IPHaber

Sanallaştırma


Vodafone ile Microsoft KOBİ’lere Bulut Hizmeti Sunmak Amacıyla İşbirliği Gerçekleştirdi

Nisan 5, 2012 by admin in Sanallaştırma, Telekom

Vodafone Türkiye, IT ve Veri Merkezine yaptığı 120 milyon TL’lik yatırımla desteklediği İş Ortağım Kırmızı Bulut Programı’nı duyurdu. KOBİ’lere tasarruf olanağı sağlaması bekleniyor.

Vodafone, başta KOBİ’ler olmak üzere kurumsal müşterileri için önemli bir adım atarak, “Vodafone İş Ortağım” projesini hayata geçirdi. Böylelikle, şirketlerin daha akıllı teknolojilerden faydalanarak iş yapmalarına imkan sağlayan bulut çözümleri bir çatı altında bir araya geliyor. Vodafone İş Ortağım Kırmızı Bulut, e-Posta ve Web Çözümleri, İş Yönetimi Çözümleri ve Bilgi Güvenliği Çözümleri ile kapsamlı bir servis paketi sunuyor.

Vodafone İş Ortağım Kırmızı Bulut çözümleri, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Phil Patel, Vodafone Grubu Kurumsal Ürün ve Hizmetleri Direktörü Scott Petty ve Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen’in Vodafone Plaza’da katıldıkları bir toplantıyla basına tanıtıldı.

KOBİ’lere, ileri teknolojilerden büyük şirketlerle eşit şekilde, üstelik herhangi bir altyapı ve sistem yatırımı yapmalarına gerek kalmaksızın faydalanma fırsatı sağlayan hizmet, yazılım güncelleme, sunucu kapasite takibii, yedekleme gibi konuları işletmelerin iş süreçlerinin bir parçası olmaktan çıkartıyor.

Hizmetin duyurulması amacıyla gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, Vodafone’un global bilgi birikimini yarının büyük şirketlerinin avantajına sunmak amacıyla 2 yıl önce İş Ortağım Programı’nı başlattığını ifade etti. Vodafone’un, bu iki sene zarfında, Borusan Telekom ve Koç.Net’i bünyesine katarak komple iletişim hizmetlerini sunmaya başladığını anlatan Timuray;

“Türkiye ekonomisinin belkemiği olan KOBİ’lerimize verimlilik ve rekabet gücü kazandıran, iş yapış şekillerini uçtan uca değiştiren yepyeni bir iş modeli sunuyoruz. Vodafone İş Ortağım Kırmızı Bulut ile KOBİ’lerimiz Türkiye’de ve dünyadaki yeni nesil teknolojilere yüksek IT sistem veya altyapı yatırımı yapmadan erişecek ve bu sayede %95’lere varan tasarruf olanağı elde edecek. Teknolojiye eşit erişim hakkı elde ederek kendilerinden daha büyük ölçekteki şirketlerle etkin bir şekilde rekabet edebilecek olan KOBİ’lerimizin ekonomimizde daha etkin söz sahibi olmasını istiyoruz”

şeklinde konuştu. Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen de konuşmasında, Microsoft Office 365’in İspanya, Almanya, İngiltere, İtalya, Yunanistan, İrlanda, Çek Cumhuriyeti gibi ülkeleri takiben hizmete girdiği 10. Vodafone operasyonu olduğunu açıkladı. İşletmelerin yenilikçi yazılımlara en uygun koşullarda erişimini sağlamak için çeşitli işbirlikleri gerçekleştirdiklerini belirten Özmen, KOBİ’lerin, böylelikle büyük kuruluşların yararlandıkları yeni teknolojileri avantajlı bir biçimde kullanabilme fırsatına sahip olduklarını ifade etti.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Phil Patel ise Vodafone olarak bulut bilişim teknolojilerinin sunduğu müthiş potansiyelin kurumsal müşterileri için erişilebilir olmasına çalıştıklarını ifade etti. Kurumların ihtiyaçlarını doğru anlamak ve onlara değer katacak yenilikçi çözümler sunmak için kapsamlı bir çalışma yaptıklarını belirten Patel, aynı çerçevede küresel bilgi birikiminin yanıs sıra Oksijen Ar – Ge çalışmalarından yararlandıklarını anlattı.

İş Yönetimi Çözümleri kapsamında sunulan ve Oksijen Ar-Ge mühendisleri tarafından geliştirilerek dünyaya da ihraç edilen Lokasyon Bazlı Çözümler (Vodafone Locate), lokasyon hizmetlerine yeni bir soluk getiriyor: Türkiye’de ilk kez sadece yurt içi değil yurt dışında da mobil ekip takibini sağlıyor. Ayrıca GPS özelliği ile mobil telefona ek herhangi bir cihaza ihtiyaç olmadan mobil ekipler hakkında daha hassas lokasyon bilgisi sunuyor.

2012 yılı içerisinde Türkiye’de ilk kez İş Ortağım Kırmızı Bulut çatısı altında sunulacak bu çözümlerden ilki, Vodafone ve Microsoft’un global işbirliğini Türkiye’ye taşıyarak sunduğu Microsoft Office 365. Platform, aralarında e-posta, takvim, Office web uygulamaları, anlık mesajlaşma ve online toplantıların bulunduğu Microsoft verimlilik araçlarını bir noktadan erişilebilir kılıyor.

Vodafone Grubu’nun global çapta yaptığı araştırma, KOBİ’lerin yüzde 17’sinin halihazırda tüm IT ve iletişim süreçlerini bulut üzerinden yönettiklerini; bu oranın önümüzdeki yıl içinde yüzde 44’e, 3 yıl içinde ise yüzde 72’ye yükseleceğini ortaya koyuyor. Bununla beraber, yeni işletmelerin bulut bilişime eskilere oranla daha çok yöneldiği de yapılan araştırmaların ortaya koyduğu önemli bir veri. Öyle ki iki yılın altında geçmişe sahip işletmelerin yüzde 25’i bulut bilişime yönelirken, 10 yılın üzerindeki şirketler yüzde 6 gibi bir oranla bu çözümleri benimsiyorlar.

Önceki yazıyı okuyun:
BTK’dan tarife paketlerine müdahale!

Cep telefonu abonelerinin tepkisini çeken tarife paketlerine Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) el koydu. Alınan kararda, elektronik haberleşme hizmetlerinin...

Kapat