabloyu takmanız gerekiyor. Bundan sonrası zaten alışageldiğiniz gibi bir uzaktan kumanda ile kanal değiştirmekten ibaret.

Servise abone olabilmeniz için 2 önşart var. İlki TTNET abonesi olmanız. İkincisi ise internet bağlantı hızınızın kararlı olarak 7 Mbit üzerinde olması. Tabiatıyla internet bağlantı hızınızı bilemeyebilirsiniz. Bunun için TTNET çağrı merkezini arayıp IPtivibu’ya önbaşvuru yapmak istediğinizde bant genişliğinizin yeterli olup olmadığı görülebiliyor.

Servisi alabileceğinizi farzedelim; evinize gelen kurulum ekipleri öncelikle mevcut modemizini beraberlerinde getirdikleri AirTies marka kablosuz bir modemle değiştirecekler. Ayrıca TV yayını alabilmeniz için ihtiyaç duyduğunuz IPtivibu alıcısını da kuracaklar. TTNET, bu proje kapsamında 3 değişik firmadan STB (AirTies, Vestel ve Motorola) alımı yaptı. Bu cihazların yazılımları IPtivibu servisi için özel olarak geliştirildi.

IPtivibu ile TV izlerken internet kotanızdan herhangi bir düşme olmayacak. İsterseniz cihazınız 7/24 açık kalsın, internet kotanız bundan etkilenmeyecek. Halihazırda platformda 10 tanesi HD kalitesinde olmak üzere 102 kanal var. Cihazların tamamı HD yayınları alma yeteneğine sahip ve HDMI çıkışı var. Böylece pahalı ve büyük ekran TV setinizden en yüksek verimi almanız mümkün olabilecek. Servis şimdilik üç büyük şehirde satışa sunulmuş durumda. Abonelikte herhangi bir tahahhüt yok Abone olduktan sonra servis kalitesinden memnun kalmazsanız hiç bir ek ödeme yapmadan iptal ettirebilirsiniz.

Çevremde Digiturk, DSmart ve benzerlerinden çeşitli sebeplerle çok da memnun olmayan birçok insan tanıyorum. Böyle düşünen insanların ilgisini çekebileceğini düşündüğüm IPtivibu platformundan ben olabildiğince tarafsız olarak değerlendirdiğimde çok umutluyum. Özellikle geçtiğimiz haftaya ait populer içerikleri (Ezel, Kurtlar Vadisi, Türk malı, yarışma programları vb.) canınız ne zaman isterse -gerçekten- izlemenize olanak sağlayan “Tekrar İzle” servisinin çok ilgi göreceğine eminim.(bkz. BBC iPlayer)

Temelde tüketiciler hangi TV platformunu seçeceklerine karar verirken aşağıdaki parametrelere göre bir değerlendirme yapıyorlar.
İçeriğin zenginliği
Servis kalitesi
Ücret
Super Lig içeriğini saymazsak film zenginliği ve niş içerik çeşitliliği olarak IPtivibu’nun mevcut tüm platformlardan özellikle de VoD(Video on Demand) teknolojisi sayesinde üstün olduğunu söyleyebilirim. Servis kalitesi konusunda IPtivibu özellik ve uygulama çeşitliliği açısından göz doldururken IPTV teknolojisinin henüz uydu ve kablo altyapıları kadar güvenilir ve kararlı olamadığını itiraf etmek gerekir. Yeni çıkan bir ürünü, teknolojiyi herkesten önce, büyük bir hevesle satın alan ve bundan büyük zevk duyan özel kitleye İngilizce’de ‘innovator’ deniyor. IPtivibu’nun bugün itibariyle 29 TL olan ücreti toplumun geneli için yüksek gibi görünse de uzun süredir merakla beklenen IPTV teknolojisinin Türkiye’deki bu ilk örneğinin hatırı sayılır bir kitlenin ilgisini çekeceğini düşünüyorum.

Bu haftaki bölümümüzde kafaları fazla karıştırmadan IPtivibu servisi hakkında genel bilgi vermeye çalıştım. Önümüzdeki bölümlerde IPtivibu hakkında neden iyimser ve umutlu olduğumu ayağı yere basan argumanlarla desteklemeye çalışacağım.

Uygar BoynuDelik
http://uboynudelik.blogspot.com/

Tagged , , ,

Related Posts

One Comment

  1. Tweets that mention Yeni başlayanlar için IPtivibu | IPHaber.com -- Topsy.comKas 12, 2010 at 01:47

    […] This post was mentioned on Twitter by Cenk, IPHaber. IPHaber said: Yeni başlayanlar için IPtivibu http://goo.gl/fb/poKFI […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat