IPHaber

Genel


WiRO ve WiPhone yeni birşey değil!

Eylül 10, 2008 by admin in Genel with 0 Comments

Türk Telekom tarafından ilk lansmanı yapıldığında inanılmaz ilgimi çekmişti. Zira Türk Telekom tarafından bu tarz bir hizmet verilmeyeceğini (tenezzül etmeyeceğini) düşünmüştüm. Fakat başarılı olan ve tebrik edilmesi gereken konu; bu işin çok güzel paketlenmesidir.

VideoFon örneğinde olduğu gibi bu kadar basit bir işin şimdiye kadar ismini Uzak Mesafe Telefon Hizmetleri İşletmecilerin yada alternatif Telekom Operatorlerinin bunu paketleyememesi üzücü. Zira alternatif dediğimde benim aklıma gelen Türk Telekom’un yaptıklarını yada yapamadıklarını müşteri önüne daha uygun fiyatlarla yada ücretsiz sunabiliyor olmasıdır.

WiPhone olarak isimlendirilen hizmet ev telefonunu arayan kişinin bir sesli mesaj sistemi ile karşılandıktan sonra numara tuşlanarak WiFi kullanan cep telefonu, cep bilgisayarı, taşınabilir bilgisayar veya IP telefona (herhangi bir SIP kullanıcı) taşınmasıdır. Burda yeni bir şey göremedim, zira ben bunları Açık kaynak kodlu asterisk tabanlı bir pbx ile basitçe zaten yapabiliyorum. Hatta onların yapmadığı WiFi SIP kullanıcı herhangi bir WiFi kapsama alanında olmadığında cep telefonu numaralarından erişimi de sağlayabiliyorum.

WiRO, yurt dışına çıktığımda ev telefonu hattı üzerinden telefon görüşmesi yapmayı sağlıyor. Rica ederim, yurt dışına çıktığımda neden evdeki hattım üzerinden konuşmak isteyeyim. İsmini reklam etmek istemiyorum, fakat skype ve voipbuster benzeri bir sürü firma varken ve Türk Telekom’dan çok daha ucuz ve hatta ücretsiz görüşme imkanı sağlarken WiRO da neymiş. Sonuçta sistem kablosuz internet bulmaya dayandığında hiç farketmez, WiRO’ya ayrıca para ödemeye gerek var mı?

Yine tebrik ediyorum Türk Telekom’u. Arkasından bir Cem Yılmaz reklamı patlatırlar, boncuk beni duyuyor musun?

Aykut Sağlam

Tagged , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Her eve bir baz istasyonu devri geliyor – 2

Maliyet azaltma yanı sıra, femtocell’lerin mobil operatörler için başka potansiyel faydalar da sağlayacağı öngörülüyor. Bunlar arasında geliştirilmiş mobil veri hizmetleri...

Kapat