IPHaber

Telekom


Wifi Beyni pişiriyor!

Aralık 5, 2010 by admin in Telekom with 0 Comments

Bilim adamları kablosuz internet ve cep telefonu ağlarıyla örülü elektromanyetik bir alanda kalan insanların beyninde tümör oluşma riskinin iki kat fazla olduğunu ortaya çıkardı.

İspanya’da bulunan Malaga Üniversitesi, elektromanyetik alanların insanın mutlu ya da üzgün hisstmesini kontrol eden melatonin hormonunun vücutta üretilmesini olumsuz etkilediğini ve süreç içerisinde beyinde ölümcül hasarlara yolaçabileceğini açıkladı.

Üniversitenin araştırmasına göre elektromanyetik alanların zararlarına maruz kalan kişilerde depresyon gelişimi diğer insanlara göre yüzde 40 daha fazla. Ayrıca elektrosmoga (elektromanyetik kirlilik) maruz kalan insanlarda başağrısı, huzursuzluk, alışılmadık yorgunluk ve uyku bozuklukları sıklıkla görülüyor.

Araştırmayı doğrulayan İsveç Karolinska Enstitüsü de özellikle geceleri arkadaşlarıyla mesajlaşmak için cep telefonunu yastıklarının altına koyan gençlerin daha fazla tehlikede olduğunu belirtti. 1

994 ve 2004 yıllarını kapsayan bir araştırmada ayda 2 ile 3 saat arası cep telefonu görüşmesi yapan bir kişide en çok rastlanılan glioma beyin tümörünün gelişme riski iki kat daha yüksek. Bugünse ortalama cep telefonu görüşme süresinin her gün bir saat olduğu tahmin ediliyor. Buna paralel olarak İsveçre’de Swiss Re ve diğer sigorta şirketleri cep telefonu operatörleri ile sigorta anlaşması yapmayı reddetmişti.
İngiltere’de hükümetin cep telefonu operatörlerinden 20 milyar sterlin (46 milyar TL) vergi geliri elde ettiği düşünülürse, devletlerin cep telefonu ile görüşme süresini azaltmak için büyük bir hamle yapması olası görülmüyor.

Tagged , , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Google Groupon şirketinden 'ret' yanıtı aldı

İnternetin yeni trendi "sosyal fırsat" kuponlarının cazibesine kapılan Google'ın bu konudaki son girişimi başarısız oldu. 35 milyon üyesiyle dünyanın bu...

Kapat