IPHaber
Son Yazılar

Telekom


Vodafone Koçnet'i satın aldı

Temmuz 28, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

İngiliz telekom operatörü Vodafone, Koç Holding bünyesindeki internet şirketi Koçnet’in yüzde 99.99’unu 30 milyon liraya satın alma konusunda anlaştı.

 Hisse devri gerekli onayların alınmasının ardından tamamlanacak.

Koç Holding tarafından İMKB’ye gönderilen ve KAP’ta yayınlanan açıklamaya göre, toplam satış tutarı, şirketin tüm finansal borçlarını kapatmak üzere mevcut ortaklar tarafından karşılanarak yapılacak sermaye artırımı ve/veya sermaye tamamlama sonrasında ödenecek ve düzeltmeye tabii olabilecek.

 

Vodafone’dan yapılan açıklamada, Vodafone Türkiye’nin, kurumsal müşterilerine ”bütünleşik Telekom çözümleri” sunarak en çok tercih edilen operatör olmak üzere sürdürdüğü stratejisini, yeni bir stratejik satın alım ile pekiştirdiği vurgulandı.

Açıklamada, Mart 2010’da Borusan Telekom’u bünyesine katan Vodafone Türkiye’nin, yıl boyunca kurumsal müşteri segmentindeki konumunu giderek güçlendirerek, 2011-12 mali yılının birinci çeyreğinde kurumsal segment gelirlerinde yüzde 36’lık bir büyüme kaydettiği ifade edildi.

Bu strateji ile paralel olarak pazarın önde gelen alternatif telekom operatörü olan ve cirosu 2005-2010 yılları arasında yıllık ortalama yüzde 26 artan Koçnet’i satın alma kararı ile Vodafone Türkiye’nin, hem kurumsal müşteri segmentine yönelik ürün ve hizmet portföyünü daha da geliştirmeyi, hem de aynı zamanda bireysel müşteri segmentine yönelik ürün ve hizmet portföyüne ”BiRi” markası ile ADSL hizmetlerini de ekleyerek genişletmeyi planladığı bildirildi.

TİMURAY: ÖNEMLİ BİR KİLOMETRE TAŞI
Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, Koçnet’in satın alımının, şirketin müşteri odaklı stratejik programının geleceğe daha güçlü taşınması adına önemli bir kilometre taşı olduğunu kaydetti.

Satın alma kararlarında, Koçnet’in, Vodafone Türkiye’nin kurumsal ve bireysel segmentlere yönelik güçlü ürün ve hizmet portföyünü tamamlar nitelikte olmasının önemli bir etken olduğunu vurgulayan Timuray, şunları kaydetti: ”Faaliyetlerinin merkezine müşterisini yerleştiren bir şirket olarak Koçnet’in Türkiye’de en yüksek müşteri memnuniyetini yaratan alternatif telekom operatörü olma vizyonundan etkilendik. Bu ortak müşteri odaklı bakış açısının, müşterilerimiz için yenilikçi ürünlerin geliştirilmesi için uygun ortamı yaratacağına ve Vodafone Türkiye’nin kaliteli ve nitelikli ‘bütünleşik telekom çözümleri’ sunan operatör olarak pazarda farklılaşma stratejisine önemli katkı sağlayacağına inanıyoruz.”

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat