IPHaber

Genel


WiMAX ile kesintisiz iletişim

Mayıs 6, 2008 by admin in Genel with 0 Comments

Telekom sektöründeki uzmanlara göre 2008’de Türkiye’de 3G lisansları dağıtılmış olacak ve WiMAX gibi teknolojilere de yatırımlar başlayacak. Böylece evde ev ağından, dışarıda da mobil operatörün ağından faydalanılarak sesli iletişim kurulması hızla yaygınlaşacak.

18-19 Temmuz’da düzenlenen Motorola Kesintisiz İletişim Semineri 2007’de katılımcılara kurumsal mobilite, WiMAX, Mesh, IPTV gibi teknolojilerdeki son durum anlatıldı. Geleceğin teknolojilerinin hayatı nasıl değiştireceğini gösteren bir dizi örnek uygulamanın da sunulduğu seminerde Motorola, “Kesintisiz İletişim” vizyonu ile geleceğe şimdiden hazır olunabileceğini gösterdi.

Motorola’nın “Kesintisiz İletişim” vizyonunu ve mobil iletişime yönelik yatırımlarını göz önüne seren seminerde, Türkiye’de telekom sektörü, operatörler ve servis sağlayıcılara yönelik, geleceğin iletişim teknolojileri anlatıldı ve uygulama örneklerine yer verildi.

Motorola Kesintisiz İletişim Semineri 2007’de, Motorola’nın kablosuz geniş bant çözümleri için geliştirdiği ve mobil uygulamalar için uygun maliyetlerle kablosuz bağlantı olanağı sunan MOTOwi4 portföyü, şirketlere kablosuz mobil iş çözümleri sunan kurumsal mobilite uygulamaları ve IPTV gibi ev çözümleri anlatıldı. Seminerde ayrıca kurumsal mobilite, WiMAX ve IPTV başta olmak üzere yeni teknolojilerin anlatıldığı sunumlara da yer verildi.

3G ve WiMAX Türkiye için anahtar

Seminerin Motorola’nın global ölçekte iletişim teknolojilerine yaptığı yatırımı en kapsamlı şekilde anlatan etkinliklerden biri olduğunu belirten Motorola Türkiye Ev ve Ağlar Mobilite Çözümleri Satış Müdürü Alper Türken, seminerle Türkiye’deki işletmeciler, servis sağlayıcılar ve üstün kalitede kablosuz mobil çözümlere ihtiyaç duyan tüm kişi ve kurumlarla da bu birikimi paylaşmayı hedeflediklerini ifade etti. Türken şunları söyledi: “3G ve WiMAX Türkiye’de de iletişim dünyasının gelişiminde anahtar rol oynayacak teknolojiler. Türkiye’de her iki teknolojinin de uygulanmasına yönelik hem işletmecilerden, hem de tüketicilerden talep alıyoruz.”

Türken, sunumunda üç yaygın gücün telekom endüstrisini şekillendirdiğinden bahsederek, bunların sırayla genişbantın hava kadar sıradan olması, herşeyin sayısallaşması ve herşeyin mobilleşmesi olduğunu belirtti. Sektörde dört önemli ekrandan bahsedildiğini söyleyen Türken, bunların televizyon ekranı, PC ekranı, araçtaki ekran ve cep telefonu ekranı olduğunu ifade etti. Bu ekranlar arasında deneyim ve bilginin aktarımının telekom sektöründe önem kazandığını söyleyen Türken, “Farklı ortam ve cihazlardan istediğim anda istediğim bilgiye erişebilmek kesintisiz iletişim vizyonunun esasıdır” dedi.

2011: Türkiye’de 198 bin WiMAX kullanıcısı

Seminerde, Motorola’nın EMEA (Avrupa, Ortadoğu, Afrika) bünyesindeki stratejik iş ortakları için WiMAX teknolojisi iş geliştirmeden sorumlu olan Kieren Ashlee, “WiMAX, açık standartlar ve sağlıklı işleyen bir ekosistem ile maliyet avantajı getiren bir teknolojidir. 2008’de Türkiye’de WiMAX lisansları verilecek. Ovum tahminlerine göre 2011’de Türkiye’de 198 bin WiMAX kullanıcısı olacak” dedi.

Motorola’nın Kurumsal Mobilite Bölümü Operatörler ve Hizmet Sağlayıcılar Yöneticisi Neil Bonner ise konuşmasında, “Kurumsal seviyede mobilite tedarik zinciri gibi uygulamalarda bilgiyi yakalayıp, aktarıp, yönetmek ve bunu farklı mobil cihazlar üstünden yapmayı gerektirir.” dedi.

Seminerde ayrıca IPTV içeren “kesintisiz iletişim” ile “bağlantılı ev” vizyonları ile yeni Q9, RAZR2 ve ROKR Z6 modeli telefonlar da anlatıldı.


WiMAX: Daha dar kapsama alanı olan WiFi mobil erişim standartının (802.11a, b ve g) bir ileri sürümüdür. Bu nedenle 802.16 olarak ifade edilir. Kapsama alanı 40 km’ye kadar çıkarken, veri aktarımı da 72 Mbps’e kadar çıkar.

Tagged , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Nortel’den İlk WiMAX VoIP Arama Çözümü

Nortel, mevcut ağ düzenini değiştirmeden, gelişmiş ses ve veri özellikleri sunmak isteyen kablosuz servis sağlayıcılar için, sektörde bir ilk olan...

Kapat