IPHaber

Mobil


Visa Mobil Ödemelerde kullanılacak Akıllı Cep Telefonlarını Onayladı

Ocak 25, 2012 by admin in Mobil, Yazılım with 0 Comments

Visa Inc. ile Visa Europe Samsung Electronics, LG Electronics ve Research In Motion şirketlerinin NFC özellikli akıllı cep telefonlarının mobil ödemelerde kullanımını onayladı. Böylece Samsung Galaxy SII, LG Optimus NET NFC, BlackBerry® Bold™ 9900, BlackBerry Bold 9790, BlackBerry® Curve™ 9360 ve BlackBerry Curve 9380 finansal kuruluşlar tarafından ticari yaygınlaşmaya yönelik Visa uyumlu ödeme ürünleri listesine dahil edildi.

Sözkonusu akıllı telefonların Visa tarafından onaylanması, mobil cihaz üreticileri, mobil iletişim operatörleri ve perakendecilerin finans kurumlarıyla iş ortaklığına girerek, Visa mobil ödeme hizmetini küresel ölçekte tüketicilere sunmaları için zemin hazırlaması açısından büyük önem taşıyor. Yankee Group, 2010 yılında 27 milyon dolar olan NFC’li işlemlerin 2014 yılında 40 milyar dolara çıkacağını öngörüyor.

Onaylanan yeni cihazların tümünde güvenli bir SIM kartın üzerinde Visa payWave uygulaması yer alıyor. Cihazlarda, mobil telefonların ödeme bilgilerini bir temassız ödeme terminaline güvenli biçimde iletmesini sağlayan yakın mesafe iletişim standardı olan NFC teknolojisi bulunuyor.

Visa Europe İnovasyondan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Sandra Alzetta, bu gelişmeyle ilgili yaptığı açıklamada şöyle dedi :

“Gelecekte kullanılacak ödeme teknolojilerinin aynen günümüzdeki kartlı ödeme işlemleri kadar kolay ve güvenli olmasını sağlamak için çalışmalarımızı üye bankalarımız, mobil iletişim operatörleri ve belli başlı telefon üreticisi iş ortaklarımızla birlikte sürdürüyoruz. Yaptığımız açıklama, bu yeni teknolojilerin tüketicilere ulaştırılmasında önemli bir rol oynuyor. Hepimiz için çok heyecan verici bir dönem”.

Visa’nın Onay Süreci

Mobil ödemeler alanında küresel standartların belirlenmesinde öncü rolü olan Visa mobil ödemelerin çipli ödeme kartlarında kullanılan mevcut teknoloji ve güvenlik standartlarıyla uyumlu olmalarını ve mevcut ödemeler ekosistemine kolay entegre edilebilmelerini sağlamak amacıyla pek çok çalışma yürütmektedir.

Visa hem mobil cihazları hem de Visa payWave mobil uygulamasının yüklendiği güvenli birimleri uyum testlerinden geçiriyor. Test sürecinde Visa mobil ödeme fonksiyonu gerek teknik yönden gerekse kullanılabilirlik yönünden test ve kontrollere tabi tutuluyor. Bu süreçte Visa işlemlerinin çipli ödemeler için geçerli olan küresel standartlara uygun, güvenli bir biçimde gerçekleşeceğinden emin olunuyor ve tüm mobil NFC özellikli Visa ödeme cihazları için gerekli olan sinyal mesafesi belirleniyor. Visa’nın uyum testi sürecinde yer alan telefon, güvenli çip ve Visa mobil ödeme uygulamaları kombinasyonu Visa kullanıcılarına en yüksek seviyede güvenlik ve kullanıcı deneyimi sunuyor.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Turkcell ile Çağrı Merkezinde ‘Yapay Zeka’ Dönemi Başlıyor

Turkcell Global Bilgi, Türkiye’de ve Türkçe ilk uygulama olan “Laftan Anlayan Sesli Yanıt Sistemi” (Call Steering) çözümünü Turkcell Müşteri Hizmetleri...

Kapat