IPHaber

Satın Alma


Türkiye Google, Facebook, Twitter’dan 100 Milyon TL Civarı Vergi Almayı Planlıyor

İnternet firmalarından vergi alınması konusu Türkiye’nin de gündeminde. Geçtiğimiz günlerde ABD’de kabul edilen kanun[1], Avrupa’lıların hazırlık yapması[2], İngiliz’lerin popüler siteleri vergi konusunda sıkıştırması[3] sonrasında, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de aynı konudan bahsetmeye başladı. Türkiye’de yaklaşık 1 milyar dolarlık online reklam pazarının olduğunu belirten Şimşek, dönen paranın yaklaşık yüzde 70’inin vergisiz şekilde yurtdışına çıktığını ve bu konuda çalışmaların sonuçlanmak üzere olduğunu söyledi.

Google ve Yandex gibi arama motorları ile Facebook, Twitter, Linkedin gibi sosyal paylaşım sitelerinin online reklam gelirleri, hem ülkemizde, hem de dünyada uzun zamandır tartışma konusu. Ancak bu gelirlerden vergi almak da zor çünkü reklam bedelleri, ülkede mevcut bir yapılanma üzerinden faturalanmıyor ve genellikle kredi kartıyla tahsil ediliyor. Dolayısıyla hem miktarı tespit etmekte, hem de bunun yurtdışındaki bir firmadan nasıl alınacağını formüle etmekte zorluk yaşanıyor.

Ama ülkelerin artık bu konuda tahammülü kalmamış gibi gözüküyor. Geçtiğimiz günlerde Google’u soruşturmaya alan İngilizler olaya “bu ülkede çalışmasına izin verilen bir şirket, vergi yapılanması oluşturmuyorsa bu bir sorundur” diyerek olaya kökten bir yaklaşım getirdiler.

Anlaşılan Türkiye de aynı yoldan gidiyor. Bakan Şimşek, mevcut sistemdeki eksiklikleri belirledikleri ve dünya örneklerini de dikkate alarak, bir çalışma başlattıklarını söyledi. Sadece Google’ın, online reklamlar sayesinde dünya çapında bir yılda 45 milyar dolar gelir elde ettiğini ve bu gelirin 22-23 milyar dolarının Avrupa’dan sağlandığını belirten Şimşek, Türkiye’ye ilişkin rakamların ise kesin olmadığını söyledi. Şimşek şöyle konuştu :

“Söz konusu reklam gelirleri bir ticari kazanç sayıldığı için, çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları sayesinde bugüne kadar Türkiye’de vergilendiremiyorduk. Online reklam gelirlerini hizmet geliri kapsamına alacağız ve vergilendirilmesini sağlayacağız. Çalışmayı neticelendirmek üzereyiz. Bundan sonra Türkiye’den kazanan vergisini Türkiye’ye ödeyecek. Bu şirketler de vergilendirildiğinde, buradan 100 milyon lira civarında bir vergi geliri bekliyoruz”.

 

Önceki yazıyı okuyun:
Yahoo iki şirket birden satın aldı!

Mobil uygulama takımını güçlendirmek isteyen Yahoo iki şirketi birden satın aldı. Yahoo mobil ekibini güçlendirmek için satın almalara yöneldi. Ucuz uçuşlar bulmaya yarayan bir web sitesi ve uygulama olan MileWise'ı alan Yahoo, bu şirketin beş kişilik mobilekibini kendi bünyesine kattı. Twitter'da anket düzenlemeye yarayan GoPollGo uygulamasını da tamamen satın alan Yahoo, bu şirketin üçkurucusunu kendi mobil grubuna ekledi. Satın almanın tamamlanmasıyla birlikte dört yıl önce kurulan MileWise ve iki yıllık geçmişi olan GoPollGohizmetlerine son vererek kapanacak. Yahoo satın aldığı iki şirketin verdiği hizmetleri kendi bünyesinde sunup sunmayacağını henüz açıklamadı.  

Kapat