IPHaber
Son Yazılar

Açık Kaynak


Windows kaynak kodlarını açtı!

Mart 27, 2014 by admin in Açık Kaynak, Yazılım

Microsoft, Windows kodlarını açıkladı!

winwibwibiwibibwjksdladlas

Microsoft, yıllarca açık kaynak hakkında onca laf ettikten sonra, şok bir kararla kodlarını açtı!

Microsoft, eski işletim sistemlerinden MS DOS 1.1, MS DOS 2 ve Windows 1.1’in kodlarını halka açtı. Computer History Museum’da yayına çıkan kodlar, 40 sene önce bilgisayarların nasıl göründüğünü ve çalıştığını merak edenler kadar bilgisayar teknolojileri konusunda eğitim alan öğrencilerin de büyük yardımcısı olacak.

Microsoft, ilk işletim sistemi MS DOS 1’i ilk defa Seattle’da bir bilgisayar üreticisine 50 bin dolara satmış, ardından da IBM ile anlaşma yaparak tüm IBM bilgisayarlarında MS DOS kullanılmasını sağlayarak büyük bir servet kazanmıştı. Bu süreç, bugün dünyayı şekillendiren teknoloji şirketi olmasının da kapısını ardına kadar açmıştı.

Microsoft’un açık kaynak konusuna çok sıcak bakmadığı yıllardır bilinen bir gerçek. Her ne kadar zaman zaman açık kaynağı desteklediğini söylese de, bugüne dek hiçbir yazılımının kodlarını halka açmamıştı. Yayınlanan kodlar, Microsoft tarihi için bir ilk anlamına geliyor.

Yayınlanan işletim sistemi kodlarını indirenlerin, bunları ticari projelerde kullanmayacağına dair bir sözleşmeyi imzalaması gerekiyor.

 

 
Kapat