IPHaber
Son Yazılar

Mobil


Turkcell Avrupaya MVNO sayesinde girdi

Ekim 9, 2010 by admin in Mobil with 0 Comments

Türkiye’nin birinci GSM operatörü Turkcell ile Almanya’nın lider operatörü Deutsche Telekom arasında varılan anlaşmayla, ülkedeki 60 bin satış noktasında Turkcell Europe SIM kartları satılacak.

Berlin’de gerçekleştirilen basın toplantısında, Avrupa MVNO (mobile virtual network operator) faaliyetlerine 2011’de Almanya ile start verileceği açıklandı. Bu kapsamda kurulacak sistemle Turkcell Europe hattına sahip kullanıcılar, Almanya’dan Türkiye’ye yapılacak aramalarda daha uygun tarifelere tabi olacak. Ayrıca hat sahibi Türkiye’ye geldiğinde de hattını Turkcell şebekesi üzerinde avantajlı tarifelerle kullanacak. Turkcell’in katma değerli data servisleri de yararlanma kapsamında olacak.

Basın toplantısında konuşan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Avrupa ile Türkiye’nin entegrasyonunda yeni bir dönemin başlayacağını, Turkcell Europe ile Türkiye’den Almanya’ya bugüne kadar yapılan en büyük yatırımlardan birini gerçekleştireceklerini söyledi. Turkcell Europe için 3 yıldır çalıştıklarını söyleyen Ciliv, Almanya’nın en gelişmiş ve en hızlı 3G altyapısını kullanacaklarını, bu şebeke üzerinden Turkcell servislerini Almanya’daki kullanıcılara sağlayacaklarını belirtti.

Turkcell Europe, Deutsche Telekom dağıtım ağıyla Almanya’nın her bölgesinde toplam 60 bine yakın noktada müşterileriyle buluşacak. Turkcell Europe’un genel merkezi ise Köln şehrinde yer alacak.

Yaklaşık 82 milyon nüfuslu Almanya’da SIM kartı penetrasyonu yüzde 130. Ülkede bulunan 3 milyondan fazla Türk kökenli nüfusta ise bu rakam yüzde 92. Toplam mobil pazarın yüzde 34’ü MVNO’lardan ve alternatif servis sağlayıcılardan hizmet alıyor. 

Almanya’da yaşayan Türkiye kökenli nüfusun mobil operatör seçiminde en önemli kriteri; arkadaşları ve ailelerinin tercihi. Yüzde 43’ü yakınlarının kullandığı operatörü seçiyor. Bu kesimde her yıl 380 bin yeni abonelik oluşuyor. Bunlardan 55 bini ilk defa mobil hat alanlar. Geri kalan 325 bin kişilik kısmı ise numara taşıyanlar.

Bir başka önemli bilgi de bu nüfusun haftada ortalama 2 kez Türkiye’deki yakınlarını arıyor olması. Turkcell ise, yüzde 63 ile Türkiye’de oldukları süre boyunca en çok tercih ettikleri operatör.

Almanya’da yaklaşık 3 milyon Türkiye kökenli insan yaşıyor. Bu popülasyonunun yüzde 75’i 45 yaşın altında; yüzde 30’u Almanya’da doğmuş, diğer bir yüzde 30 ise 30 seneyi aşkın Almanya’da yaşıyor.

Bunların Yüzde 65’i her sene Türkiye’yi ziyaret ediyor ve ortalama 5 haftasını Türkiye’de geçiriyor; yüzde 50’den fazlası her iki ülkenin medyasını takip ediyor.

Tagged , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat