IPHaber

Mobil


Turkcell telefon üretecek

Ekim 22, 2010 by admin in Mobil with 0 Comments

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler New York’ta röportajda yaptığı açıklamada smartphone telefonu yarı fiyatına satabileceklerini söyledi.

Öztürkler, Turkcell’in yeni nesil 3G veri sistemlerinde rakiplerinden daha önde olma çabalarının devam ettiğini belirterek şunları söyledi: “Yıl sonuna kadar Türkiye’nin yüzde 90’ını kapsayacak 3G şebekesi için 2009 yılında 2.7 milyar lira harcadık altyapı için 2 milyar liralık bir ek yatırım daha yaptık.”

Uluslararası haber ajansı Bloomberg’e açıklama yapan şirket işlerinden sorumlu üst yönetici Koray Öztürkler, “Amacımız internet hizmetlerinin kullanımını artırmak. Satışlar Türkiye’de ortalama akıllı telefon fiyatı olan 500 doların yarısı seviyesinden yapılacak” dedi.

Son çeyrekte Turkcell’in rekor 2.24 milyar dolarlık gelirinin yüzde 19’unu data kaynaklı gelirler oluşturmuştu. Öztürkler, Türkiye data gelirlerinin geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 80 arttığını belirtti.

Öztürkler, “Amacımız 3G kullanılabilen telefonları artırmak. Üreticilerle Turkcell markasıyla internet uygulamaları ve data kullanımına izin verecek telefonlar için ortaklık oluşturmaya bakıyoruz” dedi. Öztürkler ilk telefonun tanıtılmasının yakın olduğunu ifade ederken hangi üretici ile çalışmayı planladıklarını ise söylemedi.

Öztürkler, Turkcell’in 3G kapsama alanının yıl sonuna kadar Türkiye nüfusunun yüzde 90’ını içerir hale geleceğini bildirdi. İnternet iştiraki Superonline’ın da gelecek yıl kar marjlarını artırıp karlara katkı yapacağını aktardı.

Tagged , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Banka telefonu beklemeye son

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, çağrı merkezlerinin hizmet sürelerine ilişkin yapmak istedikleri düzenlemelerin telefon bankacılığını da kapsayabileceğini belirterek, "Çağrı merkezleri para...

Kapat