IPHaber

Telekom


Türkiye'nin İnternet Raporu!

Ocak 28, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

IAB (Interactive Advertising Bureau) Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması, Türkiye’de 24 milyon internet kullanıcısı bulunduğunu ortaya koyuyor. Bu kullanıcıların yüzde 84’üne ulaşan araştırmanın ürettiği sosyo-demografik veriye göre, Türk internet kullanıcılarının büyük çoğunluğunu, satın alma gücü yüksek, karar verici kitle oluşturuyor.

Söz konusu kitlenin yüzde 42’si 25-44 yaş aralığında, yüzde 53’ü ABC1 SES grubunda, yüzde 34’ü 25 yaş üstü ve hane alışverişinden sorumlu ve yüzde 48’i internetten gazete ve haber okuyor.

Araştırma sonucunda çıkan Türkiye internet kullanıcı profili, internetin artık bir kitle iletişim mecrası haline geldiğini ve bu mecranın niş kitlelere ulaşma gücünün çok yüksek olduğunu gösteriyor.

Hangi Sıklıkla Giriliyor?

Araştırmaya göre, Türkiye’de internete bağlananların yüzde 57’si erkek. Kullanıcıların yüzde 86’sı her gün, yüzde 13’ü haftada birkaç kez, yüzde 0,62’si haftada bir, yüzde 0,27’si ayda birkaç kez, yüzde 0,14’ü ise ayda bir internete bağlanıyor.

Türkiye’deki internet kullanıcılarının yüzde 30’u ilkokul, yüzde 25’i ortaokul, yüzde 30’u lise ve yüzde 15’i üniversite ve üstü mezunu. Üniversite ve üstü eğitimli kullanıcı sayısı 1,1 milyon gerçek kişi iken, üniversite ve üstü eğitimli yönetici sayısı 838.362 gerçek kişiyi buluyor.

Araştırma sonuçlarına göre, cep telefonundan internet kullananların oranı yüzde 32. 875.297 gerçek kişinin online alışveriş yaptığı Türkiye’deki internet kullanıcıları arasında 3,4 milyon gerçek kişi kentsel bölgelerde yaşıyor.

SDN

Tagged , ,

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Türk TV Kanalları, İnternet Üzerinden Korsan Dizi Yayınlarına Karşı Birleşiyor

Kurtlar Vadisi dizisinin yapımcılarının, internet üzerinden korsan yayın yapan kanallara yönelik çabalarının[1] üzerinden çok kısa bir süre geçmesinden sonra, TV...

Kapat