IPHaber

Genel


Türk Telekom’dan 2 milyon IP DSLAM dopingi

Eylül 19, 2008 by admin in Genel with 0 Comments

İnternet erişim altyapısını yenileyen Türk Telekom, IP DSLAM adlı yeni nesil İnternet erişim cihazları ile 20 megabitin üstünde bağlantı hızı sunacak.

Türk Telekom, daha hızlı ve kaliteli İnternet sunabilmek için 110 milyon avro yatırım yaparak İnternet erişim altyapısını yeniledi ve 2 milyon IP DSLAM port ilavesi yaptı. Bahsi geçen yatırımda Türk Telekom, Alcatel- Lucent, Huawei, Meteksan Sistem ve ZTE Corporation ile işbirliği yaptı.

IP DSLAM ile erişim IP üstüne yoğunlaşıyor ve üçlü oyun (Triple Play) olarak tanımlanan bir sistem kapsamında ses, veri ve görüntü bir araya gelerek tek bir kanaldan iletiliyor. Böylece İnternet üstünden TV yayınları (IPTV), istenen anda istenen video içeriğine internet üstünden ulaşım (Video on Demand) ve İnternet üstünden telefon konuşmaları (VoIP) mümkün oluyor.

IP DSLAM teknolojileri sayesinde, ADSL2+ ve VDSL2 gibi saniyede 20 megabitin üstünde genişbant İnternet teknolojilerinin kullanıcılar tarafından kullanılmaya başlanacağını belirten Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Celalettin Dinçer, sözlerine şöyle devam etti: “Kullanıcı tarafında büyük bir çoğunlukla yatırım yapmayı gerektirmeyen bu sistemler sayesinde farklı hizmetler sunulabilecek.”

Projenin IPTV ayağında Microsoft ile birlikte Türk Telekom’a çözüm sunduklarını ifade eden Alcatel-Lucent Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Azası Haluk İlkdoğan, “Türk Telekom’un IPTV alanında başarılı olmasını sağlayacak, geleneksel sayısal TV platformlarına göre fark yaratmasına yardımcı olacak kullanıcı odaklı ve katma değerli en güçlü portföyü sunmaya odaklandık. Türk Telekom ile bu konuda ortaklık kurmak bize onur vermektedir.” açıklamasında bulundu.

Huawei Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Başkan Yardımcısı Tang Qibing ise yaptığı konuşmada “Çalışmalarını ve planlarını yakından takip etmeye çalıştığımız Türk Telekom; yakın ve orta vadede yapacağı yatırımlarla abonelerine daha geniş online eğlence, ses ve veri ihtiyaçlarını, aynı telefon hatları üzerinden yüksek hızlarla sağlayabilir hale gelecektir.
Dileğimiz gelecekte de bugün olduğu gibi Türk Telekom’a ürün, hizmet ve çözüm sağlayıcı bir iş ortağı olarak; Türk Telekom’un yanında yer alabilmektir.” dedi.

Meteksan Sistem Genel Müdürü Bülent Tellioğlu, ZTE Corporation ile işbirliği yaptıklarını kaydederken şunları söyledi: “Türk Telekom ile 2003 yılında başlayan katma değerli işbirliğimizi bugün büyük bir projeyle daha da ileriye götürmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Türk Telekom’un yeni teknolojilere olan kesintisiz yatırımları ile ülkemizin sürekli gelişen ve büyüyen bu altyapının sağlayıcılarından olmak bizim için ayrı bir gurur vesilesi.”

Tagged , , , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
WiMAX denendi!

Türkiye'de çok az yerde test yayınları bulunan WiMax'i yerinde deneme imkanı bulduk. Nokia Siemens Networks'ün çözümleri, umut verici gibi görünüyor....

Kapat