IPHaber

Genel


Türk Telekom Kıbrıs'a 2.Fiber Kablo'yu Çekiyor

Ekim 26, 2009 by admin in Genel with 0 Comments

Türk Telekom Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin artan ses, internet ve veri trafiğinin çözümü için ikinci fiber optik kablo yatırımını yapıyor.

KKTC’de bugüne kadar iletişim faaliyetleri Mersin- Girne arasında 1994 yılında kurulan fiber optik kablo ile sağlanıyordu. Türk Telekom, Gazimagusa – Hatay arasında çekilecek alternatif hatla KKTC’nin günümüz şartlarında gün geçtikce ve hızla artan ses, internet ve veri trafiği için gerekli bantgenişliğine ulaşmasına imkân verecek. Protokol gereği projenin yatırım maliyeti Türk Telekom tarafından üstlenilirken KKTC Telekom Dairesi de yapılacak yatırımların işletme faaliyetlerini üstlenecek.

Yapılan törene KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, TC Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy, Türk Telekom Genel Müdürü Dr. Paul Doany ve KKTC Telekom Dairesi Başkanı İrfan Paşa Özakalın katıldı.

Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Türk Telekom Genel Müdürü Dr. Paul Doany şöyle dedi :

Türkiye’nin öncü telekomünikasyon ve yakınsama teknolojileri Grubu olarak, yakınsama vizyonumuzu teknoloji ve altyapıya yaptığımız yatırımlarla destekliyoruz. Yaptığımız bu yatırımla Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında ikinci ve daha güçlü bir iletişim köprüsü kurmuş olacağız.

Tagged , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Videofonda TV yayını başladı

Türk Telekom görüntülü konuşma teknolojisi Videofon’u katma değerli yeni servis ve uygulamalarla genişletiyor. Yeni servis ‘Video BiDünya’, birçok bilgi ve...

Kapat