TTNet’ten bir ilk daha: TTNetMüzik

0
18

TTNet, abonelerinin ücretsiz şarkı indirebilecekleri ve Türkiye’de bir ilk olan müzik net kapısı TTNetMüzik, açılışını “Metamorfoz” albümünü piyasaya yeni sunan Tarkan’la yaptı. Sınırsız TTNet kullanıcıları ( www.ttnetmuzik.com ) adresinden Tarkan’ın son albümünün dışında 80 binin üzerinde yerli şarkıya da ücretsiz ve yasal olarak ulaşabilecek ve bilgisayarlarına kaydedebilecekler.
Abonelerine yenilikçi çözümler ve hizmet sunan TTNet, korsana karşı oluşturduğu ve yasal müziğin adresi olarak tanımladıkları “TTNetMüzik”in tanıtımını 3 Ocak’ta pop müzik sanatçısı Tarkan’ın da katıldığı bir toplantıyla Doğuş OtoMotion İstanbul’da gerçekleştirdi. TTNet Genel Müdürü Okay Eğdirici, MÜ-YAP Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Forta, MESAM Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Binboğa, MSG Yönetim Kurulu Başkanı Garo Mafyan ve MÜYORBİR Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kocatepe’nin de katıldığı basın toplantısında TTNetMüzik ile MÜ-YAP’ın Sayısal Müzik Platformu’nda yer alan 80 binin üzerinde yerli şarkının ücretsiz indirilebileceği ve müzik dünyasından güncel haberler ve röportajlarla TTNetMüzik’in daha da zenginleştirileceği belirtildi.
TTNet’in MÜ-YAP, MSG, MESAM ve MÜYORBİR ile yaptığı işbirliği çerçevesinde TTNetMüzik’te bulunan tüm parçalar tamamen yasal olarak indiriliyor. DRM (”Digital Rights Management”; Sayısal Hak Yönetimi) sistemi ile müzik eserleri, TTNet ADSL abonelerine özel olarak lisanslanıyor, böylece şarkıların izinsiz olarak paylaşılmasının önüne geçiliyor. TTNet ADSL aboneleri, abonelik paketlerinin kapsamına göre 2 farklı TTNetMüzik üyeliğine sahip olabilecekler. 1Mbps-6GB ve üstü paketlere sahip olan TTNet ADSL aboneleri, TTNetMüzik Gold Üyelik ile herhangi bir ilave ücret ödemeden ayda 500 şarkıyı indirebilecek ve diledikleri 100 şarkıyı da CD’ye yazdırabilecekler. Ayrıca bu eserleri taşınabilir müzik çalar cihazlara aktarabilecekler. 1Mbps 4GB limitli TTNet ADSL aboneleri ise TTNet Standart Üyelik kapsamında ayda 10 şarkıyı ücretsiz olarak indirebilecek. Bu müşteriler, arzu ederlerse ayda 5 YTL ek ücret ödeyerek TTNetMüzik Gold üyeliğe sahip olabilecekler. 29 Şubat 2008 tarihine kadar TTNetMüzik Gold üyelik için başvuran standart üyeler ise, Temmuz 2008′e kadar ayda sadece 2 YTL ödeyecek.
Düzenlenen basın toplantısında bir konuşma yapan TTNet Genel Müdürü Okay Eğdirici, “Türkiye’nin lider İnternet servis sağlayıcısı TTNet olarak müşterilerimizin yaşam kalitelerini yükseltmek amacıyla 2008 yılında bir dizi yeni ürün ve hizmeti pazara sunmayı hedefliyoruz. Bugün sunduğumuz TTNetMüzik bu hizmetlerden ilki. MÜ-YAP, MSG, MESAM ve MÜYORBİR ile gerçekleştirdiğimiz işbirliğinin Türkiye müzik endüstrisinde bir çığır açacağını düşünüyor ve müziğe sayısal ortamda yasal olarak erişimin TTNetMüzik sayesinde yaygınlaşacağını umuyoruz” dedi. MÜ-YAP Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Forta ise korsan müzik ve yasal olmayan sayısal müzik indirme sitelerinin müzik sektörüne çok büyük zararlar verdiğini, müzik üretiminde ve satışa çıkan albüm sayılarında önemli düşüşler olduğunu söyledi. Bu olumsuz dönemin ancak yasal müziğin yaygınlaşmasıyla atlatılabileceğini vurgulayan Forta, “TTNet ile yapılan işbirliği, yasal müziğin yaygınlaşmasında ve İnternet’te müziğe telif haklarına saygı gösterilerek erişilmesinde çok önemli bir adım. Dünyada bir İnternet Servis Sağlayıcı ile Meslek Birlikleri arasında yapılan ilk işbirliği niteliğini taşıyan böyle bir çalışmayı hayata geçirdikleri için eser sahibi ve yorumcu meslek birlikleri ile TTNet yöneticileri ve çalışanlarına teşekkür ediyoruz” dedi.
Söz alan MESAM Yönetim Kurulu Başkanı A. Rıza Binboğa da; “Bizim toplumumuz “Bedava sirke baldan tatlıdır” gibi özdeyişlerle gelişen bir toplumdur. Böyle yetişmiş bir toplumun da en sonunda o sirkenin o mideyi deleceğini, sürekli sirke yemenin de balın yerine geçemeyeceğini öğrenmesi gerek” diyerek korsan müzik indirilmesi konusuna farklı bir bakış açısı getirdi.
Tarkan’ın son albümü Metamorfoz’da bulunan parçalar ise 5 ay boyunca ücretsiz olarak indirilebilecek. Tarkan’ın şarkıları İnternet’te başka hiçbir Web sitesi ve içerik sağlayıcıdan ücretli veya ücretsiz olarak indirilemeyecek. Basın toplantısında konuşan Tarkan, şarkıların İnternet’ten yasal olmayan yollarla indirilmesi ve korsan CD’ler nedeniyle, müzik eserlerine emeği geçenlerin büyük zorluklar yaşamaya başladığını söyledi. Tarkan, TTNet’e müzik endüstrisine ve sanatçılara verdiği destekten dolayı teşekkür etti ve tüm müzikseverleri TTNetMüzik’e davet etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.