IPHaber

Telekom


Türkiye internet alyapısında birleşme noktası olacak

Haziran 16, 2010 by admin in Telekom with 0 Comments

Türk Telekom, Invitel’i satın almasının ardından Ortadoğu, Güney Asya ve Uzak Doğu arasında çok geçişli fiber optik ağ kurulmasına ilişkin büyük bir projeye daha imza attı. 16 Haziran tarihinde yapılan basın toplantısıyla anlatılan JADI LINK projesi, Türk Telekom, Suudi Telekom, Ürdün Telekom ve Suriye Telekom işbirliğiyle hayata geçiyor.

JADI LINK projesinin tanıtıldığı toplantıya Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Ürdün Krallığı Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanı Marwan Juma’nın yanı sıra, Türk Telekom Genel Müdürü Dr. Paul Doany, Suudi Telekom Toptan Satış Başkanı Saad Al Demyati, Suriye Telekom Kurumu Genel Direktörü Nazem Bahsas ile Ürdün Telekom Şirketi Genel Müdürü Nayla Khawam katıldı.

Adını Suudi Arabistan’ın Cidde (Jeddah), Ürdün’ün Amman, Suriye’nin Şam (Damascus) ve Türkiye’nin İstanbul şehirlerinin baş harflerinden alan JADI LINK projesiyle Orta Doğu, Güney Asya ve Uzak Doğu arasında birleşik çok geçişli fiber optik ağ kurulacak. Bu dört ülkeden geçecek olan bağlantı, Hint Okyanusu – Kızıldeniz- Süveyş Kanalı – Akdeniz güzergahını takip ederek İtalya, Fransa, İspanya ve İngiltere’de sonlanan denizaltı fiber optik kablo sistemleriyle ABD’ye bağlanan hattın en önemli ikinci bağlantı sistemini oluşturacak.

“Kıtalararası dijital İpek Yolu”

JADI LINK projesiyle her şeyden önce Türkiye’nin coğrafi öneminin güçlendirilmesi ve bölgede bir telekomünikasyon merkezi haline gelmesi amaçlanıyor. Akdeniz ve Kızıldeniz’den geçen deniz altı bağlantısına alternatif olarak sunulan bu karasal ağ ile denizaltı sistemlerinden kaynaklanan kesintilerin azaltılması, bölgedeki veri ve internet servislerinin hız kazanması bekleniyor.

Toplantıda, küreselleşmenin mevcut sıkıntılarını aşmak için iletişim sistemlerine önem verilmesi gerektiği vurgulanırken, projeye “Kıtalararası dijital ipek yolu” yakıştırması yapıldı.

15 yıllık sürecek olan projede gelir dağılımı, bütün ülkelere sunulan fiber hattın uzunluğuyla orantılı olarak yapılacak.

Alıntı: btnet.com.tr

Tagged , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Yeni mezunlara yazılım danışmanlığı için ücretsiz eğitim

Ülkemizin önde gelen iş yazılımı uygulama şirketlerinden birisi olmasının yanında, SAP'ın da ilk Altın Partner'i olan MBIS firması, geleceğin yazılım...

Kapat