IPHaber

Yazılım


Türkiye e-Ekonomi Raporu

Mart 12, 2013 by admin in eticaret, Genel, Sosyal Network

Google Türkiye’nin hazırlattığı bir rapor, 2012 yılında Türkiye’deki internetin ekonomik boyutunu gözler önüne serdi. Raporda ek olarak çeşitli istatistiki bilgiler de yer alıyor.

Google Türkiye’nin The Boston Consulting Group’a (BCG) hazırlattığı rapor, Türkiye’de internet üzerinden gerçekleştirilen ticari faaliyetlerin niteliğini ve boyutunu gözler önüne seriyor.

Rapor, Türk İnternet ekonomisinin boyutu hakkında güvenilir bir tahmin ile birlikte Türkiye’nin interneti şu anda ne kadar benimsediği ve bu durumun önümüzdeki birkaç yılda nasıl değişeceğine dair genel bir bakış da sunuyor. İŞte rapordan bazı satır başları:

Şehirlilerin yüzde 57’si internete giriyor

İnternet kullanımı, ilgi düzeyi, bulunulan bölge, cinsiyet ve yaş grubuna göre farklılık göstermektedir. Örneğin nüfusunun yüzde 77’si kentlerdeyaşayan Türkiye’de, kentlerde internet erişim oranı yüzde 57 iken, kırsal alanlarda bu oran yüzde 26’da kaldı.

2012 yılında Türkiye’de 16-24 yaş arasındaki nüfusun yüzde 68’i, 35-44yaş arasındakilerin yüzde 43’ü, 55-64 yaş arasındakilerin ise sadeceyüzde 12’si interneti kullanmıştır. 16-24 yaş grubunda erkeklerin yüzde81’i internet kullanırken, bu oran kadınlar için yüzde 55’tir. Türkiye’deinternet kullanımında büyük bölgesel farklar bulunmaktadır. Özellikleyüksek internet yoğunluğuna sahip batı ile daha az yoğunluğu olan doğu arasında büyük uçurumlar vardır.

İnternete sahip hane oranı yüzde 47.2

İnternet kullanan Türklerin yüzdesi (yüzde 47) Avrupa Birliği’ndeki yüzde71’lik oranın altında olmakla birlikte, 2007 ile 2012 yılları arasındainternete erişimi olan hanelerin oranı iki kattan daha fazla artarak yüzde 19,7’den yüzde 47,2’ye ulaşmıştır. Yine aynı yıllar arasında kullanıcı sayısı da 21 milyondan 36 milyona çıkmıştır. Türkiye’nin yaş ortalaması 29,7 olan 75 milyon nüfuslu bir ülke olması sebebiyle bu hızlı büyümenin devam etmesi beklenmektedir.

Türk internet kullanıcıları haftada 38 saat online

Tüm internet kullanıcılarının üçte biri iş yerinden, yüzde 16’sı ise internet kafelerden erişim sağlamaktadır. Türk internet kullanıcıları haftada ortalama 38 saat online olmaktadır. Bu rakam BRICI ülkeleri (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Endonezya) gibi gelişmekte olan diğer ülkelerle aşağı yukarı aynı, ancak Birleşik Krallık (26 saat), Fransa (24 saat) ve Almanya (20 saat) gibi gelişmiş ekonomilerdeki ortalamalardan çok daha fazladır.

31 milyon Facebook üyesi var

Türk kullanıcılar, sosyal ağlarda da çok aktiftir. FacebookGoogle’ın ardından Türkiye’de en çok ziyaret edilen ikinci sitedir. Türkiye, 2012 Eylül ayı itibariyle neredeyse ülke nüfusunun yarısına denk gelen 31 milyon profil ile Facebook kullanıcı sayısı açısından dünyada yedinci ülkedir.

Önceki yazıyı okuyun:
O Cezanın Arkasında Kim Var

Microsoft'un geçtiğimiz günlerde AB tarafından cezalandırmasının ardından ilginç iddialar ortaya atıldı. Buna göre iddiaların arkasında bilin bakalım kimler var. Microsoft geçtiğimiz...

Kapat