IPHaber

Genel


Volkswagen’in elektrikli yarış aracı, Pikes Peak Hill Climb’da rekor kırdı

Haziran 25, 2018 by admin in Genel with 0 Comments
Volkswagen'in elektrikli yarış aracı, Pikes Peak Hill Climb'da rekor kırdı

1916 yılından beri devam eden Pikes Peak Hill Climb yarışı, otomobil üreticilerinin yeni araçlarının hızını ve çevikliğini test etmeleri için bir zemin oluşturuyor. Pikes Peak Hill Climb’da araçlar, hünerlerini sergilemek için bin 400 metre yükseklikte 20 kilometrelik bir mesafeyi katediyorlar.

Geçtiğimiz ekim ayında, ID R Pikes Peak adında elektrikli bir yarış aracı üreteceğini açıklayan Volkswagen yetkilileri, aracın bir rekor kırabileceğini düşündüklerini belirtmişti. Mart ayında piyasaya çıkan ID R Pikes Peak, dünkü yarışta Romain Dumas kontrolünde, 8 dakikadan kısa bir sürede saatte 145 km/sa hıza ulaşmayı başardı.

Pikes Peak Hill Climb yarışının elektrikli araçlar için önemli bir noktada olduğunu belirtelim. Bu yarışta araçlar, fosil yakıtlarla çalışan yarış pistlerine meydan okuyan yüksek irtifalarla ya da hava sorunları ile uğraşmak zorunda kalmazlar. Bu da yarış alanını iyi bir test alanı haline getiriyor. 2015 yılında gerçekleşen Pikes Peak Hill Climb yarışında, Honda‘nın CR-Z’i kazanan ilk elektrikli araç olmuştu.

Isn’t that a beautiful bunch of pixels? #PPIHC #KingOfTheMountain #NewRecord – @RomainDumas is THE MAN! And the @Volkswagen I.D. R #PikesPeak just made #history! #ChargedToThePeak pic.twitter.com/YHmYU9w8UD

— VolkswagenMotorsport (@volkswagenms) June 24, 2018

Volkswagen’in ID R, Pikes Peak’i hem Rhys Millen tarafından 2016 yılında e0 PP100 ile gerçekleştirdiği elektrikli araç rekorunu hem de Sébastien Loeb’ın Peugeot 208 T16 ile gerçekleştirdiği 2013 yılındaki genel rekoru kırdı.

Volkswagen her ne kadar elektrikli araç ile ilgili çok fazla detay paylaşmasa da şirketin, 2019 yılınının sonunda üretimine başlayacağı I.D. isimli elektrikli araçlarının temelini, ID R Pikes Peak ile attığını söyleyebiliriz.

Kaynak:: webrazzi

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
GastroClub, 2017’de üyelerine 12 milyon TL indirim sundu

2013 yılında BIC Angel Investments'tan yatırım alan GastroClub, yıllar sonra büyüme yolunda önemli adımlar atarak ilerlediğini paylaştı. İndirimli yeme-içme kulübü...

Kapat