Windows XP’te koruma için 5 ipucu

0
19

By Interpromedya Haber Merkezi

Microsoft, 8 Nisan 2014 tarihinde Windows XP işletim sistemi için başta güncellemeler olmak üzere tüm desteğini durdurdu. Hala dünyadaki bilgisayarların üçte birinin XP ile çalıştığı tahmin ediliyor. Dolayısıyla desteği kesilse de XP fiilen yaşamaya devam ediyor.

ESET Kuzey Amerika’dan kıdemli uzman araştırmacı David Harley, güvenli kullanım için genel olarak en iyi yöntemin XP’yi mümkün olan en kısa sürede daha üst bir uyarlamaya geçirmek olduğunu belirtiyor.

Harley, hemen geçiş yapamayanlara yönelik Windows XP’li bilgisayarların korunması için 5 öneride bulunuyor.

1.Önce yedek alın : İlk yapılması gereken bilgisayarınızda bulunan dosyaların düzenli şekilde yedeğini aldığınızdan emin olmanız ve yedekleri periyodik olarak başka bilgisayarda test edin .Yedeklerinizin çalışır durumda olması herhangi bir felaket anında bilgisayarınızdaki bilgilere ulaşmayı sağlayacaktır.

2. Windows XP’niz en güncelinden olsun: Sonraki adımınız Windows XP kopyalarınızın güncel olduğundan emin olmaktır. Microsoft Windows XP için 8 Nisan 2014 tarihinden sonra her hangi bir güncelleme çıkarmamasına rağmen, bu zamana kadar olan güncellemeler bulunmaktadır. Cihaz sürücü yazılımı güncel olmalıdır. Güncellemeleri bilgisayar üreticinizden ya da Microsoft Windows Update internet sitesinden alabilirsiniz.

3. Uygulama yazılımları da güncel olmalı: İşletim sistemi ve sürücülere ek olarak, bilgisayarınızdaki uygulama yazılımının da son uyarlama ve güncel olduğuna emin olun. Adobe Flash, Adobe Reader ve Java gibi programlar sıklıkla siber suçluların hedefi haline gelmekte. Bu nedenle, bu programların da güncellemelerinin yapılmış olması en az işletim sistemi kadar önemli. Microsoft Office, web tarayıcısı gibi kullanmakta olduğunuz diğer yazılımların da güncel olması ve yamalarının uygulanmış olması gerek.

4.İnternete bağlanmak zorunda değilseniz, bağlantılarınızı kapatın: Bilgisayarınızı internete bağlamak zorunda değilseniz, bağlantılarını kapatın. Böylelikle bilgisayarınız sadece internet bağlantısı olmayan bilgisayarlar ile aynı ağ üzerinde olacaktır. Microsoft kendi web sitesinde de bu öneride bulunuyor. Bu sayede XP bilgisayarınız internetten gelen direkt saldırılara maruz kalmayacaktır.

5.Güvenlik yazılımınız güncel olsun: Windows XP için uyumlu pek çok güvenlik yazılımı bulunmakta. Güvenlik yazılımları imza tabanlı olarak sezgisel algılama yapabilmeli, güvenlik duvarı içermeli ve bazı saldırı koruma sistemine sahip olmalı. Güvenlik açığı korunması ve istismar önleyici özelliklerinin bulunması da faydalı olabilir. Windows XP için güncellemeler artık geçerli olmayacağı için bu özellikler yararlı olur.

Source: BTHABER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.