IPHaber

Mobil


Turkcell'de 4G/LTE çalışmaları

Haziran 15, 2010 by admin in Mobil with 0 Comments

Dünyada hızla devam eden LTE çalışmalarına Turkcell’de katıldı. Firma bakın nasıl bir altyapıyla 4G için hazırlıklarına başladı.

Cisco, iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell’in Carrier Routing System (CRS) platform temelli yeni nesil şebeke altyapısı Internet Protocol NextGeneration Network‘ü (IP NGN) kurduğunu duyurdu.

Turkcell, 3G trafiğini yönetmek ve bundan sonra Türkiye’ye gelecek yeni nesil mobil teknolojilere uygun altyapı hazırlamak için Cisco’nun CRS platformunu kullanıyor.

Testler olumlu sonuç verdi

Turkcell, Cisco CRS platformun da kullanıldığı şebekesinde gerçekleştirdiği testlerde gelişmiş mobil iletişim teknolojileriyle saniyede 42.2 megabite varan veri indirme hızını yakalamayı başardı. Şirket HSPA ile saniyede 84 megabit veri indirme hızını test etmeyi de planlıyor. Turkcell ayrıca 3G teknolojilerinin bir sonraki adımı olan LTE testinde 170 Mbps‘e ulaştı.

Şebeke merkezini CRS platformu ile geliştiren Turkcell, mobil TV, isteğe-bağlı video ( Video on Demand ) ve diğer zengin multimedya uygulamalarının yer aldığı çeşitli katma değerli hizmetleri geliştirerek gelecekte sunacağı LTE 4G gibi teknolojilere şimdiden hazırlanıyor.

CRS ayrıca sinyalleşmeden mobil ses ve mobil veriye kadar tüm hizmetleri IP/Multiprotocol Label Switching (IP/MPLS) temel platformuna taşıyarak hizmet ölçümlenebilirliği ve güvenilirliğini artırıyor.

Tagged , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
TT utanç listesinde

TT WiroFon yazılımında açık kaynak kodlu FFmpeg yazılımını kullanmış. Fakat WiroFon lisans bildiriminde yazılım yüzde yüz TT tarafından geliştirilmiştir ibaresi...

Kapat