IPHaber

Genel


Türk Telekom'dan ev içinde dahili numara

Eylül 1, 2008 by admin in Genel with 0 Comments

Türk Telekom’un Wi-Phone hizmeti sayesinde aile içinde herkesi ayrı bir dahili numarası olacak.

Türk Telekom İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Paul Doany, Türk Telekom ve Avea`nın 2008 birinci yarıyıl finansal sonuçlarının açıklandığı basın toplantısında yaptığı konuşmada Türk Telekom`un bu dönemde düzenlediği kampanyalar ve önümüzdeki günlerde hizmete sunacağı yeni uygulamalar hakkında bilgi verdi.

Doany’nin verdiği bilgiye göre Türk Telekom’un Wi-Phone hizmeti sayesinde aile içinde herkesi ayrı bir dahili numarası olacak. Evlerde de, şirketlerde olduğu gibi telefona sesli yanıt sistemi ile cevap verilebilecek. Sesli yanıt sistemi arayan kişiyi, görüşmek istediği kişiye yönlendirecek. Bu hizmetten yararlanabilmek için evdeki aile bireylerinin Wi-Fi destekli telefona ya da internet bağlantısı yapabilen bir bilgisayara sahip olması gerekiyor.
Türk Telekom’un toplantıda tanıtılan diğer bir uygulaması da Wiro servisi oldu. Wiro servisi sayesinde şirket çalışanları ya da bireysel kullanıcılar, Wi-Fi destekli cep telefonları ile SIM kartları takılı olmadan da telefon görüşmesi yapabilecek. Aynı şekilde internete bağlanabilen bilgisayarlar üzerinden tüm mobil ve sabit operatör numaraları da aranabilecek.

Türk Telekom’un ayrıca sabit hatlarla görüntülü görüşme yapılmasına imkân veren teknoloji altyapısını da hazır hale getirdiği, böylece kullanıcıların ev telefonlarından cep telefonu ile görüntülü olarak konuşabileceği bildirildi.

3G ile ilgili açıklamalar da yapan Doany, Avea’nın 3G’ye en hazır operatör olduğunu ileri sürerken, 3G’ye geçilmesi ile birlikte kapsama alanı konusunda sıkıntılar yaşanacağını, femtocell (internet erişimi olan yerlerde şebeke kapsaması sağlamak ya da var olan kapsama alanını artırmak için kullanılan bir cihaz) ile her evin içine baz istasyonu kurmuş olacaklarını anlattı. İletişim kalitesinin kapsama alanı ile ilişkili olduğunun altını çizen Doany, Türk Telekom’un en güvendiği hizmetlerinden birinin bu olduğunu belirtti.

Türk Telekom’un yurtdışı operasyonları ile ilgili de bilgi veren Doany, Türk Telekom`un Kırgız Telekom ihalesine hazırlandığını bildirdi. Hazırlık dosyasının tamamlandığını belirten Doany, hazırlık sürecinin ise sürdüğünü belirtti. Bunun dışında Azer Telekom’la da ilgilendiklerini belirten Doany, Makedonya ve Bosna Hersek’te de araştırmalar yaptıklarını belirtti.

Mobil ve ADSL’de ciddi bir büyüme beklediklerini hatırlatan Doany, Cem Yılmaz’ın Türk Telekom reklamlarında oynamasının satışlara ne gibi bir katkısının olduğunun sorulması üzerine; bunu ölçmenin zor olduğunu ancak şirketin ilk yarı sonuçlarından memnun olduklarını belirtti.

Cepte ve sabit hatta vergilerin sıfırlanmasını istediklerini belirten Doany, bu konuda pozitif ayrımcılık beklediklerini de söyledi. Türk Telekom’un satın aldığı teknoloji şirketlerinin güçlü yetenekleri olduğunu anlatan Doany, bu şirketlere yatırım yaptıklarını ve onların ürünlerini yurt dışına satmayı hedeflediklerini de sözlerine ekledi. Geçtiğimiz günlerde konuşma ücretlerine yapılan zammı da değerlendiren Paul Doany, zamların enflasyonun altında olduğunu ifade etti.

Tagged , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
ADSL'de müthiş fırsatlar

Hızlı internet olarak bilinen ADSL pazarında ilk abonelikte uygulanan fiyatlarda büyük düşüş yaşanıyor. Türkiye'de 6 milyon aboneye yaklaşılan ADSL'de internete...

Kapat