VoLTE beni işimden eder

0
48

os_volte014G/5G teknolojilerinin bu kadar sık konuşulduğu bir dönemde yıllardır üzerinde çalıştığım VoIP sektörünün geleceği konusunda bir kaç kelime yazma gereksinimi hissettim.

VoIP teknolojilerinin 3G gibi mobil ortamlarda ne kadar başarısız olduğunu hepimiz biliyoruz, bu doğrultuda skype, lync gibi masaüstünde başarılı olan platformların mobildeki başarısızlığını kısmi olarak buna bağlayabiliriz. Hali hazırda whatsapp gibi uygulamaların baskonuş esasına dayanan sesli iletişim metotları daha yaygın.

3G teknolojisi GSM bandı üzerinde tasarlanan ve internet altyapılarında bilinen hücresel paket taşıma temelinden çok uzak. 4G ve üzeri iletişim altyapıları ise UMTS altyapısı ü
zerinden veri aktarımı üzerine dizayn edilmiştir. Veri aktarımı üzerine dizayn edilen başka bir platform ise VoIP teknolojiler.

Mobil operatörlerinin sesli arama ve SMS gelirlerinin giderek düştüğü, mobil veri altyapılarının her geçen daha yüksek hızı daha düşük ücretler ile sağlayabildiği bir dönemi yaşıyoruz. Mobil operatörlere gelir üretebilecek farklı mecralar gerekiyor. Aynı tarife paketlerinin isimlerini değiştirerek kullanıcıları kontrat mağduru haline getirme dönemi de sona gelmiş durumda.

VoIP yerine VoLTE(Long Therm Evolution) denilen altyapı artık karasal, internet ve ses servis sağlayıcıların sunduğu hizmetleri mobil ortamlarda sağlayabiliyor anlamına geliyor. Aboneler küçük adaptörler ile yüksek hızda interneti taşınabilir bilgisayarlarına alabilecekler. SIM kart ihtiyacının olmadığı bu modelde erişim ihtiyacı hissedilen cihaz kablosuz ağa bağlanır, açılan ekranda ödemesini yapar ve internete bağlanır.

Thumbnail for 10218Abonelerin internete olan ihtiyaçları değişiyor ve olgunlaşıyor, internet sadece telefon ve bilgisayarlar için gerekmiyor. Televizyonlarımız şu an smart işletim sistemleri ile internet erişimi için musait, telefonlarımızda kullandığımız android işletim sistemi büyük üreticiler tarafından tercih edilmeye başladı. Demek oluyor ki; televizyon kültürünün değiştiği, canlı yayın izleme alışkanlıklarını azaldığı bir dönemde tekrar yayınların, dizilerin ve filmlerin dönemi yeni nesil altyapı ile artacak. Mevcut cihazların depolama alışkanlıkların da bulut depolama sistemlerine evrilmesi de cabası.

Abonelerin kişisel internet ihtiyaçlarından bahsederken kurumsal ihtiyaçlardan da bahsedelim. En basit iletişim altyapılarında fiziksel telefon santralleri, telefon hatları, diğer sistemler ile entegrasyonlar VoLTE ile geçersiz hale geliyor. Mobil operatör VoIP için sağladığı doğru altyapı teknolojisi ile akıllı telefonları birer santral telefonuna çevirirken bildiğimiz santral rutinlerini merkezden tek numara ile sağlayabiliyor olabilecek.

Entegrasyonun günümüz koşullarında sağlanabildiğini bazılarınız söyleyebilir, haklısınız. Size tek sistem, tek numara, tek fatura üzerinden kurumsal altyapınızı oluşturduğunuzu söylemek istedim.

Sanırım VoLTE dedikleri iş, benim gibi VoIP tabanlı santral ve telefon işi yapan firmaların sonunu getirecek. Bir büyüğüme sesleniyorum, 4G kalsın 5G’yi bekleyelim.

Aykut SAĞLAM
Yönetim Kurulu Başkanı
Empatiq İletişim Teknolojileri A.Ş.