IPHaber

Telekom


Türkiye telekom sektörünün tek derdi Google mı?

Haziran 15, 2010 by admin in Telekom with 1 Comment

Geçtiğimiz hafta boyunca haberlerde Google IP kısıtlamalarından doğan google servislerine erişilememe sıkıntısı yer almıştı. Internet alışkanlıklarını google servisleri üzerine olan kullanıcıların bu kısıtlamalar yüzünden BTK ve Ulaşım Bakanlığının başını ağrıttığını biliyoruz.

Zira öncesinde Youtube yıllardır ülkemizde DNS değişikliği ile erişilebilir durumdaydı. Her ne kadar bu garip durumun açıklaması olarak istenmeyen Türklüğü küçük düşürücü videoların kaldırılmaması ise DNS değişikliği yada tunnel siteleri ile erişimler mümkündü. Forumlarda youtube erişimi sağlamak ile ilgili bir çokbaşlık bulunuyor. Üstelik Google IP yapılanmasında Youtube iplerini Google IP bloğundaki aralıktan kullandığı için engellenemez bir duruma gelmişti.

IP bloğunun komple engellenmesi ile Gmaps, Google Earth, Google Mail, Google Moon (!) Google Video ve Google Apps gibi uygulamalara erişimde de sorunlar meydana geldi. Hala bu sorunların bir kısmı devam ediyor.

Sorun sadece istenmeyen videolar değil, Google servislerinde bulunan reklam uygulamalarından da Türkiye’nin vergi istenmesi! Türkiye’deki mevcut kişiler yada kurumlar Google üzerinden reklam verdiklerinde ülkemize para kazandırmıyor sorunsalı ortada yatıyor.

Söylentilere göre Google Ulaşım Bakanlığından görüşmek için randevu talep etmiş.

Bunca laf kalabalığından sonra google servislerine bu kadar aşık olup kendi ceplerinden bihaber olan kullanıcılarımıza gelmek isterim. Sosyal mecrada görüyorum, herkes avukat olmuş. Bu gürültüyü aldığınız kalitesiz tekel hizmetlere yada yüksek vergilere çıkarsalar farklı bir Türkiye’de yaşıyor olabilirdik.

Kullanıcı tarafında ki bilinçsizliğe ek olarak devletin de teknolojiyi yönetmede sorunlar yaşattığını biliyoruz. 3G lisanslarının ne kadar gecikmeli çıktığını hatırlatayım. WIMAX ve 4g/LTE için de aynı durum söz konusu. UMTH adı altında pahalı lisansları sattıktan sonra günümüzde bu işi bedava dağıtan BTK şimdi de aynı oyunu sabitte numara taşınabilirliği için tekrarlıyor. Görüşme yapılmadığı halde bir çok kullanıcı sabit ücreti ödüyor, tarafsız kurum olan BTK’nın bunun gibi bir çok konuda adım atması gerekiyor. Vergilerin yüksekliğinden hiç söz etmeyeceğim(!)

Tagged ,

Related Posts

One Comment

  1. Tweets that mention http://www.iphaber.com/?p=1727utm_sourcepingback -- Topsy.comHaz 16, 2010 at 11:31

    […] This post was mentioned on Twitter by . said: […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
5. Kamu Kurumları Bilgi Teknolojileri Güvenlik Konferansı

TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) Bilişim Sistemleri Güvenliği Bölümü tarafından organize edilen Beşinci Kamu Kurumları Bilgi Teknolojileri...

Kapat