IPHaber
Son Yazılar

Genel


Uçtan uca haberleşmede Doğan Telekom, kalitesi ve teknolojisiyle gülümsetiyor

Ekim 13, 2009 by admin in Genel with 0 Comments

Rekabet koşulları yerine oturdukça, her pazarda olduğu gibi dengeler orta vadede oluşacak.
1 Ocak 2004 tarihinden itibaren ses taşıma ve telefon hizmetlerinin serbestleştirilmesiyle Uzak Mesafe Telefon Hizmetleri sunmaya başlayan, A tipi lisansı ve güçlü altyapısıyla, mevcut telefon hizmetlerine kaliteli bir alternatif olmayı hedefleyen, bireysel ADSL hizmetlerinde de smile adsl markasıyla hizmet veren Türkiye’nin lider operatörlerinden Doğan Telekom’un Genel Müdürü Fazıl Esen ile mevcut telekom pazarından sabit hat teknolojilerine, düzenlemelerden geniş bant teknolojilerine ve üçlü oyuna kadar birçok konuda konuştuk.

Bir kullanıcı neden Doğan Telekom abonesi olmalı? Diğerlerinden farkı ne?
Doğan Telekom olarak, bireysel ve kurumsal tüm hizmetlerimizde en çok önem verdiğimiz konu %100 müşteri memnuniyetidir.  Bireysel tarafta alternatif İSS’ler arasında lider smile adsl markamız ve kurumsal hizmetlerimiz ile kurum ve bireylerin telekomünikasyon ve haberleşme alanlarındaki her türlü ihtiyacını karşılamaya özen gösteriyoruz. Tüketicilere; 2 merkezlik 500 kişi kadrolu çağrı merkezi ile kesintisiz destek sağlarken, her hedef kitleye uygun olacak özel paketler ve kampanyalar çıkarıyoruz. Bununla birlikte, tüm hizmet ve kampanyalarda gerek fiyat, gerekse katma değerli hizmet açısından en avantajlı çözümü sunmaya çalışır, kurumlara özel ihtiyaçlarına yönelik esnek çözümler üretir ve bunları uygulamada gereken tüm yatırımları gerçekleştiririz.

Sektör için önemli gelişme gerçekleşti ve numara taşıma başladı. Artık numaramız değişmeden Doğan Telekom’a/smile adsl’e taşıyabilecek miyiz? Süreç ve mevzuat nasıl ilerleyecek?
Burada altı çizilmesi gereken en önemli noktalardan birisi; bu servis, aboneye, evindeki telefon operatörünü değiştireceği, artık yeni bir işletmeciden servis alacağı, başlı başına yepyeni bir servis. Burada evde ve işyerinde kullanılacak yeni nesil bir telefon hizmetinden söz ediyoruz. Üstelik abone, bu servisten yararlandığında, sahip olduğu telefon numarasını da değiştirmesi gerekmeyecek.
Süreç, aynen şu anda mobil numara taşınabilirliğinde olduğu gibi son derece basitleştirildi, bununla ilgili yasal düzenlemeler yapıldı ve uygulaması çok yakında başlayacak. Tüketici, yeni servis almaya karar verdiği operatöre gidecek, onunla sözleşmesini imzalayacak, daha sonra o operatör arka tarafta taşıma ve yeni servis veriminin sağlanması gibi tüm prosedürleri tamamlayacak. Müşterinin eski operatörle olan ticari ilişkisi borç-alacak ilişkisi de devam edecek, onlar kendi aralarında çözümleyecekler. Ancak, bu durumda bile tüketicinin, eski operatörle herhangi bir iptal işlemi gerçekleştirmesi gerekmeyecek. Üstelik ADSL ve ses hizmetlerinin hepsi birleşecek. Bu düzenleme üzerinde çalışılıyor, 10 Eylül’de başlayan ve yasal düzenlemeleri devam eden çalışma, bu şekliyle çıkacak. Dolayısıyla, bir müşteri aynen mobilde olduğu yeni operatörüyle resmi sözleşmesini imzaladıktan sonra taşıma işlemi müşteri adına yeni operatörü tarafından yapılacak. Sonuç olarak, en düşük kesintiyle ve müşterinin uğraşma, müdahale gibi sıkıntıları olmadan bu taşıma işlemi çok rahatlıkla yapılabiliyor olacak.
Öncelikle alternatif operatörlerle ilgili durum şu: O operatörlere aynen GSM operatörlerine verildiği gibi yeni numara grupları açılacak, operatörler de yeni hat almak isteyen tüketiciye bu numaralardan verecekler. Dolayısıyla Turkcell gibi ayrı bir numara grubuyla başlayan numaralar da verilebileceği gibi, mevcut telefon numaralarının içindeki bloklardan da verilebilir. Her ikisi de servisin türüne göre verilebilecek. Müşteri, Doğan Telekom’dan aldığı yeni numarası ile bizim sunduğumuz servisleri uygun fiyatlarla kullanabilecek.
Ancak bunun dışında abone, kendi mevcut numarasını taşımak istediğinde herhangi bir değişiklik olmuyor, müşteri kendi numarasını eskisi gibi kullanıyor. Sadece Doğan Telekom’la bir sözleşme imzalıyor. Bu sözleşme karşılığında gerekli tüm ekipmanları ve altyapıyla ilgili çalışmaları Doğan Telekom, müşterisine sağlıyor. Müşteri, evindeki normal telefonuyla konuşmaya, ADSL’i ile İnternet’e ulaşmaya devam ediyor ve Doğan Telekom’un sağlayacağı diğer servislerden de yararlanmaya başlıyor.

Şehir içi görüşmelerin kullanıma açılmasıyla pazar paylarında gözle görülür değişimler yaşanacak mı? Pazar payınız ne durumda?
Bu yeni düzenlemelerin ve açılımların teşvik edici olacağını ve bu ilginin daha da artacağını öngörüyoruz. Bu yatırımlarla birlikte şirketlerin pazar paylarının değişmesi de oldukça muhtemel. Elbette ki tüketiciler de, hem fiyat hem de katma değerli servisler açısından daha avantajlı olan operatörü tercih edecekler. Dolayısıyla, çok radikal olmamakla birlikte pazar paylarında bir farklılaşma yaşanabileceği görüşündeyiz. Ancak, rekabet koşulları yerine oturdukça, her pazarda olduğu gibi orta vadede, belirli bir denge oluşacak. Batıda da gelişmeler bu yönde oluşmuş durumda.
Şu anda pazardaki ikinci oyuncu konumundayız. 250 binin üzerinde aboneye hizmet veriyoruz. smile adsl ile birlikte cirosal anlamda hızla büyüyoruz. Şu anda %4’lük pazar payımızla ikinci, alternatif operatörler arasında lideriz. 5 yıl sonra bu payı %20’ye çıkarmayı hedefliyoruz.

Şehir içi görüşmelerdeki rekabetin günümüz itibarıyla önündeki en ciddi engeller nelerdir?
Pazarın daha hızlı büyümesi için öncelikle düzenlemelerde planlanan alt düzenlemeler tamamlanmalı. Yeni işletmecilerin Türk Telekom ile protokol yenilemelerindeki güçlükler, yerel ara bağlantı ücretlerinin yüksek olması, ara bağlantı nokta sayılarının çok az olması ve yeni işletmecilerin abone numaralarının farklı alan kodu üzerinden verilmesi kararı gibi konular şehir içi telefon görüşmelerinin gerçek anlamda rekabete açılmasını geciktiriyor. Ayrıca, omurga maliyetlerinde yaşanan maliyet dezavantajları, fiber bağlantıların santrallara getirilmesine izin verilmemesi gibi ilave engellerinde rekabetin önünde önemli engeller olarak durmaktadır.

Sunduğunuz servis, hizmet, uygulama ve imkânlardan söz eder misiniz? 3’lü Oyun’a hazır mısınız?
Her türlü hizmetimizde ve planlarımızda dünyadaki örnekleri yakından takip ediyoruz. Bu pazarda iş modeli 3’lü Oyun’a doğru kaymaktadır. Bu sürece hazırlık için bizler de ciddi yatırımlar yaptık. Yenilikçi bakış açımızın avantajlarını tüketicilere yansıtacak stratejiler üzerinde çalışmalarımızı sürdürüp Türkiye’de geniş bant ve ses alanında birçok ilki hayata geçiriyoruz. D-Smart ile Mart 2009’da başlattığımız işbirliği, bugün dünyada varolan 3’lü Oyun stratejisinin Türkiye’deki ilk adımını oluşturuyor. Tüketicilere çok uygun fiyatlarla İnternet, telefon ve televizyon hizmetini tek bir fatura ve müşteri hizmetleri ile sunuyoruz. Bugünden sonra ses alanında da öncü bakış açımızı tüketicilere yansıtacağız.
2009 yılında başlattığımız uygulamayla TV hizmetini D-Smart üzerinden verirken, geniş bant hizmetini smile adsl üzerinden sunuyoruz. Bununla birlikte daha öncesinde 1038, şimdi de smile talk hizmetlerimiz ile telefon hizmetini ayrıcalıklarla veriyoruz. Tüm bu hizmetleri tek bir faturada sunabiliyoruz. Bu açıdan biz, 3’lü oyuna 2009’da başladık ve hızla ilerliyoruz diyebiliriz. Bu alanda da pazarda Türkiye’de ilk sunumlardan birini yaptık ve buna da devam edeceğiz.

Sabitte rekabet nasıl başlayacak?
GSM’de yaşanan serbest rekabet ortamının, sektöre ve tüketiciye faydaları ortada. Benzer şartların, ses hizmetlerinde de sağlanmasıyla,  tüketicinin lehine çok ciddi gelişmeler olması kaçınılmaz. Biz de bu yönde çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz. Ayrıca yalın ADSL, İnternet Servis Sağlayıcılar arası abone geçiş işlemlerinde kolaylık gibi konularda gereken yasal düzenlemelerin en kısa sürede hayata geçmesi; rekabet şartlarının iyileşmesi ve dolayısıyla müşterinin daha çok fayda sağlaması açısından olumlu olacaktır.

Hedef en iyi alternatif operatör olmak
Şehir içi telefon görüşmelerinde, ADSL’de olduğu gibi ‘en iyi alternatif operatör’ olmayı hedefliyoruz. Ses pazarına getirdiğimiz “smile talk” gibi yenilikçi hizmetlerimiz telefon kullanım alışkanlıklarını da değiştirecek. smile adsl, numara taşınabilirliği ile rekabetin artacağı ses pazarına, Türkiye ve Dünya’nın her yerinde, İnternet erişimi olan herhangi bir noktadan, çok ucuza konuşturan, aboneler arasında limitsiz konuşma imkânı sunan smile talk gibi ayrıcalıklı hizmetlerle iddialı girdi.
Bunlarla birlikte; şehir içinin serbestleşmesi ile eşzamanlı olarak kurumsal müşterilerimize şehir içi hizmeti de vermeye başladık. Mevcut ses ve veri hizmetlerimizle özellikle büyük şirketlerin her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için özel çözümler üretiyoruz. Bireysel tarafta da smile vitamin, smile güvenlik gibi birçok katma değerli servis ve D-Smart ile smart İnternet Kampanyası, Yıllık Paket, Yazlık İnternet Paketi, Yeni Evli Paketi gibi Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen paketler çıkararak her kesimden hedef kitlenin tüm telekomünikasyon ihtiyaçlarını karşılamaya özen gösteriyoruz.

Geniş bant erişiminde dünyada gelinen nokta nedir ve Türkiye geniş bant erişiminde nerede?
Şu anda dünyada en çok uygulaması olan ve teknolojisi daha gelişmiş, kullanıcı dostu sistem 3’lü Oyun’dur. 3’lü Oyun, geniş bant İnternet, İnternet üzerinden verilen sabit telefon hizmeti ve ileri teknolojisi yine İnternet üzerinden olan TV hizmetinin tek bir paket altında, tek bir marka ve çağrı merkezi hizmetleri tarafından sunulması anlamına gelir. Türkiye’de henüz bu sistemi kullanan bir operatör yok. Tüm hizmetler genelde ayrı ayrı veriliyor. Şimdilerde İnternet ve telefon hizmetleri bir arada sunulmaya başlandı. Doğan Telekom olarak biz, Türkiye’de bu birlikteliğin ilk adımını attık ve 3’lü Oyun’u Türkiye’ye sunmak, çalışmaları devam eden en önemli projemiz. Bunun dışında Türkiye olarak yurtdışından çok daha az İnternet abonesi ve kullanıcısına sahibiz. Ancak yakın zamanda yapılan ve yayınlanan bir araştırmaya göre ülkemizde İnternet aboneliği, evlerdeki su, elektrik gibi vazgeçilmez bir gereksinim olmaya başladı.

3.Nesil bağlantılar, ADSL’i nasıl etkiler?
3N hizmetlerinin Türkiye’de başlamasından memnuniyet duyuyoruz. Bizler de bu teknolojiyi günlük hayatlarında kullanan kişiler olarak 3N’ye hayatımızda yer veriyor olacağız. 3N insanların mobil haldeyken haberleşme ihtiyaçlarına cevap veren yeni bir teknoloji. ADSL ise evlerde ve işyerlerinde İnternet bağlantısını yüksek hızda ve kesintisiz bir şekilde karşılayan güvenilir bir teknoloji. Biz 3N’nin ADSL’i olumsuz etkileyeceğini kesinlikle düşünmüyoruz; aksine, 3N’nin ADSL’i bütünleyici bir hizmet olduğu kanaatindeyiz. Yurtdışında 3N uzun zamandır var, ancak yurtdışı sabit telekom pazarı bundan etkilenmeden abone almaya devam ediyor ve sayısı azalmadı. Türkiye’de de böyle bir durum bekliyoruz. Ayrıca ADSL’in pratik uygulamada, özellikle İnternet kullanımının yoğun olduğu yerleşkelerde 3N’ye göre daha yüksek hızlarda ve kesintisiz veri akışı sağladığı biliniyor. Ev veya işyerlerinde birden fazla cihazın aynı anda İnternet’e bağlanabilmesi açısından da ADSL’in ayrı bir yeri ve görevi mevcut. 3N, ADSL’i tehdit eden değil tamamlayan bir teknoloji olacaktır.

ADSL’de kota uygulaması hep var olacak mı? Her kullanıcının sınırsız bağlantıya geçeceği günler yakın mı?
Bugün, abonelerimizin büyük çoğunluğunun kotalı İnternet erişimini tercih ettiğini söyleyebiliriz. Türkiye genelinde diğer operatörlerde de durum bu şekilde. Bunun en büyük nedenini elbette ki ekonomik nedenler oluşturuyor. Ancak yakın zamanda çıkan 8 Mbit’e kadar hızlı paketlerle, limitsiz İnternet’in fiyatı da oldukça düşmüş durumda. Dolayısıyla bu düşüş, limitsiz kullanımının artmasını da sağlıyor. Bu tarz yenilikler devam ettiği sürece tüketicilerin limitsiz erişime kayacağı kanaatindeyiz. Krizin yoğun olduğu 2009 ilk çeyreğinde, tüketicilerin genelde evde eğlenceye kaymasından ötürü satışlarımız, özellikle limitsiz paketlerde büyük artış gösterdi.

smile’ın kurumlara ve bireylere sunduğu geniş bant servisleri, yenilikçi uygulamaları ve katma değerli hizmetleri anlatır mısınız?
smile adsl olarak, yaptığımız 3 milyon Dolar’a varan yatırım ile bundan böyle, kesintisiz ADSL hizmetini ve kendi kalite kontrolümüzün denetimini kendi altyapımız üzerinden oluşturduğumuz sistemle abonelerimize sunuyoruz. Bu sistem ile artık smile adsl aboneleri İnternet’i çok daha kaliteli ve smile adsl’in kontrolünde avantajlarla kullanabilecekler. Türkiye’de ilk defa paket seçeneklerimizi limitli ve limitsiz olarak abonelerimize sunduk. EKO Limitli paketler 1 Mbit/s hızında 4 GB kotalı ve 8 Mbit/s hızında 4 GB ile 6 GB kota alternatifleriyle verilirken, EKO Limitsiz paket 8 Mbit’e kadar hıza sahip ve sınırsız kota olarak sunuluyor. Kampanyamız kapsamında, aboneler, EKO Limitli paketleri seçerek en düşük fiyat avantajıyla İnternet’e bağlanırken, diğer taraftan İnternet’e hem limitsiz hem de ekonomik bağlanmak isteyen aboneler EKO Limitsiz paketin keyfini çıkarabiliyor.
8 Mbit’e Kadar Hızlı İnternet Kampanyamızda 8 Mbit hıza kadar (abonenin hattının santrala olan uzaklığına bağlı olarak) tüm hızlarda tek fiyat uyguluyoruz. 8 Mbit’e kadar olan hızlarda yerleşik operatör tarafından belirlenmiş sabit fiyatları sunarken diğer operatörlerden farklı olarak da ücretsiz kullanım ve bedava telefon konuşması hediye ediyoruz. Daha yüksek hızlarla İnternet’e bağlanmak isteyen Net kullanıcılarına da hitap eden sekiz kat hızlı ADSL paketlerimiz ile 32 Mbit/s hıza varan VDSL2 hizmetlerini sene başında uygulamaya almıştık. Türkiye’nin İnternet hızını arttırdık ve İnternet’te yine Türkiye’de bir ilk olan Yıllık Paketler’i yarattık.
Bunların yanında abonelerimizi İnternet’ten gelebilecek phishing (kişisel bilgi hırsızlığı), spam (istenmenyen ileti), virüs gibi tehlikelerden koruyan, muadilleri içinde en kapsamlı ürün olan smile adsl Güvenlik Paketi ile tanıştırdık. Bu özel hizmet için İnternet içerik güvenliğinde küresel bir lider olan Trend Micro ile işbirliğine giderek, smile adsl Güvenlik Paketi hizmetini çok cüzi bir fiyata veriyoruz.

Kullanıcılarımızı her anlamda gülümsetiyoruz
Ayrıca smile adsl abonelerini, telefon konuşmalarında da inanılmaz avantajlar bekliyor. smile adsl’i olanlar, arayacakları numaranın başına “gülümseten numaramız” 1038’i tuşlayarak şehirlerarası, uluslararası ve GSM numaraları ile görüşme tutarlarını yarı yarıya düşürme şansına sahipler. smile adsl aboneleri, “smile TV” hizmetinde de eski ve güncel dizi, film, belgesel, maç vb., kapsamlı içerikler, smile adsl abonelerine özel %50 indirimler gibi fırsatlardan yararlanma hakkına sahip oluyorlar.
smile adsl abonelerinin, İnternet üzerinden kaliteli ve uygun fiyata yurtiçi ve yurtdışı telefon görüşmelerini gerçekleştirmesini sağlayan özel hizmetimizin adı ‘smile talk’. Bu hizmetle konuşmayı; evlerinden, işyerlerinden, mobil telefonlarına ve diz üstü bilgisayarlarına yüklenen bir yazılım üzerinden 3 farklı yöntemle sağlıyoruz. Yurtdışından kullanım için abonelerimizin yurtdışındayken sadece bir kablosuz İnternet bağlantısı bulması ve telefonlarının Wi-Fi özelliğini desteklemesi yeterli. Dolaşım ücreti yok. Bu hizmeti tüm iPhone’lar, Symbian işletim sistemli Nokia’lar ve Microsoft işletim sistemli, aynı zamanda Wi-Fi özelliği taşıyan her telefonda verebiliyoruz. Bu görüşmelerin faturası da mevcut ADSL faturası içinde abonenin evine geliyor. Üstelik smile talk’lu tüm smile adsl aboneleri kendi aralarında limitsiz olarak konuşabiliyorlar. Ayrıca konuşma ücretlerini (www.smileadsl.com) adresli Web sitemizden eşzamanlı olarak takip etme olanakları da mevcut.

smile Vitamin ile öğrenciler artık daha zevkli öğreniyorlar
Yeni eğitim dönemi ile birlikte devreye giren ve smile adsl’li öğrenciler ile öğretmenlerin müfredatlarına uygun biçimde eğitimlerine büyük katkı sağlayan smile Vitamin hizmetimiz ayda sadece 5 TL’ye abonelerimiz ile buluşuyor. Bu hizmet, İlköğretim 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin dersleri kolayca anlamasına yardım eden, derslere ilgilerini arttıracak sesli konu anlatımları, etkileşimli etkinlikler, deneyler, değerlendirme ve seviye tespit sınavlarını, 870’in üzerinde sınıf ve soru cevap etkinliğini içeriyor. Ayrıca öğretmenler, tamamı sesli ve görsel anlatımlı olan smile Vitamin’i ders esnasında kullanarak, öğrencilerin derse ilgisini arttırıp smile Vitamin ile pratikte yapılması zor olan deneyleri yapabilecek, anlatması güç olan soyut kavramları kolayca anlatıp, ders işleyişine görsel ve deneysel unsurlar katabilecekler.

“Hedefimiz hep en iyi olmak”
Tüm bu kampanyalarımızda ve hizmetlerimizde görüldüğü gibi, şu anda en avantajlı tarifeyi tüketiciye vermek için çalışıyoruz. Türkiye’nin en yenilikçi ve tüketici odaklı fayda sağlamayı ön planda tutan markası smile adsl olarak, önümüzdeki günlerde daha da yeni ve tüketici odaklı kampanyalar ve katma değerli hizmetler sunmaya devam edeceğiz.
Görüldüğü gibi, smile ile tüketicilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayan, hem temel hizmetleri, hem katma değerli servisleriyle bir dünya yaratmayı hedefledik ve şu anda bu dünyanın kapılarını tüketicilerimize açmak için son hazırlıklarımızı tamamlıyoruz. smile, öncü yaklaşımı ile tüketicilerin bu yepyeni dünyada da gülümsetmeye devam edecek.

Tagged , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat