IPHaber

Telekom


Uygunluk Değerlendirmesi Fiji Toplantısında masaya yatırıldı (ICT)

Temmuz 8, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Asia Pasifik Bölgesi için 5 Temmuz 2011 tarihinde gerçekleştirilen BSG (Bridging the Standardization Gap) çalıştayında Pasifik bölgesinde bulunan adalar için yaşanan ortak problemlerin adreslenebileceği ölçeklenebilen ve adapte edilebilen çözüm yöntemlerinin üretilmesi üzerinde görüş birliğine varıldı. Bunlar uygunluk değerlendirmeleri ve sertifikasyon, Mobil genişband ve dijital yayın spektrum yönetimi , ulusal spektrum paylaşım tabloları ve harmonize edilmiş spektrum kullanımı ve felaket durumu kurtarma sistemleri gibi başlıkları içermektedir.

Ayrıca temsilciler ICT standartlarının fayda ve yöntemlerinin global standartlar geliştirme aktiviteleri içerisinde yer alması ve önceliklendirilmesinin gerekliliği üzerinde birleştiler. Bu bağlamda ulusal/bölgesel ICT standardizasyon stratejileri ve yol haritası yine Pasifik Island gerekliliklerine adapte edilecek ve aynı zamanda radio communication spektrum ve standartlarına da uygulanacak. Bölgede bulunan ve gelişmekte olan ülkelerin kapasite planlamalarının genişband, kablosuz ve NGN konularında ICT yönetmeliklerine uygunluğunun sağlanması da bir diğer göz önünde tutulan nokta.

ITU BSG programının en temel hedefi, standartlaşma konularında gelişmekte olan ülkelerin katılımını artırmak, bu ülkelerde teknolojik gelişmelerle alakalı olarak ekonomik büyüme sağlamak ve bu ülkelerin standartların geliştirilmesi sürecine hem ilgiyi hemde ihtiyaç duyulan gereklilikleri daha iyi yansıtabilmesine yardımcı olmak. Bu projenin tek spesifik amacı, standartların geliştirilmesi, uygulanması ve gelişmekte olan ülkelerdeki kullanımın artırılması önündeki engelleri belirleyip nasıl aşılabileceği konusunda geliştirmeler sağlamak.

Gelişmekte olan ülkelerin ITU-T çalışma gruplarına ve toplantılarına katılımını kolaylaştırmak ve onları özendirmek için ITU tarafından birkaç somut ölçüm halihazırda yapılmış durumda. Buna örnek olarak, hemen hemen bütün ITU-T çalışma grupları kendi düzenli çalışma yöntemlerinin bir parçası olarak uzaktan katılma yöntemini kullanmaktadır. 2009 – 2012 çalışma periyotları süresince gelişmekte olan ülkelerden çalışma grubu liderlik pozisyonu sayısı 4 Başkan ve Başkan Yardımcısı sayısı da en son gelişmiş ülkelerden 5 kişi ile birlikte toplam 47’ye yükseldiği de gözden kaçmıyor. 2010 yılında ilk defa gelişmekte olan ülkelerden gelen ve çalışma gruplarına katılan katılımcı sayısı gelişmiş ülkelerden gelen katılımcı sayısını geçmişti.

Çalıştay, Pacific Islands Telecommunications Association (PITA) ve Korea Telecommunications Technology Association (TTA) kurumuna destek veren Korea Communications Commision (KCC) katılımıyla düzenlenmiştir.

 

Sevgiler

Cenk GÜNDÜZ

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Toyota artık Linux Vakfı üyesi

Teknoloji dünyası, hem otomobil hem de açık kaynak sektörünü ilgilendiren önemli bir gelişmeye sahne oldu.Japon otomotiv devi Toyota, yaptığı açıklamada...

Kapat