IPHaber

Mobil


"Uyuyan Wi-Fi" taşınabilir cihazlarda pil ömrünü katlayabilir

Temmuz 9, 2011 by admin in Mobil with 0 Comments

Duke Üniversitesindeki bir yüksek lisans öğrencisi mobil cihazlarda Wi-Fi teknolojisinde değişikliğe giderek pil ömrünü katlayabilecek bir geliştirme yapmışlar. Aynı ortamdaki birden fazla Wi-Fi bağlantısı kurmuş cihazların enerji tüketimi cihazların veri aktarımı için kendi sıralarını beklerken sırasında uyanık kalmaları gerektiğinden artıyor. Bu da cihaz sayısı arttıkça bağlı tüm cihazların enerji tüketiminin bir miktar artması anlamına geliyor.

Uyuyan Wi Fi taşınabilir cihazlarda pil ömrünü katlayabilir justin1 550x309

Geliştirilen yazılım, bir cihazın yanında başka bir cihaz veri indirme yaparken uyumasına olanak tanıyarak bu problemin önüne geçiyor. SleepWell olarak adlandırılan bu yeni sistemin geliştiricisi Justin Manweiler, SleepWell’i şu şekilde açıklamış: “Büyük şehirler aynı zamanda işe başlayıp aynı zamanda iş çıkışı yapan çalışanlar yüzünden yoğunlukla karşılaşıyorlar. Eğer çalışma planlamaları daha esnek olsaydı, bazı firmalar çalışma saatlerini diğerleriyle çakışmayacak şekilde değiştirebilirlerdi. Böylece toplam çalışma süresi aynı kalırken daha fazla boş vakit olurdu. Aynı şey aynı anda internete erişmeye çalışan cihazlar için de geçerli. SleepWell’in aktif olduğu bir Wi-Fi erişim noktası faaliyet döngüsünü diğerleriyle çakışmayacak şekilde erteleyebilir ve böylece performansta gözle görülür bir düşüş olmadan enerjiden tasarruf sağlanabilir.”

Zaman geçtikçe yaygınlaşan akıllı telefonların belki de en çok şikayet edilen tarafı hâlâ ikinci gününü tamamlayamayan bataryalar iken böyle gelişmelerin olması sevindirici. Görünüşe göre yapılan müdahaleler yazılım seviyesinde, bu yüzden teknoloji son halini aldığında halihazırdaki kablosuz erişim noktaları bellenim(firmware) güncellemesi ile SleepWell desteği kazanabilirler.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Oyun endüstrisi durmak bilmiyor

Bu yıl bilgisayar oyunlarına 74 milyar dolar harcanacak. Gartner araştırma şirketinin raporuna göre, dijital oyun sektörü ve ekosistemi e-kullanıcıların yoğun...

Kapat