IPHaber

Satın Alma


Türk Telekom Invitel'i satın alıyor

Mayıs 6, 2010 by admin in Satın Alma, Telekom with 0 Comments

Türk Telekom’dan dün kamuoyu aydınlatma platformuna yapılan açıklamaya göre, Altyapı şirketi Invitel’in satın alınmasına yönelik görüşmelere başlandı. Açıklama şu şekilde :

Şirketimiz ve Invitel Holdings A/S; Invitel Holdings A/S’nin uluslararası toptan satış fonksiyonunu teşkil eden Invitel International AG ve iştirakleri, AT – Invitel GmbH, Invitel International Hungary Kft ve S.C. Euroweb Romania S.A. şirketlerinin (müştereken Invitel International) tüm hisselerinin Şirketimiz tarafından satın alınmasına ilişkin münhasır görüşmelere başlanması konusunda anlaşmaya varmışlardır.

16 ülkede faaliyet gösteren Invitel International, Orta ve Güneydoğu Avrupa’nın önde gelen bağımsız toptan data ve kapasite sağlayıcı şirketlerinden biridir. Herhangi bir satın alma işleminin gerçekleşmesi, ilgili düzenleyici makamların onayına tabi olacaktır.

ilk olarak Viyana merkezli kurulan Invitel, Orta ve Doğu Avrupa’da altyapı ağı kuran bir firma olarak, Türkiye’de de altyapı lisansı almıştı.

Şirketin % 95,7 hissesi 90,5 milyon Euro karşılığında, 2008 yılında Macar Telekom firması HTTC (Hungarian Telephone and Cable Corp) tarafından satın alınmıştı. Geçen yıl ise Invitel Holdings Danimarkalı telekom firması TDC (Mid Europa Partners) tarafından satın alınmıştı.

Firma, Edirne’den İstanbul’a 2 hat olmak üzere, İzmir ve Ankara arasında döşediği altyapı ile Türkiye içinde en geniş şebekeyi döşeyen altyapı firması olarak biliniyor. Ayrıca Türk Telekom’un bazı yurtdışı çıkışlarını da sağlıyor. Firmanın başta Tellcom olmak üzere, diğer altyapı lisansı alan firmalara da altyapı sağladığı bildiriliyor. Bu açıdan Türk Telekom’un bu adımı sektörde ilgi ile karşılandı.

Tagged , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
IP Kamera için ağ bağlantısına gerek yok!

IP Kameralar görüntülerin kaydedilmesi veya uzaktan izlenebilmesi için network bağlantısı gerektirirler. IP Kameralar Ethernet kablosu ile bağlananlar ve Kablosuz ağ...

Kapat