IPHaber

Genel


Yalın ADSL Uygulanamadığı için Kullanıcılar 3G'ye Kayıyor

Aralık 15, 2009 by admin in Genel with 0 Comments

Millenicom Türkiye, 2009 yılı performansı ile yeni hedeflerini basın mensuplarıyla paylaşmak amacıyla önceki akşam bir basın sohbet yemeği gerçekleştirdi. Ev sahipliğini, European Telecommunication Holding CEO’su Şevki Kuyulu’nun gerçekleştirdiği etkinlikte görüştüğümüz Millenicom Ürün Yöneticisi Ceren Gönüllü, ‘Yalın ADSL’ ve abone hareketleri konularında düzenleyici kurumdan çalışmalarını daha hızlı yerine getirmesini beklediklerini söyledi.

turk.internet.com; Yalın ADSL süreci ne aşamada bulunuyor?

Ceren Gönüllü; Yalın ADSL sürecine henüz geçilmedi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu(BTK) ve diğer regülasyon kanalları tarafından onay bekliyoruz.

Türk Telekom’dan, ayrılan abonelerin 3G’ye kaydıkları görülüyor. Bu, bizim için çok büyük bir dezavantaj. Abonelerin bir kısmı yoğun reklam bombardmanıyla ürünü tam olarak bilmeden buna yöneliyorlar.

Bunda, ADSL abonesi olabilmek için sabit telefon hattına sahip olunması zorunluluğunun da büyük payı bulunuyor. Zira, sabit hat sahipleri bilindiği üzere belli bir sabit ücret ödeme yükümlülüğüyle karşı karşıya bulunuyorlar.

turk.internet.com; Yani mobil modeme bir yöneliş var gözüküyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Ceren Gönüllü; Türk GSM operatörleri gerçekleştirdikleri reklam ve kampanyalarla, tüketiciler üzerinde dünyanın hiç bir yerinde olmadığı kadar bir baskı uyguluyor.

Tanıtım ve kampanyalardan etkilenen kullancılar bunun dezavantajları göremediler. Ama yeni yeni bunlarla tanışmaya başladılar.

Sonuçta Türkiye, yeni nesil mobil teknolojiler konusunda daha henüz emekleme döneminde. Dünyaya baktığımzda en popüler erişim türünün ADSL 2+ olduğunu görüyoruz.

Bunun, kısa süreli, dönemsel bir rahatsızlık oluğunu düşünüyoruz. Mobil tarafta kotanın kısıtlı ve pahalı olması yavaş yavaş iptalleri getiriyor. 3G’nin, önümüzdeki dönemde bizim için bir dezavantaj olacağını sanmıyorum.

turk.internet.com; Alternatif operatörler arasında nasıl bir rekabet söz konusu?

Ceren Gönüllü; 2012’e kadar pazarda az sayıda oyuncunun kalacağına inanıyoruz. Bizim amacımız, 1’nciliğe ya da 2’nciliğe oturmak.

turk.internet.com; ADSL 2+ hizmetinizle ilgili kısa bir bilgi verebilir misiniz?

Ceren Gönüllü; Biz, Doping’i çıkartırken ürünümüzle bir fark yaratalım istedik. O yüzden de duruşumuzu ADSL 2+ ile belirledik.

Yaptırdığımız araştırmalar neticesinde müşterilerimizin öncelikli olarak hız, uygun fiyat ve etkin müşteri hizmetlerini talep ettikleri ortaya çıktı. Teknik hız ve müşteri hizmetlerini mükemmel seviyeye çıkartmak önceliklerimiz arasında ilk sıralarda yer alıyor.

ADSL 2+’ı sunmak için yatırımlarmız devam ediyor. Halen 37 ilde kendi altyapımız var. Buna karşılık bir çok servis sağlayıcı(ISS) halen Türk Telekom’dan al-sat yapıyor. Santraller içerisine yerleştirdiğimiz kendi cihazlarımızla ADSL 2+ hizmetini sunuyoruz. Planımız, 2010’da hiç bir yerde “Al-Sat” yapmamak.

turk.internet.com; Düzenleyici kurumdan ne gibi beklentileriniz var?

Ceren Gönüllü; ADSL’in, yüksek oranlarda satılabilmesi, sadece servis sağlayıcılarla ilgili bir husus değil. Aynı zamanda BTK’nın da bu konudaki çalışmalarını daha hızlı ve etkin yerine getirmesi gerekiyor. Bizim, bu noktada abone hareketleri ve Yalın ADSL konularında BTK’dan bir takım beklentilerimiz var. Yalın ADSL’in hayata geçmesiyle aboneler her hangi bir sabit ödeme yapma zorunluluğu olmadan, çok daha düşük fiyatlara ADSL hizmetine sahip olabilecekler. Bu hem rekabeti artıracak, hem de kullanıcı memnuniyetini artıracak bir şey. Bu, sadece alternatif operatörlere değil, TTNET kullanıcılarına da yarayacak bir şey. Böylelikle, hiç kimse sabit hat alma zorunluluğu yaşamayacak.

Abone hareketlerinden ise şunu kastediyorum; şu anda her hangi bir kullanıcı alternatif operatöre geçmek isterse bunu yapabilmesi için bir hayli prosedür ve zaman isteyen iptal işlemi gerçekleştirmek zorunda. Şu an üzerinde çalışılan abone hareketleri sürecinde, abone geçme isteğini geçmek istediği operatöre veriyor, biz, Türk Telekom’la kendi aramızda hallediyoruz. Böylelikle aboneye her hangi bir yükümlülük olmuyor. Ve en önemlisi internet bağlantısı bu arada kesilmemiş oluyor. Bunların sağlanması, hem kullanıcı memnuniyetini hem de rekabeti gerçek manada artıracaktır.

Tagged , , , , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
2010'da Cloud Felaketi Yaşanacak

Microsoft'un, mihmandarlığını yaptığı cloud computing(bulut bilişim) teknolojileri için 'kötü senaryolar' yine gündemde. Bunlara göre, cloud çözümünü değerlendiren şirketler ve bireysel...

Kapat