Turkcell'de 4G/LTE çalışmaları

0
10

Dünyada hızla devam eden LTE çalışmalarına Turkcell’de katıldı. Firma bakın nasıl bir altyapıyla 4G için hazırlıklarına başladı.

Cisco, iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell’in Carrier Routing System (CRS) platform temelli yeni nesil şebeke altyapısı Internet Protocol NextGeneration Network‘ü (IP NGN) kurduğunu duyurdu.

Turkcell, 3G trafiğini yönetmek ve bundan sonra Türkiye’ye gelecek yeni nesil mobil teknolojilere uygun altyapı hazırlamak için Cisco’nun CRS platformunu kullanıyor.

Testler olumlu sonuç verdi

Turkcell, Cisco CRS platformun da kullanıldığı şebekesinde gerçekleştirdiği testlerde gelişmiş mobil iletişim teknolojileriyle saniyede 42.2 megabite varan veri indirme hızını yakalamayı başardı. Şirket HSPA ile saniyede 84 megabit veri indirme hızını test etmeyi de planlıyor. Turkcell ayrıca 3G teknolojilerinin bir sonraki adımı olan LTE testinde 170 Mbps‘e ulaştı.

Şebeke merkezini CRS platformu ile geliştiren Turkcell, mobil TV, isteğe-bağlı video ( Video on Demand ) ve diğer zengin multimedya uygulamalarının yer aldığı çeşitli katma değerli hizmetleri geliştirerek gelecekte sunacağı LTE 4G gibi teknolojilere şimdiden hazırlanıyor.

CRS ayrıca sinyalleşmeden mobil ses ve mobil veriye kadar tüm hizmetleri IP/Multiprotocol Label Switching (IP/MPLS) temel platformuna taşıyarak hizmet ölçümlenebilirliği ve güvenilirliğini artırıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.