IPHaber

Telekom


Türkiye'nin internet Voltran'ı !

Ocak 26, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Türkiye’nin 7 internet servis sağlayıcısı, internet trafik yükünü paylaşmak, trafik hızını, güvenliğini ve kalitesini artırmak, İstanbul’un internet üssü olması ve yurt dışındaki içeriğin Türkiye’ye çekilmesi amacıyla Türkiye Network Altyapı Platformu (TNAP) çatısı altında bir araya geldi.

Toplantıda platforma ilişkin bilgi veren Koç-net Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca, Borusan Telekom, Doğan Telekom, Global İletişim, Grid Telekom, Koç-net, Superonline ve TürkNet’in bir araya gelerek TNAP’ı kurduğunu ve kapasitesi 200 GB olan 100 kilometrelik fiber optik altyapı sayesinde işletmecilerin birbirlerine ağlarında barındırdıkları web siteleriyle hizmetlere doğrudan ve hızlı erişim sağlayabileceklerini söyledi.

İstanbul’un finans merkezi olması gibi nasıl çalışmalar yapılıyorsa, kendilerinin de internetin yeni üssünü İstanbul’da gerçekleştirmek istediklerini ifade eden Akarca, şunları söyledi:

”İstanbul’un internet üssü olması ve yurt dışındaki içeriklerin Türkiye’ye çekilmesi için bu adımı attık. Türkiye’deki Türkçe içeriğin büyük bölümü yurt dışındaki web sitelerinde barındırılıyor. Bunu Türkiye’ye geri kazanmamız lazım. Dünyadaki önemli veri merkezlerinin Türkiye’de de izdüşümünün olması lazım. Güvenli ve kaliteli bir altyapıya ihtiyacımız var. Kapasite problemi yaşamadığımız, eşit hızda, problemsiz birbirine eriştiği ve tüm bu sisteme dahil olan operatörlerin kullanıcılarının da sıfır kesintiyle, sıkıntı yaşamadığı bir yapı kurmayı amaçladık. Bugün 7 operatör masada. Türkiye Network Altyapı Platformu tüm operatörlere açık. Türk Telekom, Türksat, ULAKBİM ve diğer yurt dışındaki belli operatörlere de bu yapıya katılmaları için teklifte bulunduk. Pek çoğu değerlendiriyor. Olumlu geri dönümler de aldık. Bu yapı sadece bizlerin değil, Türkiye’nin altyapısının daha yüksek performanslı olması, operatörlerin kendi aralarında köprü oluşturması açısından önemli.”

Akarca, platformu kuran internet servis sağlayıcılarının kendi fiberlerini bölgeler, şirketler arasında kurulması konusunda büyük emekleri bulunduğunu, herhangi bir finansal kazanç gütmeden fiberlerin kurulması için büyük çaba gösterdiklerini kaydetti.

Şu anda operatörler arasında 100 kilometrelik yedekli bir fiber altyapının mevcut olduğunu, her operatörün iki ayrı operatöre bağlandığını anlatan Akarca, böylece çok daha hızlı, güvenli ve kaliteli bir internet trafiği sağlanacağını kaydetti.

”İNTERNET İÇERİĞİNİN YÜZDE 90’INA HIZLI ERİŞİM”

Akarca, Türkiye’nin kaynaklarını kullanımı açısından bunun önemli olduğunu vurgulayarak, şu bilgileri verdi:

”TNAP’ın kurucusu olan 7 operatörün barındırdığı web sitelerinin Türkiye’deki internet içeriğinin yüzde 90’ına daha hızlı erişme imkanı sağlanıyor. Bundan sonraki amacımız, yurt dışında barındırılan Türkçe ve yabancı içerikleri de Türkiye’ye alabilmek. Bu, daha rekabetçi ve maliyet avantajıyla bu hizmeti sunabilmemizi sağlar. Bütün operatörler iki ayrı noktadan birbirine bağlı. Fiber hatların herhangi birinde bir problem olursa, diğer operatör üzerinden yapı devam ediyor. Tüm operatörler birbirini yedeklemiş durumda. Dolayısıyla yüzde 100 yedekli bir yapı oluşturuldu. Bu yedekli yapı Türkiye’de olmayan en yüksek hız kapasitesine sahip. Tüm internet servis sağlayıcılarına açık bir yapıdır. Bizim buradaki amacımız bu yapının tüm sektörü kapsayan şekilde gelişmesidir. Bu Türkiye açısından daha avantajlı bir durum ortaya çıkacaktır. Dolayısıyla katılımın artması önemli. Yeni katılım kurucu üyelerin yüzde 51’inin onayı ile olabiliyor. Her yeri katılımcı en az iki işletmeciye fiber ile bağlanmak zorunda.”

Akarca, yurt dışında kurulan benzer yapılar hakkında da bilgi vererek, Avrupa, Amerika veya Asya Pasifikteki yapıların Türkiye’den 10-15 sene ileri olduğunu, bu yapının hızlı şekilde geliştirilmesinin çok önemli rekabet avantajı doğuracağını belirtti.

Türkiye’nin bölgesel olarak Bulgaristan’da bir rakibi bulunduğunu, 2 yıl önce devreye giren bu yapının hızlı bir şekilde büyüdüğünü anlatan Akarca, ”Bizim artık burada kararlı adımlar atıp çok önemli potansiyeli olan Türkiye’nin kendi trafiğini kendi içinde döndürdüğü ve kaliteli bir düzen yarattığı, aynı zamanda yurt dışındaki Türkiye’den kullanılan web sitelerinin içeriklerini Türkiye taşınmasını sağlayacak bir yapıyı kurmamız gerekiyor” dedi.
(ntvmsnbc)

Tagged , , , , , , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
IPv6'ya geçişte son 9 gün

IPv4 adresleri beklenenden daha hızlı tükeniyor. Geçtiğimiz yılın Kasım ayında son IPv4 adresinin alınmasına 100 gün kaldığı söylenmişti ve 100...

Kapat