IPHaber

Mesajlaşma


Yanardağ patlaması VoIP trafiğini uçurdu

Nisan 24, 2010 by admin in Mesajlaşma, VoIP with 1 Comment

İzlanda’da patlayan yanardağ, bir haftadan uzunca bir süreden beri tüm dünyada, “nükleer silsile”ye benzer bir etkiye neden oluyor. Günlerdir havalimanlarında bekleyen binlerce kişi, Skype trafiğinde hatırı sayılır bir artışa neden oldu.

İzlanda’da patlayan yanardağ, bir haftadan uzunca bir süreden beri tüm dünyada, “nükleer silsile”ye benzer bir etkiye neden oluyor. Dünyanın bir çok havalimanındaki binlerce yolcu, Avrupa ve bağlantılı uçuşlardaki aksamalar nedeniyle insan zinciri oluşturmuş durumda. Ailelerinden uzakta, havalimanındaki bir banka uzanabilecek kadar şansı olanlar, şimdi internetin sağladığı “nimetlerden” faydalanıyorlar. Anlık mesajlaşma ve VoIP, bunlardan bazıları.

Gelen haberlere göre, İzlanda’daki yanardağın sebep olduğu kül bulutu, internet üzerinden yapılan sesli ve görüntülü iletişimde büyük artışa neden oldu. Havalimanlarında, mahsur kalan binlerce yolcu, wi-fi bağlantı noktalarından faydalanarak volkanın sebep olduğu durumun tatsızlığını unutmaya çalışıyor.

Skype’tan, yapılan açıklamaya göre, yazılımın kullanıcıları 5 gün içerisinde normalden 20 milyon dakika daha fazla sesli ve görüntülü görüşme yaptı. Bu süre, Ay’a yaklaşık olarak 2000 kez gidip gelmeye veya Londra’dan New York’a 2.5 milyon uçuş yapmaya yetecek bir süreye denk geliyor.

Tagged ,

Related Posts

One Comment

  1. Tweets that mention Yanardağ patlaması VoIP trafiğini uçurdu | IPHaber.com -- Topsy.comNis 24, 2010 at 18:17

    […] This post was mentioned on Twitter by IPHaber. IPHaber said: Yanardağ patlaması VoIP trafiğini uçurdu http://goo.gl/fb/Dxfnz […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Cisco, kurumsal için Android tablet mi üretecek?

Apple, HP derken bilişim dünyasının önemli isimlerinden Cisco'da kendi tabletini mi hazırlıyor ? CNET'in ünlü podcastlerinden Buzz Out Loud'un yayınlanan...

Kapat