IPHaber

Güvenlik


Türkiye güvenlikte İsrail'e teslim!

Haziran 9, 2010 by admin in Güvenlik, Telekom with 0 Comments

CHP Uşak Milletvekili Osman Coşkunoğlu, internet güvenliği konusunda TBMM’de verdiği soru önergesi ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı. Coşkunoğlu firewall ve güvenlik ürünleri ile bilinen CheckPoint’in Mavimarmara gemisine İsrail askerleri tarafından yapılan baskın sonrasında İHH’nin sitelerini engellemesini hatırlatarak, bir kriz durumunda bu firmanın uygulamaları konusunda soru önergesi verdi. Coşkunoğlu’nun basın açıklaması ve soru önergesi şu şekilde :

   1. İçinde bankaların ve devlet kurumlarının da olduğu, pek çok kuruluşun Check Point ürünleri kullandığı doğru mudur?

   2. Hangi kamu kuruluşlarında Check Point ürünleri kullanılmaktadır?

   3. İsrail’in stratejik müttefiki ve en yakın dostu olan ABD’de, Check Point 2006 yılında güvenlik ürünü geliştiren bir Amerikan firmasını (Snorts) satın almak istediğinde buna Bush yönetiminin ulusal güvenlik nedeniyle izin vermediğini biliyor muydunuz? T.C. başbakanı olarak, bir yandan uluslar arası platformlarda İsrail ile ilgili keskin sözler sarfederken bir yandan da bu İsrail firmasına Bush’dan bile daha fazla mı güveniyorsunuz da devlet kurumlarında bile kullanılmasına izin veriyorsunuz?

   4. Check Point ürünü olmasa da, ülkemizde kullanılan internet güvenlik ürünlerinin tamamına yakınının yabancı firmalar tarafından geliştirildiği doğru mudur? Bu kadar yabancı ürün bağımlılığı, özellikle devlet kurumlarında ciddi bir güvenlik riski oluşturmuyor mu?
    Önemli kurumlarda kullanılan güvenlik ürünlerinin alımında ciddi bir inceleme süreci var mıdır? Güvenlik ürünleri tercih edilirken bağımsız uzmanlara denetim yaptırılmakta mıdır?

   5. Mavi Marmara gemisine İsrail saldırısı üzerine, İsrail’den ülkemize internet üzerinden başka siber saldırılar olmuş mudur? Kaç gün süren hangi saldırılar veya engellemeler olmuştur? Bu gibi saldırılara karşı ülkemiz hazırlıklı mıdır?

   6. Söylemde “bilgi toplumu” veya “bilgi çağı” kavramlarını sık sık kullanan, ama kendi hükümetinizin hazırlattığı ve 2006 Temmuz’unda Resmi Gazete’de yayımlanan “Bilgi Toplumu Stratejisi”nin içindeki eylemleri bile 4 yıldır gerçekleştiremeyen hükümetiniz, internet güvenliğimiz konusunda da ciddiyetten uzak bir yaklaşım içerisinde olmuyor mu?

   7. Ülkemizde internet güvenliği üzerine araştırma yapma ve ürün geliştirme konusunda yetkin mühendisler ve firmalar olduğu halde, hükümetiniz neden yabancı ürün bağımlılığına seyirci kalarak ülkemiz için riskli bir durum yaratıyor? Neden bu konuda yerli ürün geliştirilmesi teşvik edilmiyor?

   8. Hiç değilse devlet kurumlarında kullanılması için yerli firmalar tarafından, tercihen açık kaynak kodlu güvenlik yazılımları geliştirilmesi için gereken destekleri sağlayacak mısınız?

   9. Üçüncü dünya ülkeleri dışındaki her ülke siber güvenliğe önem verirken, bir siber saldırı karşısında yazılımları ve verileri kaybetmemek için yedekleme sistemleri geliştirirken, hatta bilişim alanında olası bir ulusal krizi önlemek ve yönetmek için gerekli kurumları (örneğin, ABD’de CERT) kurarken, siber güvenlikten sorumlu kişiler atarken, neden hükümetiniz ülkemizi bu konularda üçüncü dünya ülkeleri gibi tamamen hazırlıksız ve korumasız bir durumda bırakıyor?

  • TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA;

   Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını dilerim.

   Saygılarımla.
   Osman COŞKUNOĞLU
   Uşak Milletvekili

   Check Point, internet güvenlik ürünleri geliştiren İsrail kökenli bir firmadır. Geçen hafta, Mavi Marmara gemisine İsrail askerleri saldırdığı sıralarda, Check Point’in internet filtreleme ürününü kullanan kuruluşların İHH web sitesine (ihh.org) girmeleri engellenmiştir. Bunun nedeni, Check Point veya onun hizmet aldığı firmanın ihh.org sitesini “nefret saçan” (“Hate speech”) kategorisine dahil etmiş olmasıdır. Bu bilgi ışığında:


 • Check Point, internet güvenlik ürünleri geliştiren İsrail kökenli bir firmadır. Ülkemizde, içinde devlet kurumları ve bankalar da olan pek çok kuruluş internet güvenliğini bu firmanın ürünü ile sağlamaktadır.

  Geçen hafta, Mavi Marmara gemisine İsrail askerleri saldırdığı sıralarda, Check Point’in internet filtreleme ürününü kullanan kuruluşların İHH web sitesine (ihh.org) girmeleri engellenmiştir. Bunun nedeni olarak da İHH sitesi Check Point veya onun hizmet aldığı firmanın ihh.org sitesini “nefret saçan” (“Hate speech”) kategorisine dahil etmiş olmasıdır.

  Söyleme gelince İsrail hakkında ileri geri konuşan başbakan, internet güvenliğimizi İsrail firmalarına teslim etmekte sakınca görmüyor.

  Oysa, İsrail’i en güçlü bir şekilde savunan, stratejik müttefiki olarak gören ABD’de bile böylesine bir güven ve teslimiyet yoktur. Check Point firması 2006 yılında güvenlik ürünü geliştiren bir Amerikan firmasını (Snorts) satın almak istediğinde buna Bush yönetimi ulusal güvenlik nedeniyle izin vermemişti!

  Söyleme gelince, “bilgi toplumu” veya “bilgi çağı” gibi kavramları sık kullanan, internetin önemi üzerine her fırsatta soyut söylemlere giren başbakan, internet güvenliği konusunda ülkemizi üçüncü dünya ülkeleri gibi tamamen korumasız bırakmıştır. Bir kriz durumuna karşı tamamen hazırlıksız bırakmıştır. İnternet güvenliği ürünlerinde tamamen dışa bağımlı bir ülke olmamıza seyirci kalmıştır.

  Oysa, genç ve internete yoğun ilgisi olan nüfusuyla, ülkemizde doğru destek ve teşvikler sağlanırsa, bu alanda başarılı ürünler geliştirecek mühendislerimiz ve firmalarımız vardır. Hatta, bu tür yazılımlarda ülkemizin dünyada iddialı bir yeri olması için, hükümetin ciddiyeti dışında, gerekli olan her şey vardır.

  Hem siber güvenliğimiz için hem de ülkemizin bilişim sektörünü geliştirmek için önemli olan bu konuda başbakanın yazılı olarak yanıtlaması talebiyle TBMM başkanlığına sunduğum ayrıntılı soru önergesi ektedir.

Tagged , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Zyxel Ağ Mühendisliği

Eğitimin müşteri yatırımlarını en iyi seviyeye taşımakta temel rol oynadığını çok iyi bilen ZyXEL, kurduğu “ZyXEL Eğitim Merkezi” ile bu...

Kapat