IPHaber
Son Yazılar

Mobil


Ubuntu’lu Smartphone Cihazlarda Linux Terminali de Yer Alacak

Ocak 30, 2013 by admin in Mobil

Ubuntu işletim sistemli smartphone cihazlarda bir terminal uygulaması da olacak. Bu uygulama sayesinde, kullanıcılar cep telefonlarında aslında Linux’un tüm özelliklerinden de faydalanabiliyor olacaklar. Terminal uygulamasının bir çeşit emülatör olacağı ve Linux komutları için optimize edilmiş özel bir sanal klavye düzenine sahip olacağı konuşulmakta.

Ubuntu işletim sistemine sahip bir cep telefonunun 2014 yılında pazardaki yerini alacağı ve kullanıcıların gerçek açık kaynaklı mobil işletim sistemi deneyimini 2014’te görmeye başlayacakları söylenmekte. Projeyle ilgili henüz netleşen çok fazla şey yok ancak mobil Ubuntu işletim sisteminin açık kaynakta geliştirileceği ve platformun anahtar uygulamaları olan email, takvim, saat/alarm, dosya yönetimi gibi uygulamalar için özel bir wiki oluşturulacağı söylenmekte. Yeni mobil işletim sisteminde YouTube, Facebook ve Twitter uygulamaları da bu wiki aracılığıyla geliştirilecek.

Ubuntu mobil işletim sisteminin pazardaki diğer mobil platformlara kıyasla en önemli farklarından birisi ise Linux terminali de barındıracak olması. Linux tabanlı Android işletim sisteminde böyle bir terminal yok ve geliştiriciler ancak telefonlarına 3. şahıs terminal uygulamaları yükleyerek bu özelliği kazandırmaktalar. Ubuntu telefonlarda ise bu terminal otomatik olarak gelecek ve Linux komutları için de optimize edilecek.

Ubuntu’nun mobil versiyonun da olacağı yaklaşık 1 yıldır gündemde olan bir konuydu ancak bu adım Ocak ayı başında netleşti. Ubuntu’nun resmi sitesi aracılığıyla yapılan tanıtımda bu yeni mobil işletim sisteminin Android ve iOS’a rakip olabilecek özelliklere de sahip olduğu vurgulanıyordu. Ancak gerçek anlamda Ubuntu’lu smartphone cihazları görmek için 2014’e dek beklememiz gerekecek.

Kapat