IPHaber
Son Yazılar

Telekom


Turkcell Android Telefonu 419TL'ye satışa sundu.

Temmuz 7, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Turkcell, Android’e yaptığı yatırımların meyvelerini almaya başladı. Büyük başarı kazanan, oldukça uygun fiyatlı T10′dan sonra T20′nin lansmanını yapan Turkcell, Android işletim sisteminin bayraktarlığını yapmaya kesin gözüyle bakıyor. Bu amaçla Conrad Hotel’de yapılan lansman oldukça ilgi çekti. Süreyya Ciliv ve Cenk Bayrakdar’ın yaptığı eğlenceli sunum izleyicilerin beğenisini kazandı.

T20′de neler var? 

Turkcell T20, T serisinin ikinci telefonu. İlkinde olduğu gibi bu telefon da Android ile beraber geliyor. Yetkililer, bundan sonra gelecek telefonların da Android işletim sistemi ile beraber geleceğinin ve Turkcell’in öncelikli hedefinin Android olduğunun özellikle altını çiziyor. Turkcell, Türkiye’de bir dönemde en çok satılan Android telefon olan T10′un başarısının T20 ile ikiye katlanacağının da sinyallerini veriyor.

T20 ile hangi uygulamalar geliyor?

T20 gerçekten beraberinde gelen uygulamalarla “dopdolu” bir görüntü çiziyor. Daha önce Androidanya’da tanıttığımız Yakın Alan İletişimi (Near Field Communication) uygulaması Cep-T Cüzdan başta olmak üzere uzaktan cep telefonu yönetimi ve hırsızlığa karşı CebeBağlan, evdeki televizyonunuzu uzaktan yönetebileceğiniz DLNA destekli CepKumanda, aynı anda birden fazla hızlı mesajlaşma servisine bağlantı kuran Turkcell Nimbuzz, T10 ile beraber gelen uygulamalardan Pusula, MobilTV, GnçPlay, Videobul ve daha pek çok servis T20 ile ücretsiz geliyor.

Cepten ödeme kolaylığı: Cep-T Cüzdan

Sunum sırasında Cenk Bayrakdar, sahnedeki bayan görevliden kahve istedi. Sahnede kurgulanmış düzende bir POS cihazına telefonunu yaklaştıran Bayrakdar, 5 TL’lik kahveyi NFC’li T20 ile satın almış oldu. Bu uygulama aslında dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyor: Tek telefonda aynı anda birden fazla kredi kartını kullanmak mümkün oluyor.

Uzaktan telefon yönetme: CebeBağlan

T20′nin beğenilen uygulamalarından bir başkası da CebeBağlan. Yapılan araştırmalar, cüzdanınızı kaybettiğinizde bunun farkına 4 saat sonra vardığımızı, ancak telefonu kaybettiğimizde 15 dakika içinde bu durumu anladığımızı ortaya koyuyor. Telefonlarımız artık neredeyse bilgisayar becerisine sahip olduğundan, içindeki bilgiler de bizim için önem taşıyor. Bunun farkına varan Turkcell, CebeBağlan ile uzaktan telefon yönetim uygulaması geliştirdi. CebeBağlan ile çalınan telefonunuzu haritadan görebiliyor, uzaktan alarm gönderebiliyor, gerekirse bir mesaj yollayabiliyor, kilitleyebiliyor hatta tamamen silebiliyorsunuz.

Peki performans? 

Quadrant Advanced Edition 1.1.1  uygulaması kullanılarak T20 cihazının sistem performansı ölçüldüğü zaman benzer cep telefonlarından daha iyi olduğu ve T20′nin üst sıralarda kendine yer bulduğu gözleniyor. Quadrant’a göre T20′nin performansı 9 farklı cihaz arasından 3. sırada. Sıralamada T20′nin Samsung Galaxy S’ten daha iyi performans gösterdiği görülüyor.

Turkcell T20′nin fiyatı

Turkcell, T20′yi sokaktan geçen insanlara gösterip fiyatı hakkında da bilgi almış ve bu görüntüleri kameraya çekmiş. Telefonun tanıtıldığı kişilere “Bu telefonun fiyatı sizce ne olur?” sorusu yöneltilmiş. Gelen yanıtlar ise 500-2000 TL fiyat aralığında. Çoğu kişi ise “800-1000 TL arası” şeklinde yanıt vermiş.

Lansman sırasında Süreyya Ciliv ve Cenk Bayrakdar telefon fiyatında pazarlık yaptılar. 819 TL’den başlayan fiyat, Süreyya Ciliv’in sıkı pazarlığı sonucunda 419 TL’ye kadar indi. Dolayısıyla T20, benzer telefonlarla karşılaştırıldığında oldukça düşük bir fiyatla çıkıyor.

Telefonu peşin ya da tarifeli almak isteyenler için Turkcell T20 üç farklı kampanya sunuyor:

 1. Peşin almak isteyenler için Turkcell T20 fiyatı 419 TL
 2. Kendi tarifenizin üzerine 24 ay x 19,90 TL
 3. Kendi tarifenizin üzerine 250 Mb internet ile birlikte 24 ay x 29 TL

T20, bu hafta sonundan itibaren Turkcell İletişim Merkezleri’nden satışa sunulacak.

Turkcell T20 teknik özellikleri

 • Android 2.3.3 işletim sistemi
 • NFC (Yakın Alan İletişimi) desteği
 • 5 MP kamera
 • 320×480 ekran çözünürlüğü
 • 3.5″ kapasitif ekran
 • 600 Mhz Qualcomm işlemci
 • 115 gram ağırlık
 • 11.9 mm kalınlık
 • Turkcell T-Market ile bütünleşik
 • 256 MB RAM, 512 MB ROM

http://androidanya.com/2011/07/turkcellin-en-yeni-android-telefonu-t20-gorucuye-cikti/

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat