IPHaber

Mobil


Vodafone Türkiye işinden etti

Eylül 7, 2010 by admin in Mobil, Telekom with 0 Comments

2008’de 60 milyon Sterlin, 2009’da 198 milyon Sterlin zarar edince, Vodafone yatırımcısı ayağa kalktı.

İngiltere’nin prestijli gazetelerinden The Daily Telegraph’ta Emma Rowley imzasıyla çıkan özelhabere göre Vodafone, yatırımcıların yoğun baskısı üzerine, Dünya Başkanı Sir John Bond’un yerini alacak yeni bir başkan arayışına girdi. 

Uluslararası telekom operatörü, ülkenin önde gelen beyin avcılarından Anna Mann’i; şirkete 4 yıldır başkanlık yapan Sir John’dan boşalacak koltuğu dolduracak bir isim bulması için görevlendirdi. Sir John, 2006 yılında HSBC Başkanlığı’ndan ayrılarak Vodafone’da göreve başlamıştı. 

Emma Rowley’in haberine göre Sir John göreve geldiği günden bu yana işler Vodafone için çok da yolunda gitmedi. Yönetim Kurulu Başkanı Vittorio Colao, Vodafone’un Türkiye operasyonunu “bir felaket” olarak nitelendirmişti. Türk pazarında yaşanan olumsuzlukların yanı sıra şirketin Hindistan ve Çin performansında da büyük sorunlar yaşandığı belirtildi. Nitekim Vodafone Türkiye’de 2008 yılında 60 milyon Sterlin zarar ederken, bu dev zarar 2009 yılında tam üç kat büyüyerek 198 milyon Sterlin’e (yaklaşık 460 milyon TL) ulaştı. Bu zarar üzerine yatırımcılar yoğun bir eleştiri içine girerken, Sir John, Türkiye yatırımı ile ilgili sessizliğini korudu.

Tagged , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Cisco karadeliği yamaladı

Geçtiğimiz günlerde, gerçekleştirilen bir deneyle ortaya çıkan bir açık, dünya internet trafiğinde yüzde 1 nisbetinde akışın kesilmesine yol açtı. Açık, ilk...

Kapat