IPHaber
Son Yazılar

Hosting


Türk TV Kanalları, İnternet Üzerinden Korsan Dizi Yayınlarına Karşı Birleşiyor

Ocak 27, 2011 by admin in Hosting, IPTV with 0 Comments

Kurtlar Vadisi dizisinin yapımcılarının, internet üzerinden korsan yayın yapan kanallara yönelik çabalarının[1] üzerinden çok kısa bir süre geçmesinden sonra, TV kanallarının da benzer bir adım atmakta olduğunu görüyoruz.

TV kanalları, kendilerine büyük paralara mal olan dizi film ve diğer programların, internette yaygın bir şekilde paylaşılması ve bunu yapanların elde ettikleri reklam gelirinden telif ya da alamamalarını gündeme getirerek, bu konuya çözüm arama kararı aldılar.

Çalık Grubunun Medya ve Reklam şirketleri, Turkuvaz Reklam ve Turkuvaz Medya’nın organize ettiği bir toplantı ile dün Çalık Holding Genel Müdürlük binasında toplanan TV kanalları ve bu kanalların bilişim şirketleri, büyük maliyetlerle üretilen dizi film ve diğer programların internette korsan yayınlarına karşı birleşme ve çözüm arama kararı aldılar. Toplantıyı yöneten Turkuvaz Bilgi İşem Sistemleri Grup Başkanı Şaban İren, internet üzerinden dizi yayınınında, yayını yapan, hosting ve teknik desteğini veren, içerik üreten, reklam veren ve izleyen gibi bileşenleri olduğuna dikkat çekti.

İren bütün bu emeklere karşı, internette korsan dizi ve program yayınlanması durumunda, elde edilen haksız gelir ve kalitesiz sunumların, verdiği finansal zararın boyutlarının ciddi bir şekilde büyüdüğüne ve müdahale edilmesi gereken bir duruma geldiğine işaret etti.

İren, internet kullanıcılarına, yeni ve daha kaliteli ürünlerin sunulabileceğini ve bunun karşılığında da internetten, TV kanalları için yeni bir kaynak olabileceğini belirtirken, dizi fim ve programların internette yaratacağı katma değerin, artık hak edenlere döndürülmesi gerektiğini dile getirdi.

TV kanalları, şimdiye kadar internetteki paylaşımların, dizi ve programların rating ve bilinirliğini arttırdığını düşündüklerini ve bu nedenle müdahale edilmediğini belirttiler.

Ancak bu mecrada yaratılan ratingin, artık reklam gelirlerine dönüşmesi isteği ortak talep olarak görülüyor. TV kanalları, şimdiye dek, dizi ya da program sahiplerinden başkaları tarafından haksız elde edilen gelirlerin, kayda değer boyutlara ulaştığına işaret ederek, önlem alınması ve düzenleme yapılması gerektiği konusunda mutabakata vardılar.

Toplantıda ilginç bir belirleme ise, “TV kanallarında, şimdiye kadar telif haklarının korunması konusunda hukuki ve cezai işlem yapılması durumunda, “İnternet Özgürlüğünün kısıtlanması” şeklinde haberler yapılmasınının, kendi ayaklarına kurşun sıkmak olduğu” şeklinde. Yani muhtemelen TV’larda artık FSEK kapsamındaki site engellemelerinde “internet özgürlüğü” türü haberler göremeyeceğiz.

Pana Film’in Kurtlar Vadisinin illegal paylaşımını önlemek için bir dizi mahkeme kararının alındığı örnek verilen toplantıda, 1-K 1-E dizisinin Digiturk Antifraud ekibi tarafından korunduğu ve bu diziyi internetten izleyebilmenin adete imkansız olduğu da gündeme getirildi. Facebook’tan izlenebildiği şeklindeki aksi görüşü olanlara FaceBook’ta izlenebilen yerin sahibinin 1-K ve 1-E olduğu ve buradaki domainin, sahibinden Digiturk tarafından mahkeme kararı ile alındığı anlatıldı.

Kamuoyunun bilinçlendirilmesi için Telif Haklarını korumak üzere alınan mahkeme kararlarını destekleyici haberler yapmak, daha sonra yapılacak işlemlere temel olmak üzere üretilmiş olan içeriklerin baş ve sonlarına Telif hakkı ödenmeksizin veya izin alınmaksızın yapılacak kopyalama paylaşım ve dağıtımların yasal olmadığı konusunda bilgilendirme yapmak konusunda ortak karar alındı.

Sonuçta, TV kanalları bundan sonra FSEK kapsamında internet üzerindeki yayınların telif haklarını daha sıkı takip edecekler ve görülen o ki, yakında, korsan yayın bir çok siteye engelleme gelecek.

Turk.internet.com

Tagged , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat