IPHaber
Son Yazılar

Telekom


Wireless sağlığa zararlı! Peki Elektrik?

Ağustos 2, 2010 by admin in Telekom with 0 Comments

Günümüzde kablosuz iletişim teknolojilerinin insan yaşamına etkisi tartışılıyor. Ne yazık ki ölçeklenebilir bir deney olmadığı için gerçek zararı hiç bir zaman öğrenemeyeceğiz. Zira kablosuz iletişim teknolojileri sürekli gelişiyor, bir şekilde havadaki yüksek frekansa mağruz kalıyoruz. Evlerde wireless internet (802.11a/b/g/n), gsm (800/900/1800) şimdilerde ise 3G. Bunların dışında kalan radyo frekans linklerinden hiç bahsemiyorum, çünkü bunların sağlığa zararlı olduğu aşikar.

Fakat ev/ofis içerisinde interneti genişletmek için tercih edilen ilk teknoloji wireless teknolojiler. Bugün bütün notebooklar ve akıllı telefonlar wireless standartlarının tümünü destekliyor.

Ev içerisinde bu zararlı frekansları en azından çocuklarımızdan uzak tutabileceğimizi düşünüyorum. Zira bugune değin yüzüne bakmadığımız fakat gelinen noktada çok gelişen bir teknoloji var: PowerLineConnection (Elektrik hattından İnternet) Teknolojik eğilimler gereği birçok ürünün internet ihtiyacı bulunuyor. Standartın üzerinde her internet kullanıcısı evinde ADSL Modemi ile birlikte IPTV SetTopBox, Oyun konsolu, ağ depolama cihazları ve ağ kameraları kullanıyor. Bu durumda her biri için kablosuz teknolojiler gündeme gelseydi, güzel bir beyin kızartması olabilirdi. 

Elektrik hattından internet dağıtımı yapan ürünler sayesinde tüm internet gereksinimi olan ürünler için küçük adaptörler kullanarak ağı genişletmek mümkün. Üstelik 300 metre elektrik hattında 200Mbps veri iletimini sağlayabiliyorsunuz. 1Gbps çiplerin üretildiği ve 2011 ilk çeyreğinde elektrik hattında Gbps veri transferini görebileceğiz.

Wireless teknolojilerde bir diğer korku veri güvenliği, WEP, WPA, WPA2 şifreleme methotları artık yetersiz kalıyor. Bazı akıllı cep bilgisayarı üreticileri bütünleşik hacking yazılımları hediye ediyor. Elektrik hatlarında bu biraz daha zor, evin içindeki elektrik prizlerine girmek nispeten wireless ağı dinlemek kadar kolay değil. 

Elektrik hattından internet konusunda ürün kararı verirken bu konudaki başarısız örnekleri bir kenara bırakarak ABD ve Avrupa’da elektrik hatlarından internet servisi veren firmaların olduğunu hatırlayın. Hali hazırda Motorola, AT&T, Swisscom, Cox, Directv gibi firmalar müşterilerine bu şekilde ulaşıyorlar.

Tagged , , , , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat