IPHaber

Genel


VDSL nedir?

Haziran 20, 2008 by admin in Genel with 0 Comments

VDSL (Very High-bit-rate Digital Subscriber Line) ADSL’e çok benzeyen bu DSL teknolojisi, Telefon ve ISDN servislerinin yanında geliş yönünde 55 Mbps, gidiş yönünde 19.2 kbps-6,4 Mbps arası hızlarda  trafiği geçirebilmektedir. Bilindiği gibi ADSL bağlantısı ile 8-10 Mbps hızlarına çıkılabiliyordu.

Basında geçen haberlerde sanki her VDSL bağlantısı ile 32Mbps hızı alınaabilecekmiş gibi yansıtılması doğru değildir. ADSL’de olduğu gibi santrale olan yakınlığın önemi olan bir teknoloji olduğunu bilmenizi isterim. VDSL’in yine ADSL ile benzerlik gösteren bir yönü ise asimetrik oluşudur. Aşağıda DSL dağıtıcısına olan uzaklığa göre verilebilecek maksimum hızlar bulunmaktadır.
DSL Type    Maks Upload        Maks. Down        Maks. Mesafe
ADSL        800 Kbps        8 Mbps              5,500 m
VDSL        6,4 Mbps        52 Mbps            1,200 m
VDSL        3,2 Mbps        26 Mbps            3,600 m
VDSL        1,6 Mbps        13 Mbps            6,000 m

VDSL’in ADSL’den ayrılan en büyük farkı ise omurganın Fiber kablolar üzerinden taşınmasıdır. Ofisinizin önünden geçen fiber hatların konumlandırılan Fiber to the Neighborhood (FTTN) transceiver ile sonlandırılarak klasik bakır teller üzerinden VDSL modeminize verilir. ADSL’de olduğu gibi son kullanıcı tarafına yine bir çift bakır tel gelmektedir.

Turk Telekomu’un Fiber omurgasını düşünürsek bu hizmeti herkesin alamayacağı malumunuz. TT zaten bu hizmeti başlangıçta 100.000 aboneye ulaştırmayı hedeflemiş. VDSL yanında yüksek internet ile birlikte IP Telephony dışında Video On Demand ve IPTV gibi uygulamalarını da getirecektir. Gerçek HDTV kalitesini yakında görebileceğimize inanıyorum. Zira evdeki TV’ler HD yayın için çoktan alınmış durumda. Bu yüzden son kullanıcıdan ziyade VDSL uygulamalarını sitelerde daha çok göreceğiz gibi geliyor.

Açıklanan fiyatlar ise sadece bu servisi verebilecek Servis Sağlayıcıları ve son kullanıcıları ilgilendiriyor. Şimdilik iki farklı hızda fiyatlar anons edildi.

Hız               Firmalara Sunulan Fiyat/ Kullanıcının Ödeyeceği Fiyat
16 Mbit        96 YTL/ 129 YTL
32 Mbit        128 YTL/ 169 YTL

Tagged , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
20sn'de film indirmece! VDSL geliyor 169 YTL

Telekom süper hızlı internet VDSL2 için tarife onayını aldı. 10 güne kadar konutlar ve ofisler internete 169 YTL'ye bağlanacak. Yeni...

Kapat