IPHaber
Son Yazılar

Telekom


Türkiye sunucu merkezi oluyor

Mart 9, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Türkiye’nin sunucu merkezi olması hedeflerine bir adım daha yaklaşıldı. Dünyanın en büyük veri depolama firmalarından Telehouse İstanbul’a geldi.

Fortune Global 300 şirketleri arasında yer alan KDDI iştiraklerinden Telehouse, Teknotel firması ile İstanbul’da 2 bin sunucu kapasiteli veri merkezi kurdu.

Telehouse’un Türkiye’ye gelişi resmi olarak Telehouse İstanbul Veri Merkezi’nin 14 Mart’taki açılış töreninde ilan edilecek.

Yapılan açıklamaya göre, Telehouse’un ana faaliyet alanı global çapta ”carrier-neutral” (taşıyıcı-bağımsız) veri merkezi hizmetleri sunmak. Bu tür veri merkezleri, müşterilerine sunduğu birçok avantaj nedeniyle tercih ediliyor.

1989 yılında kurulan Telehouse, 10 ülkede 40’tan fazla veri merkezi işletiyor. Telehouse’un New York, Londra, Paris, Şangay, Pekin, Cape Town gibi şehirlerde veri merkezleri bulunuyor. Dört kıtada kendi veri merkezlerini işleten Telehouse, bini aşkın müşteriye hizmet sunuyor.

1984 yılında telekomünikasyon sektöründe anahtar teslimi projeler hayata geçirmek üzere kurulan ve Teknotel Grubu çatısı altında faaliyet gösteren Teknotel Telekomünikasyon ise, internet, VPN/WAN, uydu, ses, altyapı konularında faaliyet gösteriyor.

Türkiye’deki bilişim sektöründe paydaş olan resmi ve özel kuruluşlar, sunucu ve veri depolama konusunda Türkiye’nin merkez olma potansiyelini değerlendirme hedefini sık sık dile getiriyor.

Tagged , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat