IPHaber

Mobil


Turkcell'den erken uyarı sistemine destek!

Ağustos 17, 2011 by admin in Mobil with 0 Comments

Turkcell, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ile yürüttüğü (KRDAE) ‘Deprem Bilgi Sistemi Projesi’ kapsamında 25 noktaya ivmeölçer monte etti.

Türkiye’nin dört bir yanında rasathane tarafından belirlenen yerlere konulan ivmeölçer sayısı aralık ayına kadar 41’i, üç sene içinde de 120’yi bulacak.

Aygıtlardan elde edilen bilgiler, Turkcell 3G modem ve SIM kartlarla Kandilli’ye aktarılıyor. Kıyı bölgelerinde bulunan baz istasyonlarına konulan ivmeölçerler depremin yanı sıra yeni hayata geçen Tsunami Erken Uyarı Sistemi’ne de bilgi iletimine de imkan tanınıyor. Böylece baz istasyonları, tek mobil iletişim için değil acil durumlarda anında müdahale için gerekli olan bilgi ve erken uyarı sistemlerini de destekliyor.

Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, Boğaziçi Üniversitesi ve Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’yle yapılan güç birliğinin sonuçlarını vermeye başladığını belirtti. Terzioğlu, şöyle devam etti:

”Şu ana kadar kıyı bölgelerimizde 25 ivmeölçer yerleştirdik. Bunlar sayesinde deprem bilgilerinin yanı sıra tsunami erken uyarı sistemine de bilgi aktarılacak. Kurum olarak bu projeyi başından beri sosyal bir sorumluluk olarak algılıyoruz, ülkemiz için görevlerimizi yerine getiriyoruz. Sahip olduğumuz ileri teknolojiyi, baz istasyonlarımızı, iletişim altyapımızı hayat kurtarmak ve bilime hizmet için kullanmaktan mutluyuz. Hedefimiz, dünyadaki ilk uygulamaları geliştirmek ve hayata geçirmek. Bu yolda süratle ilerliyoruz.” Kandilli Rasathanesi Sismoloji Operasyonlarından Sorumlu Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Nurcan Meral Özel: ise şunları kaydetti:

“Enstitümüz tarafından hedeflenmekte olan deprem verisine ulaşım çalışmalarımız kapsamında Turkcell’in baz istasyonları ve şebeke altyapısının kullanılması depremlerin daha süratli belirlenmesine ve sonrasında hazırladığımız sarsıntı haritalarına büyük katkılar sunacaktır. Bu faaliyetlere ilave olarak, KRDAE Doğu Akdeniz bölgesindeki 8 bin 484 kilometrelik kıyı şeridimiz boyunca deprem ve depremin yaratacağı tsunami, su baskınları ve bölgede oluşabilecek bu tür afetlerde daha süratli bilgi üreten, veri ve paylaşım kapasitesi fazla, kıyılarımız boyunca sürekli, gerçek-zamanlı ve sıhhatli gözlem yapan ulusal ve bölgesel bir araştırma merkezi olacaktır. Bu sene içinde Ege denizi kıyılarımız boyunca Turkcell baz istasyonlarına yerleştirmiş olduğumuz 25 adet kuvvetli yer hareketi kayıtçıları sayesinde 24 saat/7 gün gözlemler yapmakta olan KRDAE, bölgede oluşan depremler ve bunların tsunami oluşturma potansiyelini inceleyecek, gerekli durumlarda ilgili acil durum müdahele ve yönetim birimleriyle süratli iletişime geçecektir. Turkcell’in bu projemize destek sağlaması ülkemizde kamu ve özel sektör dayanışması bakımından da anlamlıdır”.

SİSTEMİN İŞLEYİŞİ

‘Deprem Bilgi Sistemi Projesi’ ile baz istasyonlarına yerleştirilen ivmeölçerler ile kuvvetli yer hareketi verileri kaydediliyor. Kaydedilen bu bilgiler Turkcell 3G teknolojisi kullanarak gerçek zamanlı olarak Kandilli Rasathanesi’ne ve gerekirse yetkili kurumlara, modemden iletilecek. Kuvvetli yer hareketlerini kaydeden ivmeölçerlerin baz istasyonlarına konulması ile depremin olduğu konum ve büyüklük belirleme süresi ve hassasiyeti de artacak. Bununla birlikte deprem şiddet haritalarının çok kısa sürelerde oluşturulması ve paylaşılması mümkün olacak.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Türk hackerlar Esad'a savaş açtı

Türk hackerlar Suriye'de yaşanlara dikkat çekmek için Suriye'ye sanal savaş açtılar. Suriye İletişim Bakanlığı'nın www.moi.gov.sy sayfasına saldıran hackerlar buraya Nisa...

Kapat