IPHaber
Son Yazılar

Mobil


Türkiye: Mobil iletişim vergi cehennemi

Ağustos 6, 2011 by admin in Mobil with 0 Comments

Deloitte, Türkiye mobil sektörünün mevcut durumuna ışık tutan ve yakın gelecek öngörülerinde bulunulan ‘Elektronik Haberleşme ve Eğilimler’ raporunun bu yılki sayısını yayımlandı.

Türkiye: Mobil iletişim vergi cehennemi ScreenShot0014

Gelişmiş ülkelerin aksine, ülkemizde hem yazılım pazarının hem de hizmetler pazarının toplam pasta içerisinde donanım pazarından daha az paya sahip olduğunun belirtildiği raporda, aradaki açığın da oransal olarak artmaya devam ettiğinin altı çiziliyor. Keza rapora göre bu yıl da ülkemizdeki en yüksek büyümenin yaklaşık %15 dolayında büyüme oranı ile Bilgi Teknolojileri donanım pazarında gerçekleşeceği kaydediliyor.

Türkiye: Mobil iletişim vergi cehennemi ScreenShot0022

Geleneksel Radyo/TV yayıncılığı hariç olmak üzere Türkiye elektronik haberleşme pazarının toplam büyüklüğünün yıl bazlı %3,2’lik artışla 27.320 milyon dolara eriştiğinin (2010 ICT Market raporu) ve bu yıl içerisinde de %7,2 büyüyerek 29.296 milyon dolar olması beklendiğinin belirtildiği raporda Türk Telekom ve Telsim’in satışları dışında pazara yabancı sermaye girişinin yok denecek kadar az olduğu ifade edilirken, gelişmiş pazarlarda en önemli yabancı yatırım alanı olarak görülen sabit-mobil alternatif işletmeciler alanının Türkiye’deki yatırımcılar açısından yeterince cazip görülmediği de yazılanlar arasında.

Rapora göre Türk Telekom ve GSM operatörlerimizin yıllık kazanç ve yatırım miktarları ise şöyle:

Türkiye: Mobil iletişim vergi cehennemi ScreenShot003Türkiye: Mobil iletişim vergi cehennemi ScreenShot004

Özellikle yatırım hanesine dikkat, Turkcell’in yarısı kadar bile gelir elde etmeyen Vodafone ile Avea buna karşın Turkcell’den daha çok yatırım gerçekleştirmiş. Gelir bazında ikisini toplasak bir de üzerine 2 milyar daha eklesek ancak Turkcell’e erişiyorlar. Yorum sizin.

Enteresan bir diğer veri ise ülkemizdeki işletmecilerin sabit genişbant hizmetlerindeki paylarına dair olanı. Bakın AB ülkeleri ile aramızda nasıl bir uçurum var:

Türkiye: Mobil iletişim vergi cehennemi ScreenShot005Raporun tavsiyeler kısmında yer alan ve bizim en çok ilgimizi çeken altbaşlık ise şu:

Dünyanın pek çok ülkesinde cep telefonlarından alınan vergiler sigaradan alınandan daha yüksektir. Ülkemiz dünyanın en yüksek vergi oranlarının olduğu ülkelerin başında gelmektedir. Mobil iletişimde vergi oranları %60’lar seviyesinde olup gelişmiş pazarlarda ve Avrupa’da oranlar %5-20 aralığındadır. Ülkemizde de hızla bu oranlara inilmelidir.

Raporun bütününe buradan erişebilirsiniz.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat