IPHaber

Telekom


Vodafone, Borusan Telekom satınalma spekülasyonlarına cevap

Aralık 25, 2009 by admin in Telekom with 0 Comments

Vodafone’un Türkiye’ye girdiği andan itibaren belirsiz görülen stratejilerinde, Genel Müdür Serpil Timuray’ın direksiyona geçmesiyle birlikte değişiklik görülüyor. Yıllardır sektörde “Borusan Telekom’u” satın alacağı spekülasyonları yapılan Vodafone bu sefer sona yaklaşmış gözüküyor.

Vodafone’un Borusan’ı satın alacağı ya da Borusan’ın Vodafone’a teklifte bulunduğu konularında 2006’lardan bu yana yorumlar yapılır, ancak sonuç alınmazdı. Bu sefer ise Vodafone’un gayet kararlı olduğu ve Borusan öncesinde bazı başka UMTH firmalarıyla da görüştüğü duyulmuştu. Adı verilen firmalar arasında Koç.net ve Turk.net adları yer alıyordu.

Vodafone’un Türkiye’deki 2 rakibinden, Avea, Türk Telekom desteği ve Turkcell Tellcom desteği ile pazarda yer alırken, Vodafone bu anlamda eksik durumundaydı. Gerçi yakın zamana kadar da Türkiye pazarından çıkıyor spekülasyonları sürüyordu.

Ancak özellikle 3.çeyrekten itibaren Vodafone’un pazara daha fazla asıldığı görülüyor. Üstüne de kurumsal ağırlıklı da olsa bir sabit telefon operatörünü satın almasıyla birlikte, rakipleri ile aynı ağırlığa ulaşmış olacak.

Vodafone’un sabit telekom şirketi satın almasında, müşterilerine tüm telekom hizmet yelpazesini sunabilme motivasyonu yanısıra, kendi networkünü oluşturma ve dolayısıyla Türk Telekom’a ödediği altyapı maliyetlerini aşağıya çekme hesabı da bulunuyor.

Konuyu telekom sektörünün danışmanlık firmalarından, Capgemini Danışmanlık Londra ofisinden Başkan Yardımcısı Ozan Kırtaç’a sorduk :

Vodafone Turkiye’nin bir geniş bant operatöru alacağını tahmin etmek Vodafone’un “Total Telekom stratejisi” olduğunu bilen kişiler için sürpriz olmaması gerekiyor.

Vodafone’nun Avrupa’da girdiği tüm pazarlara baktığınızda, sabit genişband internet sattığını görürsünüz. Sabit genişband internet’i bazi pazarlarda operatörlerde genişband operatör alıp onun üzerinden satma, bazı pazarlarda ise satın alma yapmadan, üçüncü firmaların genişband internet altyapısını pazarlama yoluyla ile yapmıştır.

Gelinen noktada Borusan Telekom satisi kesinleşmiş midir bilemiyorum ama şahsen Borusan Telekom’u Vodafone’a önerdiğimi hatırlıyorum. Borusan Telekom kurumsal pazarda yoğunlaşsa da, bu satın alma gerçekleşirse, bireysel genişbant internet segmentine doğru yeniden yapılanma içine girecektir.

Bu anlaşma gercekleşsin ya da gerçekleşmesin, Vodafone’un Turkiye pazarında sabit genişband internet ürünlerinin de pazarlamasını yapacağı açıktır.

Sabit genişband’ın ürün gamına girmesi ile sabit, mobil genişband internet ürünlerinin yan yana pazarlanacağı bundle paket ürünler görecegiz. Sabit genişband’ın bundle olarak pazarlandığı durumlarda, mobil genişband pazarı koruyucu ve pazarın büyümesine yardımcı konumu var. Dolayısı ile mobil operatörler tüm Telekom haberleşme ihtiyaçları için “one stop shop” tek çözüm noktası konumuna gelecekler.

Bu durum uzun vadede rekabette değişiklikler ortaya çıkaracaktır. Mobil-sabit yakınsama rekabeti dolayısı ile bu rekabet artacaktır.

Mobil internet’in, sabit internete ikame mi, yoksa tamamlayıcı bir ürün mü olduğu dünyada tartışılmaya devam etse de, sonuçta, mobil operatorler sabit genişbant internet pazarına girince, sabit ADSL genişband üzerinden VoIP ile sabit ses trafiğini de taşıyabileceklerdir.

Dolayısı ile uzun vadede Türk Telekom’un sabit telefon trafiğindeki payı azalmaya devam edecek, genişbant satışlarında, mobil taraftan gelen sabit-mobil genişband paketleri ile, ciro artış hızlarında azalma ya da düşme gerçekleşebilecektir.

Daha uzun vadede, evlere fiber çözümü ile mobil operatör, hem mobil kanaldan hem sabit kanaldan içerik servisi verebilecektir. Sonuçta mobil operatör hem sabit ses, hem sabit genişband internet, hem mobil 3G/LTE genişband internet, hem de mobil ses hizmetleri veren total telekom stratejilerini benimseyecekler.

Borusan Holding bünyesindeki Borusan Telekom, 2004’den bu yana Uzak Mesafe Telekom Hizmetleri (UMTH) lisansına sahip bir operatör olarak, kurumsal alanda hizmet veriyor. Şirket internet, ses ve veri taşıma hizmetleri veriyor. Koç.net ve Tellcom’la birlikte alternatif pazarın en büyük üç oyuncusundan biri olarak görülüyor.

Ama buna rağmen, çelik ve otomotiv ağırlıklı alanlarda hizmet veren Borusan grubunun, 2000’lerde girdiği telekom alanından memnun kalmadığı ve çıkmak için uzun süredir çeşitli firmalarla görüşmeler yaptığı biliniyor.

Borusan Telekom’un 2008 yılının başında Hintli telekom grubu Dhanus ile anlaşma yaptığı duyulmuştu. Türkiye pazarında 70-90 milyon $ gibi rakamlar telafuz edilirken, Dhanus Hindistan2da verdiği bir röportajda rakamı 5 milyon nakit, 25 milyon $ borç ödemesi olmak üzere, 30 milyon $ olarak vermişti[1]. Ancak bu işlem daha sonra tamamlanmadan sona erdi.

Borusan grubunun daha sonra Arap şirketi ile görüştüğü duyulmuştu ama bu süreç de tamamlanmadı.

Vodafone’un Borusan Telekom’un hisselerinin tamamı için anlaştığı konuşuluyor.

[1] Dhanus, Borusan Telekom’a 5 Milyon $ Ödeyecek

Tagged ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Cisco'dan sanallaştırmaya yakınlaşma

Cisco, sanallaştırma ve bulut mimarisi konusundaki güncel bilgileri paylaştığı toplantıda, 'Unified Computing System' çözümünü tanıttı.

Kapat