IPHaber

Genel


Türk Telekom'dan Wi-phone, WIRO ve Femtocell

Ağustos 23, 2008 by admin in Genel with 0 Comments

Türk Telekom grubunun 2008 ilk yarıyıl mali sonuçları hakkında düzenlenen basın toplantısında konuşan Türk Telekom Genel Müdürü ve CEO’su Paul Doany, yeni servisleri evden 3G’li cep telefonları ile sabit hatlarla görüntülü görüşme, Wi-phone, WIRO ve Femtocell olarak sıraladı.

Doany’nin toplantıda verdiği bilgilere göre, Türk Telekom tarafından daha önce satın alınan Argela firmasının mühendisleri, mobil dünyanın önemli teknolojisi olan 3G’yi destekleyen cihazların, sabit hatlar ile görüntülü görüşme yapmasına olanak verecek teknoloji altyapısını hazır hale getirdi.

Doany’e göre, mevcut teknoloji ile sadece 3G destekli mobil telefonlar arasında görüntülü görüşme yapılabilirken, artık sabit hatlar ile 3G destekli cihazlar arasında da görüntülü görüşme fırsatı sunulabilecek. Bu sayede artık kullanıcılar, ev telefonlarından cep telefonu ile görüntülü konuşabilecekler. Buna göre örneğin, 3G kapsaması olan her yerde 3G destekli telefon kullanıcısı, Videofon servisi bulunan herhangi bir ev veya işyerini arayarak görüntülü görüşebilecek. Benzer şekilde bir Videofon abonesi de, 3G servisinden faydalanan Avea abonesini rahatlıkla arayarak görüntülü görüşebilecek. Ancak kullanıcılar bunun için bir süre daha 3G lisanslarının dağıtılmasını beklemek durumundalar.

Ev ve iş telefonu sokağa çıkıyor

Doany, bir diğer yeni Türk Telekom hizmeti Wi-phone sayesinde artık aile içinde herkesin ayrı bir dahili numarası olacağını, evlerde de telefona şirketlerde olduğu gibi sesli yanıt sistemi yanıt vereceğini söyledi.

Doany’e göre sesli yanıt sistemi arayan kişiyi görüşmek istediği kişiye yönlendirecek. Örneğin arayan kişi, operatörün “baba ile görüşmek için 1’e, anne ile görüşmek için 2’ye, evin kızı ile görüşmek için 3’e basınız” anonsuyla karşılaşacak ve kiminle görüşmek istiyorsa ilgili numaraya
basacak. Karşılama anonsu istenirse kişiselleştirilebilecek. Bu hizmetten yararlanabilmek için evdeki aile bireylerinin, Wi-Fi destekli telefona ya da internet bağlantısı yapılabilen bilgisayara sahip olması gerekiyor. Yapılan görüşmeler, ev telefonu numarasına faturalanacak ve kimin ne kadar konuştuğu ayrı ayrı kaydedilebilecek.

Doany, WiRO servisi sayesinde ise şirket çalışanları ya da bireysel kullanıcıların yurt dışında Wi-Fi destekli cep telefonları ile SIM kart takılı olmadan da telefon görüşmelerini gerçekleştirebileceklerini belirtti.

Doany’nin verdiği bilgilere göre aynı şekilde internet bağlantısı yapılabilen bilgisayarlar üzerinden de tüm mobil ve sabit operatör numaralarını aramak mümkün olabilecek. WiRO kullanıcıları, yurt dışındayken ev ya da iş telefonlarını gittikleri her yere yanlarında taşıyormuş gibi çok uygun
fiyatlarla konuşabilecekler. WiRO ile yapılacak tüm görüşme ücretleri, ev ya da iş telefonu tarifesinden hesaplanacak ve aynı telefonun faturasına yansıtılacak.

Kaynak: İHA

Tagged , , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Sabit telefonlarda da numara taşınabilecek

Cep telefonu kullanıcılarının numara değiştirmeden farklı bir operatöre geçmelerine imkân tanıyan numara taşınabilirliği uygulamasının kapsamı genişletiliyor. Turkcell, Vodafone ve Avea...

Kapat