IPHaber

Telekom


Yalın ADSL sadece numara taşınabilirliği ve tahsisinin önünü açıyor.

Ağustos 3, 2010 by admin in Telekom with 0 Comments

Uzun süredir beklenen düzenleme gerçekleşti, yaklaşık 10TL gibi belirlenen rakamdan kimse memnun değil. Bu rakam elbette uzlaşılarak değişecek. Zira son kullanıcıya hiçbir faydası olmadı. Servis sağlayıcılar yönünden ise en büyük fayda sabitte numara taşınabilirliği ve numara tahsisi için artık bir model oluşturulabilecek.

Aylık 10TL için servis sağlayıcılar özel paketler düzenleyerek TT’e gerçekten rakip konumuna gelebilirler. Kullanıcılar için uzun soluklu sözleşmeler bazı avantajlar getirebilir. Telefon hattından verecekleri DSL hizmetlerinin yanı sıra kullanıcı tarafında ADSL’de Tekel konumundaki mevcut hakim operatörün imajı değişmek zorunda kalacak. Madem internet erişimi için telefon hattına gerek yok, alternatif erişim teknolojileri de konuşulur duruma gelecektir. Daha çok toplu yaşam alanları için geçerli olabilecek teknolojiler Fiber Internet, Metro Ethernet, Kiralık Hatların çekilmesiyle telefon hatları olmaksızın DSLAM (xDSL),Ethernet Kablolama (Switch), Wireless(802.11abgn), Elektrik hattından ağ (PowerLine Network) gibi teknolojilerle kullanıcılarla buluşturulacak.

Servis sağlayıcıların önümüzdeki süreçte daha cesur ve altyapılarını genişletme yolunda adımlar atacağını varsayıyorum.

Tagged , , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Wireless sağlığa zararlı! Peki Elektrik?

Günümüzde kablosuz iletişim teknolojilerinin insan yaşamına etkisi tartışılıyor. Ne yazık ki ölçeklenebilir bir deney olmadığı için gerçek zararı hiç bir...

Kapat